Trwa ładowanie...
d1bi3lq

Nowy paszport bez Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt Lwowskich. Jest komentarz Błaszczaka

W nowym paszporcie zamiast wizerunku Ostrej Bramy pojawi się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej, a zamiast wizerunku Cmentarza Orląt Lwowskich - postać Antosia Petrykiewicza - poinformował szef MSWiA, Mariusz Błaszczak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W ramach akcji "Zaprojektuj z nami polski paszport 2018" internauci mogli wybrać 6 spośród 13 motywów
W ramach akcji "Zaprojektuj z nami polski paszport 2018" internauci mogli wybrać 6 spośród 13 motywów (Materiały prasowe, Fot: zaprojektujpaszport.gov.pl)
d1bi3lq

Zmiany to efekt zakończonej 11 września Kampanii Społecznej MSWiA "Zaprojektuj z nami polski paszport 2018". Jak pisaliśmy, nowy dokument ma powstać z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- W związku z uwagami, które napływały do ministerstwa, po wysłuchaniu rekomendacji zespołu ekspertów w sprawach, które wzbudzały kontrowersje, podjąłem następujące decyzje: jeśli chodzi o Cmentarz Orląt Lwowskich, zdecydowałem o tym, żeby zamiast ikony była przedstawiona postać Antosia Petrykiewicza - poinformował Błaszczak. Zaznaczył, że Petrykiewicz to najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari,13-letni chłopiec, który razem z innymi orlętami lwowskimi walczył o niepodległość Polski i jest pochowany na Cmentarzu Orląt Lwowskich.

   zaprojektujpaszport.gov.pl
(zaprojektujpaszport.gov.pl, Fot: mat. prasowe)

Szef MSWiA zdecydował też, że w paszporcie zamiast wizerunku Ostrej Bramy pojawi się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej. - Grób matki i serce syna - to jest bardzo przejmujący symbol postawy Polek, które w czasie zaborów wychowywały swoje dzieci w ten sposób żeby pamiętały o Polsce, o naszej tradycji, o naszej kulturze - powiedział minister. - Dzięki poświęceniu matek wyrosło pokolenie, które z sukcesem doprowadziło do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. - dodał.

Przypomnijmy, że Litwa i Ukraina zareagowały oburzeniem na pomysł umieszczenia w nowym polskim paszporcie symboli związanych z Wilnem i Lwowem. Dziennikarze i eksperci zajmujący się polityką wschodnią apelowali o rezygnację z motywów Ostrej Bramy i cmentarza Orląt w projekcie.

Jak dawać napiwki za granicą?

Źródło: PAP/WP

Szukasz ciekawej książki w okazyjnej cenie? Zapoznaj się z ofertą na stronie Świat Książki kody rabatowe.

d1bi3lq

Podziel się opinią

Share
d1bi3lq
d1bi3lq