Niemcy. Trąba wodna na Bałtyku. Żywioł strącał ludzi do wody
Silna wichura, określana jako tornado, zepchnęła kilka osób do Bałtyku na wybrzeżu w niemieckiej Kilonii. Rannych zostało siedem osób, które przebywały w tym czasie na nabrzeżu. W sieci pojawiły się nagrania.
Do nagłych zmian atmosferycznych w mieście Kilonia na wybrzeżu Niemiec doszło w środę, 29 września. Żywioł był tak silny, że strącał do wody osoby, które w tym czasie przebywały na nabrzeżu. W sieci pojawiły się zdjęcia i nagrania, na których widać, jak trąba unosi się nad wodą.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Trąba wodna w Niemczech - 6 osób trafiło do szpitala
Jak poinformowała lokalna straż pożarna, w wyniku tego wydarzenia pogodowego do szpitali trafiło sześć osób, w tym trzy ciężko ranne. Kilka osób przebywało na pomoście, aby zabezpieczyć łódź – przekazał rzecznik straży pożarnej.
- Zakotłowało się, silny podmuch postrącał ludzi do wody. Niektórzy ucierpieli, gdy zostali uderzeni przez porwane przez podmuch przedmioty. Na podstawie zdjęć i nagrań z miejsca wydarzenia możemy założyć, że wyglądało to na tornado – powiedział agencji dpa Michael Bauditz z Niemieckiego Serwisu Pogodowego.
Trąba wodna - czym jest zjawisko?
Wodne tornada są raczej rzadkim zjawiskiem meteorologicznym. Trudno je spotkać, a jeszcze większym wyzwaniem jest je sfilmować. Powstają w wyniku formowania chmurzastego wiru w kształcie leja, który występuje nad powierzchnią wody. Trąby wodne są w dużym stopniu przezroczyste, a w początkowych fazach można je rozpoznać dzięki śladowi, jaki pozostawiają na powierzchni wody.
Trąba wodna jest na szczęście o wiele słabsza od lądowego tornada i z reguły rozprasza się w momencie, kiedy dochodzi do lądu. Na wodzie bywa jednak równie niebezpieczna, co ta "tradycyjna".