Trwa ładowanie...

Nie będzie strajków pilotów w okresie Bożego Narodzenia? Ryanair uzna związki zawodowe pilotów

Ryanair, chcąc uniknąć zakłóceń lotów w okresie świąt Bożego Narodzenia, całkowicie zmienia swoją dotychczasową politykę nieuznawania związków zawodowych. Jednocześnie przewoźnik wzywa związki zawodowe pilotów do odwołania strajków zaplanowanych na środę 20 grudnia, aby pasażerowie mogli spokojnie planować wyjazdy świątecznie i nie martwić się o potencjalne zakłócenia podróży.

Nie będzie strajków pilotów w okresie Bożego Narodzenia? Ryanair uzna związki zawodowe pilotówŹródło: Shutterstock.com
d7fklpp
d7fklpp

Jak informowaliśmy na początku tygodnia, piloci, którzy pracują dla Ryanaira na terenie Włoch, zapowiedzieli na grudzień pierwszy w historii irlandzkiego przewoźnika strajk. Ich decyzja wynika z braku spełnienia ustaleń, jakie wynegocjowali z niskokosztową linią. 4-godzinny strajk zapowiedziano na 15 grudnia, na godz. 15. Inicjatorem akcji jest związek zawodowy Anpac, który zrzesza 280 członków, co stanowi ok. 40 proc. wszystkich pilotów Ryanaira w Italii. W środę 20 grudnia ma się odbyć 24-godzinny strajk pilotów w Irlandii i Portugalii. Akcję protestacyjną rozważają także piloci Ryanaira w Niemczech i Hiszpanii.

Doczekaliśmy się w końcu reakcji przewoźnika. Irlandzkie linie lotnicze poinformowały 15 grudnia, że zaprosiły do rozmów związki zawodowe pilotów w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii oraz Portugalii. Jak czytamy w oświadczeniu, przewoźnik uznał tym samym prawa związków zawodowych pilotów do reprezentowania pilotów Ryanaira w każdym z tych krajów, o ile ustanowią one komitety pilotów Ryanaira, które bądą zajmowały się sprawami przewożnika. Linie nie będą natomiast współpracowały z pilotami zatrudnionymi w konkurencyjnych liniach lotniczych w Irlandii i w innych krajach.

- Podróże świąteczne są bardzo ważne dla naszych klientów, a ewentualne strajki mogłyby w znacznym stopniu je zakłócić - powiedział Michael O’Leary, CEO Ryanaira. - Jeśli najlepszą drogą, by osiągnąć porozumienie, jest rozmowa z naszymi pilotami za pośrednictwem uznanych związków zawodowych, jesteśmy gotowi to zrobić. Dziś napisaliśmy do związków zawodowych pilotów zapraszając je do rozmów i wzywając do odwołania strajku w okresie świątecznym. Uznanie związków zawodowych będzie istotną zmianą dla Ryanaira, ale wielokrotnie wprowadzaliśmy już radykalne zmiany, otwierając Ryanair Labs czy ogłaszając w 2013 r. program "Always Getting Better".

- Stawianie potrzeb naszych klientów na pierwszym miejscu i unikanie zakłóceń lotów w okresie świąt Bożego Narodzenia jest powodem, dla którego zmieniamy stanowisko i będziemy rozmawiali z naszymi pilotami za pośrednictwem uznanych związków zawodowych w w/w krajach. Mamy nadzieję na porozumienie już na początku 2018 roku - dodał O'Leary.

Najlepsze kierunki na zimę. Zobacz wideo!

d7fklpp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7fklpp