Niemcy - Drezno usunięte z listy UNESCO

Niemcy - Drezno usunięte z listy UNESCO
Źródło zdjęć: © © knetschkedesign - Fotolia.com

Drezno, oddalone niewiele ponad 100 km od granicy w Zgorzelcu, położone jest malowniczo nad rzeką Łabą. Zostało doszczętnie zniszczone podczas wojny, jednak dużą część zabytków odbudowano i dziś znów można tu podziwiać niezwykłe zabytki, takie jak m.in. rokokowy zespół pałacowy Zwinger, mieszczący Galerię Starych Mistrzów czy słynną operę Sempera. Drezno wraz z pobliską doliną Łaby zostało w 2004 roku, jako jako 33. obiekt na terenie Niemiec, docenione przez UNESCO poprzez wpisanie na prestiżową listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego.

Drezno, oddalone niewiele ponad 100 km od granicy w Zgorzelcu, położone jest malowniczo nad rzeką Łabą. Zostało doszczętnie zniszczone podczas wojny, jednak dużą część zabytków odbudowano i dziś znów można tu podziwiać niezwykłe zabytki, takie jak m.in. rokokowy zespół pałacowy Zwinger, mieszczący Galerię Starych Mistrzów czy słynną operę Sempera.

Drezno wraz z pobliską doliną Łaby zostało w 2004 roku, jako jako 33. obiekt na terenie Niemiec, docenione przez UNESCO poprzez wpisanie na prestiżową listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego.

PAP/pw/if

1 / 5

Drezno, Niemcy

Obraz
© © jo - Fotolia.com

Niestety przez nową inwestycję - kontrowersyjny most *Waldschlosschen *na Łabie, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury skreśliła miasto ze swojej listy zabytków. UNESCO podjęło taką decyzję w 2009 roku ze względu na zignorowanie przez władze stolicy *Saksonii *stawianego kilkakrotnie ultimatum.

2 / 5

Drezno, Niemcy

Obraz
© EPA/SEBASTIAN KAHNERT Dostawca: PAP/EPA

Prace budowlane nad Waldschlosschen, którego otwarcie miało miejsce w poniedziałek, trwały od 2007 roku. Licząca 635 metrów długości konstrukcja kosztowała 180 mln euro. O rezygnację z budowy kontrowersyjnego mostu apelowało wielu intelektualistów, w tym pisarze Guenter Grass i Martin Walser. Przeciwni budowie byli też ekolodzy, obawiający się negatywnych skutków dla fauny i flory. Symbolem protestów stała się walka o zachowanie liczącego 200 lat buka czerwonego. Ekolodzy bronili drzewa przez długi czas przed wycięciem. Dopiero na początku roku 2008 policja usunęła ich siłą.

3 / 5

Drezno, Niemcy

Obraz
© EPA/SEBASTIAN KAHNERT Dostawca: PAP/EPA

Premier Saksonii Stanislaw Tillich powiedział, że realizacja trudnego projektu jest dowodem na praworządność i demokrację w Saksonii. W przeprowadzonym w 2005 roku referendum za budową mostu opowiedziało się pomimo zastrzeżeń UNESCO 68 proc. uczestników. Jak twierdzi Tillich, obecnie cztery piąte mieszkańców jest zadowolonych z budowy mostu, dzięki któremu możliwe będzie usprawnienie ruchu między oboma brzegami Łaby. Z kolei przedstawiciel niemieckiego ministerstwa komunikacji, sekretarz stanu Jan Muecke nazwał decyzję UNESCO "największą wpadką" w całej historii tej instytucji.

4 / 5

Drezno, Niemcy

Obraz
© © Edler von Rabenstein - Fotolia.com

*Dolina Łaby *jest drugim przypadkiem wykreślenia szczególnie cennego miejsca z listy UNESCO. Po raz pierwszy zdarzyło się to w 2007 roku - wykreślono wtedy rezerwat przyrody w Omanie - habitat zagrożonego gatunku antylopy - zredukowany decyzją rządu o 90 proc.

5 / 5

Drezno, Niemcy

Obraz
© © digi_dresden - Fotolia.com

Największą chlubą Drezna *są barokowe zabytki pochodzące z okresu panowania elektora saskiego z dynastii Wettinów - Fryderyka Augusta I (1694-1733), który jako August II Mocny był w latach 1697-1706 i 1709-1733 królem Polski. Miasto kryje także niezwykłą atrakcję na światową skalę - kamienicę o iście baśniowym wyglądzie - *Hof der Elemente, czyli Dwór Żywiołów. Budynek słynie z grania melodii, dzięki fantazyjnie ukształtowanym i zamontowanym rynnom. Paradoksalnie silna ulewa przyciąga tu najwięcej osób.

PAP/pw/if

niemcyunescodrezno

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)