Trwa ładowanie...

Niezwykłe i osobliwe. Polskie anomalie i ich sekrety

Miejsca, gdzie grawitacja zdaje się nie istnieć. Rzeki, które krzyżują się jak ulice, a ich wody z nieznanych przyczyn się nie mieszają. Jeziorka o zaskakujących kolorach czy miejsca, które z jakiegoś powodu omijają żywe istoty.

Kolorowe jeziorka w Rudawach JanowickichKolorowe jeziorka w Rudawach JanowickichŹródło: Getty Images
d2napfp
d2napfp

Polska pełna jest tajemniczych, osobliwych zakątków, które warto odwiedzić przy okazji bliższych i dalszych podróży.

Anomalie grawitacyjne

Jest takie miejsce, a właściwie nie jedno, gdzie prawa fizyki zdają się nie obowiązywać. To drogi, po których woda nie spływa w dół, tylko pnie się do góry. To samo dotyczy samochodów. Wystarczy wrzucić luz, by poczuć, że auto, zamiast toczyć się w dół, jakby za sprawą czarów pnie się pod górkę. Jedno z takich miejsc znajdziemy w Karpaczu Górnym, przy ul. Strażackiej. Drugie niedaleko Wałcza, na drodze między Strącznem a Rutwicą.

Kamień oznaczający miejsce anomalii grawitacyjnej Wikimedia Commons
Kamień oznaczający miejsce anomalii grawitacyjnejŹródło: Wikimedia Commons

Badacze od lat próbują rozwiązać zagadki anomalii grawitacyjnych na tych drogach. O ile w przypadku Karpacza Górnego dominuje teoria, że owa górka, pod którą auta wjeżdżają same, jest po prostu złudzeniem optycznym, o tyle na Pomorzu Zachodnim wzniesienie rzeczywiście istnieje. Poszukujący rozwiązania tej zagadki podają różne wyjaśnienia. Najpopularniejsze są te o istnieniu cieków wodnych pod jezdnią i niezwykłą aktywnością magnetyczną występującą w tym miejscu, która mogłaby jednocześnie tłumaczyć, czemu wiele osób doświadcza tu silnych bóli głowy, a część osób donosi o dziwnym zachowaniu urządzeń elektronicznych.

d2napfp

Skrzyżowanie na rzece

Większość z nas jako dzieci bawiła się w ulubioną zabawę Kubusia Puchatka i jego przyjaciół - misie-patysie. Reguły gry są proste. Uczestnicy rzucają na rzekę patyczki i wygrywa osoba, której kijek najszybciej dotrze do wyznaczonego celu.

Ta dziecinna zabawa nabiera zupełnie innego wymiaru, gdy zagramy w nią na skrzyżowaniu rzek Wełna i Nielba. Jeśli patyk wrzucimy do Wełny, to możemy być pewni, że wrzucony przez nas przedmiot spokojnie pokona skrzyżowanie i popłynie dalej tą samą rzeką. To samo stanie się gdy kijek wrzucimy do Nielby. Podobno w całej Europie są tylko dwa takie rzeczne skrzyżowania, a to w Pojezierzu Wielkopolskim, jest jedynym w naszym kraju.

Skrzyżowanie rzek Wełna i Nielba Wikimedia Commons
Skrzyżowanie rzek Wełna i NielbaŹródło: Wikimedia Commons

Weście do piekieł?

Miłośnicy literatury fantastycznej doskonale wiedzą, że na naszym świecie ukrytych jest wiele miejsc, które stanowią bramy do innych rzeczywistości. Znajdując odpowiednią szafę, można np. dostać się do Narnii. Czyżby istniały u nas także wrota do piekieł?

Mofeta w Jastrzębiku Wikimedia Commons
Mofeta w JastrzębikuŹródło: Wikimedia Commons

Spacerując po małej miejscowości Jastrzębik niedaleko Muszyny w Beskidzie Sądeckim łatwo w to uwierzyć. W okolicy bezustannie słychać bulgotanie. Woda w strumieniu zdaje się wrzeć, choć jest lodowata. Miejsce to omijają zwierzęta. Mieszkańcy nazywają je "oddechem piekła". Jest mroczne i bardzo nieprzyjazne, a jednak fascynujące. Jego tajemnicę łatwo jednak rozwiązać.

d2napfp

Wbrew pozorom to nie brama do piekła, a mofeta - naturalna wyrwa w ziemi, z której na powierzchnię wydaje się dwutlenek węgla, którego stężenie może tu osiągać nawet 95 proc. Mofetę w Jastrzębiku można zobaczyć, ale lepiej robić to z pewnej odległości i nie pozostawać w tym miejscu zbyt długo.

Mofeta w Jastrzębiku Wikimedia Commons
Mofeta w JastrzębikuŹródło: Wikimedia Commons

Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że woda w jeziorach jest niebieska. Zdarzają się jednak wyjątki. Najlepszym miejscem, żeby się o tym przekonać, są Rudawy Janowickie. U podnóży znajdującej się tam Wielkiej Kopy znajdują się cztery niewielkie jeziorka. Każde z nich piękne, każde wyjątkowe i każde zupełnie innego koloru. O ile jeziorka lazurowe i zielone, nie budzą aż takiego zaskoczenia, to pozostałe dwa naprawdę robią wrażenie.

Skąd takie niezwykłe barwy?

Przed laty w tym miejscu znajdowała się kopalnia pirytu, a do jego wydobycia używane były różne kwasy. Substancje te przeniknęły do okolicznych wód i zmieniły ich kolor. Kąpać się w jeziorkach nie należy, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by je podziwiać.

d2napfp

Północ czy południe?

Dziś mało kto wybiera się na wędrówkę z kompasem. Jeśli jednak trafimy w Pieniny, a dokładnie w okolice miejscowości Kluszkowce i Krośnica, gdzie znajduje się góra Wdżar, koniecznie zabierzmy go ze sobą. Nie po to jednak, by wyznaczać szlak. Kompas jest niezbędny, by na własne oczy przekonać się o występującej tu anomalii magnetycznej. Na skałkach znajdujących się na południe od szczytu, igła kompasu szaleje, odchylając się tak bardzo, że czasem wskazuje niemal południe.

Kompas Getty Images
KompasŹródło: Getty Images

O przyczynach tej anomalii badacze dyskutują od lat. Jedna z teorii głosi, że tkwiący w skale minerał (magnetyt) zapamiętał namagnesowanie Ziemi z czasu zastygania magmy. To zjawisko nosi nazwę paleomagnetyzmu.

d2napfp

Część osób twierdzi jednak, że za anomalię magnetyczną na górze Wdżar odpowiada uderzenie pioruna. Jedno jest pewne - spacerując w tym niezwykłym miejscu, szukając drogi lepiej, nie kierujmy się kompasem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2napfp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2napfp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj