Trwa ładowanie...

Nowe kosze na śmieci w Zakopanem. Chodzi o bezpieczeństwo zwierząt

Kuźnice to punkt początkowy wielu popularnych szlaków turystycznych, prowadzących np. na Giewont, Kasprowy Wierch czy Halę Gąsienicową. Właśnie na odcinku drogi z Zakopanego do Kuźnic wymieniono uliczne kosze na śmieci. W ten sposób władze chcą zapobiec wyjadaniu z nich resztek żywności przez tatrzańskie jelenie, lisy, a także niedźwiedzie.

Jeleń przy rondzie św. Jana Pawła II w Zakopanem Jeleń przy rondzie św. Jana Pawła II w Zakopanem Źródło: WP Turystyka
d1lghhz
d1lghhz

Okazuje się, że widok tatrzańskich zwierząt w okolicach zakopiańskich śmietników nie jest rzadkością. I choć dla turystów to atrakcja, która natychmiastowo zostaje uwieczniona na zdjęciach lub nagraniach, to mieszkańcy Zakopanego są już do takich widoków przyzwyczajeni.

Nowe "antyniedźwiedziwe" kosze na śmieci w Zakopanem

Decyzję o wymianie śmietników w Kuźnicach oraz przy ul. Przewodników Tatrzańskich i rondzie św. Jana Pawła II podjął Urząd Miasta Zakopanem w uzgodnieniu z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Nowe kosze utrudniają zwierzętom dostęp do ich zawartości.

- Nowe kosze mają specjalne zabezpieczenia uniemożliwiające zwierzętom wyjadanie resztek. Dzikie zwierzęta w przestrzeń miejską przyciąga łatwość zdobycia pokarmu pozostawionego przez ludzi. Poprzednie kosze były otwarte, a zwierzęta bez problemu wyciągały z nich odpadki, które wcale im nie służą - przekonuje Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W trosce o zwierzęta

- Szkodą dla zwierząt jest to, że nie zdobywają one w sposób naturalny pokarmu, którego teraz mają pod dostatkiem, bo przyzwyczaiły się do resztek ludzkiego jedzenia, które są dostępne przez cały rok. Często też turyści sami dokarmiają zwierzęta, z którymi robią sobie zdjęcia. Dla turysty to fajna zabawa, ale dla zwierząt może skończyć się tragicznie - komentuje pracownik TPN.

d1lghhz

Niestety tatrzańskie zwierzęta chorują po zjedzeniu ludzkich pokarmów, a w konsekwencji nawet zdychają. Podczas ubiegłorocznych wakacji przy drodze do Morskiego Oka pojawiał się jeleń, który był dokarmiany przez turystów, bardzo często chipsami. Przejedzone i opasłe zwierzę często leżało w trawie nie mając sił, aby się podnieść. W tym roku zwierzak już nie pojawił się przy szlaku, a tatrzańscy przyrodnicy przypuszczają, że mógł paść.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS7

d1lghhz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lghhz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj