Nocuj po królewsku! Zamki, pałace i dworki czekają na gości
Raz na jakiś czas każdy chce poczuć się wyjątkowo. Warto pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji, planując wypoczynek w pałacowych albo zamkowych wnętrzach. Wśród ofert noclegowych pojawia się coraz więcej miejsc z duszą i ciekawą historią.
W Polsce mamy wiele pięknych zamków i zabytkowych pałaców, które są chętnie odwiedzane przez turystów. Podróż Szlakiem Orlich Gniazd, łączącym najważniejsze średniowieczne warownie, stanowi jedną z atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wycieczkę śladem zamków i dworów można odbyć także na Dolnym Śląsku i Mazurach. Spacery pustymi korytarzami i surowymi krużgankami rozpalają wyobraźnię co bardziej wrażliwych osób.
Nie wszystkim wystarcza zwiedzanie - niektórzy chcą poczuć się jak dawni mieszkańcy tego typu miejsc. Jest to oczywiście możliwe, ponieważ wiele zabytkowych budowli zamieniono na hotele i pensjonaty, tym samym ratując je przed ruiną.
Noc wśród zamkowych murów
Jak wygląda noc na zamku? Na pewno zupełnie inaczej niż w nowoczesnym hotelu. Zamkowe mury były świadkami wielu wydarzeń, a często niesamowite historie pozostawiły w nich trwały ślad. Goście najstarszych zamków, takich jak XIII-wieczny Zamek Czocha, często opowiadają o spotkaniu z Białą Damą czy innymi duchami zamieszkującymi stare mury. Dla części osób możliwość takiego doświadczenia stanowi jeden z powodów, dla których decydują się na nocleg w starym zamku.
Inni chcą po prostu przekonać się, jak wygląda wypoczynek w historycznym miejscu. Za jeden z ciekawszych zabytków, które oferują usługi noclegowe, turyści korzystający z portalu Nocowanie.pl uznają zamek w Krągu (woj. zachodniopomorskie). Miejscowość położona jest nad malowniczymi jeziorami – z okien zamku rozciąga się widok na jedno z nich.
- Malowniczo położony obiekt, z dala od tłumów i zgiełku miast. Restauracja nadzwyczajna! Obsługa bardzo miła, zawsze uśmiechnięta. Pokoje urządzone w stylu barokowym dodają uroku – ocenia pobyt Danuta.
Mowa o Hotelu Podewlis, mieszczącym się w XVI-wiecznym zamku rycerskim. Jedna z legend o zamku dotyczy jego powstania. Otóż w 1475 roku rycerz Adam Podewlis w bitwie pod Sianowem obronił przed ciosem księcia pomorskiego Bogusława X. W dowód wdzięczności otrzymał zamek, gdzie "liczba okien odpowiada ilości dni w roku, liczba pomieszczeń - ilości tygodni, liczba wejść - liczbie miesięcy, a cztery wieże są odpowiednikiem czterech pór roku..."
Luksusowe rezydencje z daleka od tłumu
Wybierając nocleg w pałacowych murach, goście oczekują przynajmniej odrobiny luksusu. Zazwyczaj udaje się spełnić te wymagania, ponieważ jeżeli już ktoś decyduje się na odnowienie zabytku, dokłada starań, by klimat nie odbiegał od tego sprzed lat.
Goście polecają Pałac Manowce we wsi Trzebieradz, położony nad brzegiem Zalewu Szczecińskiego. W otoczeniu lasów, bez najbliższego sąsiedztwa! Jest to miejsce zamknięte dla turystów - pałacowe wnętrza mogą zobaczyć tylko ci, którzy zdecydują się na nocleg w odrestaurowanych komnatach.
- Miejsce dopieszczone jest w każdym calu! Ma niezwykły klimat, a właściciele dbają, by goście czuli się zaopiekowani. Spędziłam tu cudowny weekend z przyjaciółkami i będę chciała wrócić. Idealna lokalizacja nad wodą, czułam się jak w bajce – ocenia Aleksandra z Warszawy.