Trwa ładowanie...

Niezwykłe odkrycie w Egipcie. Archeolodzy weszli do grobowca sprzed co najmniej 3,5 tys. lat

Niezwykle cenny grobowiec złotnika sprzed co najmniej 3,5 tys. lat odkryli egipscy archeolodzy w Luksorze. Wewnątrz znaleziono bogaty zbiór artefaktów, w tym sarkofagi i biżuterię.

Niezwykłe odkrycie w Egipcie. Archeolodzy weszli do grobowca sprzed co najmniej 3,5 tys. latŹródło: Shutterstock.com, fot: Andrea Izotti
dsleee4
dsleee4

Według szacunków egipskich naukowców grobowiec pochodzi z czasów panowania XVIII Dynastii (1550-1292 r. p.n.e.), gdy rozpoczynał się okres szczytowej potęgi Egiptu.

Krypta jest położona na zachodnim brzegu Nilu w nekropolii przeznaczonej dla arystokratów i najważniejszych urzędników na dworze faraona.

W środku grobowca archeolodzy znaleźli kolekcję bezcennych sarkofagów, mumii, biżuterii i wykonanych z drewna masek pogrzebowych. Odkryto również pomnik przedstawiający najprawdopodobniej złotnika w towarzystwie żony.

dsleee4

Minister ds. zabytków starożytności Chalid el-Anani powiedział, że grobowiec jest w złym stanie oraz, że w szybie krypty znaleziono mumie osób zmarłych za panowania XXI i XXII Dynastii (XI–X w. p.n.e. oraz X-VIII w. p.n.e.).

Zobacz też: Niezwykłe odkrycie w Jerozolimie.

To kolejne w tym roku ważne odkrycie archeologiczne w Egipcie. W kwietniu w innej krypcie w Luksorze odkryto osiem mumii, a miesiąc wcześniej, pod podłogą domu w jednej z kairskich dzielnic nędzy, znaleziono wielki pomnik z czasów antycznych.

Rząd Egiptu liczy na to, że kolejne takie odkrycia dadzą nowy impuls słabnącej branży turystycznej w kraju.

dsleee4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsleee4