Niemcy - Drezno usunięte z listy UNESCO
Drezno, oddalone niewiele ponad 100 km od granicy w Zgorzelcu, położone jest malowniczo nad rzeką Łabą. Zostało doszczętnie zniszczone podczas wojny, jednak dużą część zabytków odbudowano i dziś znów można tu podziwiać niezwykłe zabytki, takie jak m.in. rokokowy zespół pałacowy Zwinger, mieszczący Galerię Starych Mistrzów czy słynną operę Sempera. Drezno wraz z pobliską doliną Łaby zostało w 2004 roku, jako jako 33. obiekt na terenie Niemiec, docenione przez UNESCO poprzez wpisanie na prestiżową listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego.
Drezno, oddalone niewiele ponad 100 km od granicy w Zgorzelcu, położone jest malowniczo nad rzeką Łabą. Zostało doszczętnie zniszczone podczas wojny, jednak dużą część zabytków odbudowano i dziś znów można tu podziwiać niezwykłe zabytki, takie jak m.in. rokokowy zespół pałacowy Zwinger, mieszczący Galerię Starych Mistrzów czy słynną operę Sempera.
Drezno wraz z pobliską doliną Łaby zostało w 2004 roku, jako jako 33. obiekt na terenie Niemiec, docenione przez UNESCO poprzez wpisanie na prestiżową listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego.
PAP/pw/if
Drezno, Niemcy
Niestety przez nową inwestycję - kontrowersyjny most *Waldschlosschen *na Łabie, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury skreśliła miasto ze swojej listy zabytków. UNESCO podjęło taką decyzję w 2009 roku ze względu na zignorowanie przez władze stolicy *Saksonii *stawianego kilkakrotnie ultimatum.
Drezno, Niemcy
Prace budowlane nad Waldschlosschen, którego otwarcie miało miejsce w poniedziałek, trwały od 2007 roku. Licząca 635 metrów długości konstrukcja kosztowała 180 mln euro. O rezygnację z budowy kontrowersyjnego mostu apelowało wielu intelektualistów, w tym pisarze Guenter Grass i Martin Walser. Przeciwni budowie byli też ekolodzy, obawiający się negatywnych skutków dla fauny i flory. Symbolem protestów stała się walka o zachowanie liczącego 200 lat buka czerwonego. Ekolodzy bronili drzewa przez długi czas przed wycięciem. Dopiero na początku roku 2008 policja usunęła ich siłą.
Drezno, Niemcy
Premier Saksonii Stanislaw Tillich powiedział, że realizacja trudnego projektu jest dowodem na praworządność i demokrację w Saksonii. W przeprowadzonym w 2005 roku referendum za budową mostu opowiedziało się pomimo zastrzeżeń UNESCO 68 proc. uczestników. Jak twierdzi Tillich, obecnie cztery piąte mieszkańców jest zadowolonych z budowy mostu, dzięki któremu możliwe będzie usprawnienie ruchu między oboma brzegami Łaby. Z kolei przedstawiciel niemieckiego ministerstwa komunikacji, sekretarz stanu Jan Muecke nazwał decyzję UNESCO "największą wpadką" w całej historii tej instytucji.
Drezno, Niemcy
*Dolina Łaby *jest drugim przypadkiem wykreślenia szczególnie cennego miejsca z listy UNESCO. Po raz pierwszy zdarzyło się to w 2007 roku - wykreślono wtedy rezerwat przyrody w Omanie - habitat zagrożonego gatunku antylopy - zredukowany decyzją rządu o 90 proc.
Drezno, Niemcy
Największą chlubą Drezna *są barokowe zabytki pochodzące z okresu panowania elektora saskiego z dynastii Wettinów - Fryderyka Augusta I (1694-1733), który jako August II Mocny był w latach 1697-1706 i 1709-1733 królem Polski. Miasto kryje także niezwykłą atrakcję na światową skalę - kamienicę o iście baśniowym wyglądzie - *Hof der Elemente, czyli Dwór Żywiołów. Budynek słynie z grania melodii, dzięki fantazyjnie ukształtowanym i zamontowanym rynnom. Paradoksalnie silna ulewa przyciąga tu najwięcej osób.
PAP/pw/if