Trwa ładowanie...

Niezwykłe zdjęcia z Grecji. Niebo zrobiło się pomarańczowe

W sieci pojawiły się wyjątkowe zdjęcia oraz nagrania wykonane w Grecji. Widać na nich niebo nad Atenami, które przybrało niecodzienną barwę. Eksperci tłumaczą, co było przyczyną.

Zdjęcie z Aten wykonane 23 kwietnia br.Zdjęcie z Aten wykonane 23 kwietnia br.Źródło: PAP, fot: GEORGE VITSARAS
dijeojs
dijeojs

Za zabarwienie we wtorek 23 kwietnia br. nieba nad Atenami na pomarańczowy kolor odpowiedzialny był pył, który przywędrował znad Sahary.

Pomarańczowe niebo

Afrykański pył zaobserwowano głównie nad Atenami, choć pojawił się również nad innymi terenami w południowej części kraju. Jak podaje grecki portal eKathimerini, średnio w kraju odnotowuje się 13 takich epizodów w ciągu roku. Jest to zależne od warunków atmosferycznych i ilości afrykańskiego pyłu.

Według służb meteorologicznych tak duże stężenie pyłu będzie utrzymywać się w powietrzu do środowego południa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Wielki boom na nieruchomości w Hiszpanii. "Inflacja i strach"

dijeojs

Jak twierdzą eksperci, na wysoką koncentrację cząsteczek saharyjskiego pyłu powinny szczególnie uważać osoby zmagające się z chorobami układu oddechowego. Wówczas muszą oni pamiętać o zasłanianiu ust i nosa ochronną maseczką. Choć zaistniała sytuacja może być dla niektórych niebezpieczna, zarówno mieszkańcy, jak i turyści natychmiast chwycili za telefony i aparaty, aby uwiecznić wyjątkowe zjawisko.

Pył znad Sahary

Saharyjski pył regularnie dociera także nad nasz kraj. W tym roku taka sytuacja miała miejsce w lutym i marcu. - Zdarza się to co roku kilkanaście razy. Nie jest to zjawisko anormalne. W momencie kiedy dociera do nas zwrotnikowe powietrze, to jest duża szansa, że wraz z nim może dotrzeć pył z Sahary. Jednak nie zawsze. To też nie jest tak, że jak przypłynie zwrotnikowe powietrze, to od razu przyniesie pył. Muszą także być odpowiednie warunki nad Afryką, żeby ten pył mógł się unieść - wyjaśnił PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Stężenie pyłu w Polsce nie bywa jednak tak ogromne, jak miało to miejsce w Grecji.

Zarówno mieszkańcy, jak i turyści fotografowali to ciekawe zjawisko PAP
Zarówno mieszkańcy, jak i turyści fotografowali to ciekawe zjawisko w GrecjiŹródło: PAP, fot: GEORGE VITSARAS
dijeojs

Źródło: PAP/X

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dijeojs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dijeojs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj