Trwa ładowanie...

Niespodzianki kryjące się na pustkowiu: Kwitnąca pustynia w Chile

Pustynia Atakama w Ameryce Południowej należy do najsuchszych miejsc na Ziemi, które raz na kilka lat zamienia się w kwitnący wielobarwny ogród. Ostatni raz miało to miejsce w 2017 r., kiedy na pustyni zakwitło tysiące kwiatów wyglądających jak różowy dywan. Lokalni mieszkańcy nazywają ten fenomen "desierto florido", czyli kwitnącą pustynią.

Niespodzianki kryjące się na pustkowiu: Kwitnąca pustynia w ChileŹródło: Wikimedia Commons
d2u0xk3
d2u0xk3

W 2017 r. na północne obszary Chile nieoczekiwanie spadł intensywny deszcz, który nawodnił zazwyczaj suchą ziemię, co spowodowało nieoczekiwane "kwitnięcie" pustyni. Było to niespotykane, ponieważ pustynia w tym rejonie świata zakwita raz na sześć, siedem lat. Tym razem zakwitła już po dwóch latach. "Jesteśmy bardzo dumni z tego niesamowitego zjawiska, które występuje w naszym regionie. Jest to fenomen na światową skalę" – powiedział Rodrigo Riuz z Narodowego Centrum Turystyki Chilijskiej.

Wikimedia Commons
Źródło: Wikimedia Commons

W oczekiwaniu na kroplę wody

Rośliny pustynne przeżywają dzięki ukrytym głęboko w ziemi nasionom, które kiełkują i kwitną po odpowiednim nawodnieniu. Zjawisku kwitnięcia pustyni towarzyszy gwałtowne rozmnażanie się owadów, ptaków i małych jaszczurek. W 2017 r. zakwitło tutaj ponad 200 gatunków roślin, z których większość występuje wyłącznie na tym obszarze. Między opadami deszczu główny źródłem wilgoci jest nadmorska mgła, która pozwala przetrwać tutaj każdej roślinności. Przepiękna kwitnąca pustynia przyciągnęła odwiedzających z całego świata, w tym botaników, którzy nie mogli przepuścić tej rzadko spotykanej okazji. Naturalne piękno Atakamy trwa tylko kilka tygodni, a później obszar ten znów staje się wrogim miejscem.

Flickr
Źródło: Flickr

El Niño i krąg życia

Z klimatycznego punktu widzenia występowanie kwiatów na pustyni jest mocno związane ze zjawiskiem El Niño, które pojawia się na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. El Niño powoduje wzrost temperatury oceanu, co zwiększa parowanie wody prowadzące do intensywniejszych opadów deszczu. Występowanie tego silnego zjawiska klimatycznego jest nieregularne. Pojawia się co 3-7 lat i może trwać od 1 do 2 lat. Ulewne deszcze mają także negatywny wpływ, ponieważ poza regionami pustynnymi powodują katastrofalne powodzie.

d2u0xk3

Tekst: Anna Lato
Źródło: 21. Wiek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Pustynia Atakama spłynęła krwią

d2u0xk3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u0xk3