Trwa ładowanie...

Niekończąca się opowieść berlińskiego lotniska. Nie wiadomo, czy będzie gotowe na czas

Berlin-Brandenburg to lotnisko, które przejdzie do historii. Jego budowa trwa już 13 lat, a termin otwarcia jest opóźniony niemal o... dekadę. Deutsche Welle przewiduje, że możliwe są kolejne opóźnienia.

Share
Niekończąca się opowieść berlińskiego lotniska. Nie wiadomo, czy będzie gotowe na czas
Źródło: Shutterstock.com
dltgvm7

"To pewna data" – mówił w 2017 r. Engelbert Dalrup, prezes spółki zarządzającej lotniskiem. Zgodnie z ostatnim planem, uwzględniającym 9-letnie opóźnienie, port miał zostać otwarty w 2020 r. Dziś mówi się, że deklarowana data nie jest pewna. Czyżby największa wpadka budowlana Niemiec ostatnich dziesięcioleci miała jeszcze bardziej się pogłębić?

Budowa nowego lotniska, finansowanego przez władze federalne Berlina i Brandenburgii, ruszyła w 2006 r. Pięć lat później miało być ono najbardziej zaawansowanym technologicznie portem lotniczym Europy i miały go zazdrościć naszym zachodnim sąsiadom takie kraje, jak Stany Zjednoczone, Chiny czy Japonia. Tak się jednak nie stało.

Przytłaczająca liczba problemów technicznych, niesprawna instalacja przeciwpożarowa oraz błędy konstrukcyjne spowodowały wielokrotne przesunięcia terminu. Dyrekcja lotniska na grudniowym posiedzeniu w 2017 r. z przedstawicielami władz zapewniała, że potrzebuje jeszcze "tylko" 2 lata, aby dokończyć pechową inwestycję, która jest uważana przez Niemców za porażkę na arenie międzynarodowej.

dltgvm7

Deutsche Welle poinformowało, że na lotnisku wciąż pozostaje do usunięcia wiele usterek. W piątek 12 kwietnia sekretarz resortu transportu skierował do prezesa Engelberta Daldrupa list, w którym poinformował, że do 17 kwietnia oczekuje odpowiedzi na pytanie, czy wielokrotnie przekładany termin otwarcia lotniska znów jest zagrożony.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Mimo iż Daldrup nie odpowiedział jeszcze na list, to zaprzecza wszelkim podejrzeniom. Jest przekonany, że planowany termin jest wciąż aktualny, a ewentualne niejasności mogą wynikać z fragmentu raportu, który rzekomo został wyrwany z kontekstu. Jednak poprzednicy Daldrupa również zapewniali, że prace idą zgodnie z harmonogramem. Za każdym razem okazywało się, że jest inaczej. Przygody z budową i planowanym otwarciem lotniska Berlin-Brandenburg powoli zamieniają się w niekończącą się opowieść. Jesteśmy ciekawi, czy w najbliższych latach uda nam się doczekać oficjalnego otwarcia portu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Problemy lotniska w Modlinie

dltgvm7

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dltgvm7
dltgvm7