Trwa ładowanie...

Niezapomniana podróż do Peru

Machu Picchu od lat owiane jest tajemnicą, której nawet naukowcy nie są w stanie rozwiać. Badacze i podróżnicy prześcigają się w spekulacjach, w jakim celu je wzniesiono. Czy było ono duchowym ośrodkiem państwa Inków, a może ośrodkiem Kultu Słońca? Niektórzy uważają, że było kryjówką religijnych lub cywilnych władców inkaskiego imperium.

Niezapomniana podróż do PeruŹródło: Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com: Körschgen, fot: WP
d471n6w
d471n6w

Machu Picchu od lat owiane jest tajemnicą, której nawet naukowcy nie są w stanie rozwiać. Badacze i podróżnicy prześcigają się w spekulacjach, w jakim celu je wzniesiono. Czy było ono duchowym ośrodkiem państwa Inków, a może ośrodkiem Kultu Słońca? Niektórzy uważają, że było kryjówką religijnych lub cywilnych władców inkaskiego imperium.

*Machu Picchu *zostało odkryte 24 lipca 1911 roku przez amerykańskiego archeologa Hirama Binghama. Hiszpańscy konkwistadorzy, którzy odwiedzili te tereny kilka stuleci wcześniej, nigdy nie dotarli do inkaskiego miasta. Amerykanin początkowo sądził, że natrafił na ostatnią stolicę Inków – Vilcabambę, jednak niebawem pozostałości po niej odkryto w innym miejscu, więc teoria ta upadła.

Jak nazywała się prawie niezniszczona, wspaniała osada, która ukazała się oczom Binghama, nie udało się ustalić. Archeolog ochrzcił ją więc Machu Picchu – od nazwy pobliskiej góry. Na podstawie późniejszych badań, powstanie miasta datuje się na połowę XV wieku. Imponująca osada nie tętniła jednak długo życiem – została całkowicie opuszczona w pierwszej połowie XVI wieku. Przyczyna pozostaje zagadką – mogła być to wojna domowa lub epidemia.

d471n6w

Choć mieszkańcy zniknęli stąd przed wieloma wiekami, miasto zachowało się w zaskakująco dobrym stanie. Zbudowano je na grani łączącej dwie potężne góry – Machu Picchu (Stary Szczyt) i Wayana Picchu (Młody Szczyt) - z niemalże pionowymi stokami opadającymi z jego obu stron. Na dodatek bez użycia żelaznych narzędzi. Mimo, to granitowe bloki przylegają do siebie idealnie i przez setki lat opierają się niszczycielskiemu działaniu czasu. Jak udało się tego dokonać, może już na zawsze pozostać najbardziej intrygującą zagadką.

Znakiem zapytania pozostaje nie tylko fakt, jak zbudowano inkaską osadę, ale także w jakim celu powstała ona wśród górskich szczytów. Podczas badań archeologicznych znaleziono w pobliżu miasta ponad setkę kobiecych szkieletów, co może wskazywać na to, że Machu Picchu było sanktuarium Dziewic Słońca - żyjących w celibacie inkaskich mniszek. Kobiety mogły być także złożonymi w ofierze dziewicami.

Wszelkie teorie związane z celem powstania Machu Picchu – a jest ich wiele – opierają się wyłącznie na spekulacjach. Patrząc na tą fascynującą osadę na usta ciśnie się mnóstwo pytań. Na większość z nich nie ma odpowiedzi, co nadaje miejscu aurę tajemniczości. Na dodatek Machu Picchu słynie z leczniczych mocy. Podobno destylowane olejki z rosnących w okolicy orchidei mają zbawienną dla organizmu moc. Można je zakupić w okolicznych kramikach. Niektórzy lekarze są nawet na tyle innowacyjni, że zalecają swoim pacjentom wizytę w Machu Picchu w celu odnowy biologicznej organizmu.

W zeszłym roku minęło 100 lat od dokonania niezwykłego odkrycia przez Hirama Binghama. 7 lipca rozpoczęły się oficjalne obchody - data była symboliczna - właśnie 7 lipca w 2007 roku Machu Picchu zostało uznane za jeden z siedmiu cudów świata nowożytnego. Ponad 20 lat wcześniej, w 1983 roku, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na wycieczkę objazdową po Peru, obejmującą zwiedzanie inkaskiego miasta trzeba przeznaczyć ok. 9 – 12 tys. zł.

if/pw

d471n6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d471n6w