Niedziela palmowa. Kiedy wypada i gdzie warto ją spędzić?
W kościele katolickim Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień - czas bezpośrednio poprzedzający święta Wielkanocne. W tym roku wypada ona 24 marca. W całej Polsce święci się wtedy palmy wielkanocne. Jest jednak miejsce, gdzie ten dzień jest wyjątkowy.
21.03.2024 | aktual.: 21.03.2024 20:48
Niedziela Palmowa 24 marca rozpocznie w kościele katolickim Wielki Tydzień. W całej Polsce odbywają się procesje z palmami.
Łyse - najpiękniejsze palmy w Polsce
Jest jednak takie miejsce, które ściąga w ten dzień gości nie tylko z Polski, ale i z całego świata od kilkudziesięciu lat. Chodzi o miejscowość Łyse w województwie mazowieckim, gdzie od w Niedzielę Palmową odbywa się słynny konkurs palm kurpiowskich.
- W naszym regionie to bardzo ważny zwyczaj, a sam konkurs na palmę kurpiowską ma wieloletnią tradycję. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1969 r. i przez kolejne 50 lat wspaniale się rozwijał, stając się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu - opowiadał w rozmowie z Magdą Bukowską Grzegorz Fabiszewski, wójt gminy Łyse.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tym, co wyróżnia palmy kurpiowskie, są kwiaty i inne dekoracje wykonane z papieru i bibuły. Zgodnie z regulaminem bibuła może być jedynym zastosowanym materiałem. Tradycyjnie jednak palmy z tego regionu przygotowywane są na leszczynowym lub sosnowym pręcie oplatanym zielonymi gałązkami - najczęściej bukszpanu, jałowca.
Znany jest już szczegółowy program tegorocznych uroczystości. Już od godz. 7:00 będzie trwała wystawa palm zgłoszonych do konkursu, o godz. 11:00 barwna procesja, a o godz. 14:30 ogłoszenie wyników konkursu.
Całość przeplatana będzie występami artystycznymi, licznych kapel, zespołów folklorystycznych i kół gospodyń wiejskich. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawia i kiermasz sztuki ludowej, kiermasz wydawnictw regionalnych, a także prezentacja gospodarstw agroturystycznych.
Źródło: Gmina Łyse