Nowe miasta w Polsce. Co ciekawego można w nich zobaczyć?
Każdego roku w Polsce pojawiają się nowe miasta. Jest to efekt nadawania lub przywracania utraconych w różnych okolicznościach praw miejskich. Niektóre miejscowości są prawdziwymi turystycznymi perełkami!
25.05.2021 13:46
Co roku do listy polskich miast dołączają nowe. Ostateczną decyzję o tym, jakie wsie uzyskają prawa miejskie, podejmuje Rada Ministrów, która do końca lipca wydaje odpowiednie rozporządzenie. Wchodzi ono w życie zawsze 1 stycznia następnego roku. Sprawdziliśmy, jakie miejscowości w ostatnich latach pokonały tę drogę. Wśród nich znalazł się nawet jeden popularny nadmorski kurort!
Mielno jest miastem dopiero od 2017 r.
W 2017 r. wśród nowych miast znalazło się Mielno wraz z włączonym do jego granic Unieściem. Czy przełożyło się to na większe zainteresowanie turystów nadmorskich kurortem?
- Turyści przyjeżdżają do Mielna niezależnie od tego czy formalnie jest miastem, czy wsią. O wyborze właśnie tej lokalizacji decyduje wspaniała plaża oraz dostępność atrakcji, a przede wszystkim miejsc noclegowych na każdą kieszeń. Myślę, że Mielno jest przede wszystkim wakacyjnym kurortem, a turyści nie zwracają tak dużej uwagi na status miasta - mówi Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl.
Mielno nazywane jest czasem polską Ibizą, oczywiście ze względu na bogatą ofertę klubów. Jednak znajdzie się tu miejsce dla każdego, również turystów, którzy spędzają urlop aktywnie – na kajakach, rowerach lub spacerach. Tym, co łączy wszystkich wczasowiczów jest oczywiście plaża, bo nad morze jeździ się przecież po to, by oprócz muszelek przywieźć także złocistą opaleniznę. Tę najłatwiej uzyskać wylegując się na złocistym piasku mieleńskiego kąpieliska.
Nowe miasta na mapie Polski
W roku 2021 prawa miejskie nadano albo przywrócono dziesięciu miejscowościom. Niektóre straciły je w ramach represji po powstaniu styczniowych, a ich odzyskanie było żmudnym procesem. Wpływa na to m.in. stopień urbanizacji terenu, oprócz tego większość mieszkańców musi utrzymywać się działalności pozarolniczej.
Wśród najnowszych miast mamy naprawdę kilka interesujących lokalizacji. Jedną z nich jest Kamieniec Ząbkowicki, położony w południowo-wschodniej części Dolnego Śląska, w pradolinie Nysy Kłodzkiej. Największą atrakcją miasta jest XIX-wieczny neogotycki pałac Marianny Orańskiej, nazywany perłą architektury Dolnego Śląska. Do niedawna rezydencja była w katastrofalnym stanie, na szczęście przywrócono jej dawną świetność i udostępniono turystom. Zwiedzając miasto, warto zwrócić uwagę na zespół klasztorny cystersów. Tworzące go budynku powstawały na przestrzeni XIV-XIX wieku.
Turystom warto polecić również Goraj, nowe miasto w województwie lubelskim. Leży na Roztoczu, a jego okolica jest naprawdę malownicza. Zabudowania miejskie położone są na wzgórzu, u stóp którego przepływa rzeka Łada. Centralny punkt stanowi tu rynek, kiedyś otaczały go piękne domy podcieniowe, teraz są to współczesne budynki. Najstarszym zabytkiem Goraja jest XVIII-wieczny kościół św. Bartłomieja z barokowym wyposażeniem.
Prawa miejskie odzyskał też Solec nad Wisłą, położony na terenie województwa mazowieckiego. Miejscowość jest co prawda nieduża, ma jakiś tysiąc mieszkańców, jednak bardzo malownicza. W okolicy wytyczono wiele tras rowerowych, a sam Solec wyróżnia się wyjątkowym klimatem. Do czasów współczesnych przetrwały tam liczne zabytki. Turyści powinni zobaczyć XIV-wieczny kościół Wniebowzięcia NMP, kościół reformatów z 1626 r. oraz drewniany dom z podcieniami z drugiej połowy XVIII wieku – teraz mieści się w nim ośrodek kultury.
Przed wiekami Solec pełnił ważne funkcje systemie obronnym królestwa Kazimierza Wielkiego. Władca wybudował tu zamek, który miał strzec przeprawy przez Wisłę. Obecnie można się tylko domyślać, jak wyglądał w czasach swej świetności. Przetrwały tylko resztki murów oraz narożnej wieży, tworząc teraz romantyczne ruiny.
Zobacz także
Oprócz przedstawionych wyżej, prawa miejsce odzyskały również takie miejscowości. Są to: Kamionka, Sochacin, Wiskitki, Dubiecko, Wodzisław, Budzyń oraz Koźminek. Starania o dołączenie do nich podejmują kolejne wsie, w tym Jedlnia-Letnisko (woj. mazowieckie) oraz Iwaniska (woj. świętokrzyskie).