Trwa ładowanie...
d1znp6s

Niedługo znajdą drugą Ziemię

Powstaje właśnie instrument, który umożliwi pomiary prędkości radialnych obiektów na niebie z dokładnością 1 cm/s, co pozwoli na wykrywanie bliźniaków naszej Ziemi - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".

d1znp6s
d1znp6s
(fot. JupiterImages/EAST NEWS)
Źródło: (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

_ Powstaje właśnie instrument, który umożliwi pomiary prędkości radialnych obiektów na niebie z dokładnością 1 cm/s, co pozwoli na wykrywanie bliźniaków naszej Ziemi - informuje najnowszy numer czasopisma \"Nature\". _

Obecnie znamy już prawie 300 planet pozasłonecznych. Większość z nich została odkryta przy pomocy techniki polegającej na dokładnym mierzeniu położeń linii widmowych gwiazdy, którą obiega planeta. Na skutek tego ruchu obiegowego gwiazda porusza się w przestrzeni, raz się do nas przybliżając, a raz oddalając. Ruch ten, na skutek efektu Dopplera, powoduje przesunięcia linii widmowych ku czerwieni lub fioletowi.

Z roku na rok dokładność pomiarów prędkości radialnych z linii widmowych poprawia się i obecnie sięgnęła poziomu 60 cm/s. To wystarcza aby znaleźć planetę pięciokrotnie masywniejszą od Ziemi poruszającej się po orbicie zbliżonej do orbity Merkurego. Aby znaleźć planetę podobną do Ziemi, o takiej samej jak ona masie i orbicie, potrzebujemy dokładności na poziomie 5 cm/s.

Najnowszy numer czasopisma \"Nature\" przynosi artykuł grupy astronomów kierowanej przez Chih-Hao Li z Harvard University w Cambridge w USA, który pokazuje, że taka, a może nawet większa dokładność, jest do osiągnięcia w ciągu najbliższego roku.

d1znp6s

Proponują oni zastosowanie interferencyjnego spektrografu Fabry-Perot połączonego z tzw. \"astro-grzebieniem\" wybierającym z dużą dokładnością kolejne częstości z widma. Prace nad takim instrumentem są już zaawansowane, a pierwsze testy zostały wykonane. Pokazują one, że będzie możliwa do uzyskania dokładność na poziomie 1 cm/s, a więc pięć razy lepsza niż ta potrzebna do wykrywania bliźniaków Ziemi.

W maju 2008 roku całe instrumentarium zostanie zainstalowane przy teleskopie Multiple Mirror Telescope (MMT), znajdującym się na Mt Hopkins w Arizonie.

(PAP)

aol/ tot/

d1znp6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1znp6s

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj