Niezwykła natura. W Indiach natrafiono na złotego żółwia
Pracownicy Indyjskiej Służby Leśnej udostępnili w mediach społecznościowych zdjęcia żółwia o nietypowym umaszczeniu. To skrytonóg indyjski, występujący powszechnie na południu Azji. Jednak z jakiego powodu ten znaleziony w lesie osobnik ma tak niezwykłą barwę?
Jest to drugie takie odkrycie w tym roku w Indiach. Pierwszy raz żółtego lub - jak najczęściej się go określa - "złotego" skrytonoga znaleziono w lipcu w mieście Odisha. Wiadomość o odkryciu została opublikowana na Twitterze przez pracownika Indyjskiej Służby Leśnej (Indian Forest Service) i szybko obiegła sieć.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Złote żółwie – skąd się wzięły?
Skrytonóg indyjski występuje powszechnie na południ Azji, w takich krajach, jak Pakistan, Sri Lanka, Nepal, Bangladesz, Mjanma czy właśnie Indie. Osobniki najczęściej są brązowe z żółtymi łatami i kremowo-białym spodem. Skąd więc tak nietypowy kolor u żółwia na powyższym zdjęciu? Jak przekazuje National Geographic, uważa się, że przyczyną aberracji jest brak pigmentacji ciała zwierzęcia, czyli zjawisko podobne do czystego albinizmu – zaburzenia genetycznego, które powoduje całkowity brak pigmentów w organizmie.
W przypadku złotych żółwi zwierzęta nie stają się całkowicie białe, jak ma to miejsce w większości przypadków, gdyż żółte pigmenty (pterydyny) mogą przetrwać i zdominować proces pigmentacji. Zjawisko takie nazywa się leucyzmem.
Rare Yellow Turtle Rescued from West Bengal Paddy Field
Natonal Geographic informuje, że "złote" żółwie szylkretowe napotykano kilkakrotnie na przestrzeni lat w różnych częściach Azji Południowej, gdzie gatunek ten należy do najbardziej powszechnych żółwi wodnych. Natrafiano na nie m.in. w Gudźaracie na zachodnim wybrzeżu Indii, w Birmie i Bangladeszu.
Ochrona nietypowo zabarwionych żółwi jest o tyle trudna, że są one bardzo cenione w handlu. Są odławiane przez liczących na szybki i duży zysk rybaków.
Źródło: National Geographic
ZOBACZ WIDEO: Żółw sępi. W rzece na Florydzie złapali nowy gatunek gada