Trwa ładowanie...

Niebieskie wino ścigane przez prawo w Hiszpanii. Twórcy trunku zapłacili już karę

Na Półwyspie Iberyjskim pojawiły się trunki w kolorze niebieskim. Choć posiadają skład identyczny z winem, nie mogą być określane tym terminem z uwagi na surowe ustawodawstwo Hiszpanii i Portugalii.

Niebieskie wino ścigane przez prawo w Hiszpanii. Twórcy trunku zapłacili już karęŹródło: facebook.com/BlueWineGik
d401fjy
d401fjy

Przepisy na Półwyspie Iberyjskim zakazują wyrobu win w kolorze niebieskim. Baskijska firma Gik Live, którą założyło pięciu studentów i która ostatnio wprowadziła na rynek wino w tym kolorze, musiała zapłacić już karę 3 tys. euro.

Wszystko przez obowiązujące od ubr. przepisy, które przeoczyli założyciele firmy, wypuszczając na pierwszych etykietach informację, że Gik to "niebieskie wino". Młodzi przedsiębiorcy wyjaśnili, że słodki trunek, przypominający kolorem denaturat, bazuje w 99 proc. na winie. Nietypowy oryginalny napój zawdzięcza swój kolor dwóm naturalnym barwnikom. Pierwszy to antocyjany, zaś drugi to indygo.

"Wprowadzając na rynek nowy produkt, chcieliśmy zaskoczyć konsumentów. Problem tkwi w tym, że próbujemy zrewolucjonizować branżę, w której przez lata nie nastąpiły żadne zmiany" - wyjaśnił Taig Mac Carthy, współzałożyciel Gik Live. W Hiszpanii oryginalny trunek musi być nazywany "napojem aromatyzowanym na bazie wina".

d401fjy

Na Półwyspie Iberyjskim, gdzie butelka Gika kosztuje 10 euro, wciąż konsumenci podchodzą do nowego trunku z dystansem. Ale za oceanem znalazł już licznych nabywców. Tylko w ostatnim miesiącu zakontraktowano tam sprzedaż 30 tys. butelek.
Gik trafi do sklepów i restauracji na Florydzie, w Teksasie oraz w Massachusetts, gdzie miejscowe prawo nie zabrania obrotu winem w kolorze niebieskim.

gik.blue
Źródło: gik.blue

Od pewnego czasu także na portugalskim rynku dostępne jest wino w kolorze niebieskim wytwarzane pod nazwą Casal Blue Mendes przez spółkę Quinta da Bacalhoa. Na jego etykiecie widnieje napis, że produkt jest napojem "aromatyzowanym na bazie wina". W Polsce można je kupić za ok. 30 zł

Ekspert przypomniał, że w Portugalii popularne jest tak zwane zielone wino - vinho verde. To trunek, który jest tylko nieznacznie zielonkawy. Nazwa ma związek z jego wiekiem, gdyż jest wyrabiane z młodych winogron. "Za flagowy trunek wśród win zielonych należy uznać wina wyprodukowane ze szczepu alvarinho. Charakteryzują je delikatność, rześkość i wysoki aromat" - dodał Silva.

Zobacz, jak produkuje się wino:

d401fjy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d401fjy