Trwa ładowanie...

Zadecyduj, jak będzie wyglądał nowy paszport!

Pierwszy raz w historii Polski możesz mieć wpływ na ostateczny kształt paszportu. Nowy dokument powstanie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Internauci wybiorą 6 motywów, które znajdą się w projekcie.

Zadecyduj, jak będzie wyglądał nowy paszport!Źródło: PAP, fot: Adam Warżawa
d30y8wp
d30y8wp

- Zbliża się setna rocznica odzyskania niepodległości. Zapraszając Polaków do wspólnego zaprojektowania nowego paszportu, chcieliśmy oddać hołd tym wszystkim, którzy przelewali krew za wolność Polski - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak podczas inauguracji kampanii "Zaprojektuj z nami polski paszport 2018".

zaprojektujpaszport.gov.pl
Źródło: zaprojektujpaszport.gov.pl, fot: zaprojektujpaszport.gov.pl

Z 13 wizerunków graficznych przedstawiających najważniejsze motywy niepodległościowe: postacie, wydarzenia, miejsca i symbole, w nowym paszporcie znajdzie się 6, które okażą się najpopularniejsze. Głosowanie za pośrednictwem strony internetowej zaprojektujpaszport.gov.pl potrwa do 10 września br.

Oprócz motywów, które szczególnie spodobały się internautom, w nowym dokumencie znajdzie się 13 dodatkowych motywów wybranych przez zespół do spraw ustalenia wzoru dokumentu paszportowego z motywem "Niepodległa".

zaprojektujpaszport.gov.pl
Źródło: zaprojektujpaszport.gov.pl, fot: zaprojektujpaszport.gov.pl

MSWiA współpracuje przy kampanii z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A., w której powstaną nowe paszporty. Jak podkreślił prezes PWPW Piotr Woyciechowski, średnio rocznie w Polsce wydaje się od 1,2 do 1,3 mln tych dokumentów.

d30y8wp

- Tyle osób może taki paszport otrzymać w przyszłym roku, jeżeli kalendarz na to pozwoli, ale dokument będzie funkcjonował w obiegu na pewno sporo czasu i myślę, że duże grono Polaków będzie się nim cieszyło - podkreślił Woyciechowski.

zaprojektujpaszport.gov.pl
Źródło: zaprojektujpaszport.gov.pl, fot: zaprojektujpaszport.gov.pl

Prezes PWPW dodał, że oprócz konstytutywnych cech dokument będzie posiadał "pierwiastek wspólnoty polskiej, narodowej, będzie elementem polityki historycznej, patriotycznej i cywilizacyjnej państwa polskiego". - Będzie to dokument, z którego rzeczywiście będziemy dumni - podkreślił.

Wakacyjny urlop. Jak skutecznie odpocząć?

d30y8wp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30y8wp