Trwa ładowanie...

Nurkowanie nie tylko w tropikach. Poznaj polskie miejscówki

Nurkowanie to świetna atrakcja, dzięki której można odkrywać podwodny świat. Chcąc się głęboko zanurzyć i podziwiać rafy koralowe, zwykle wybieramy się za granicę. Tymczasem w Polsce znajdziemy sporo miejsc czekających na miłośników nurkowania. Gdzie ich szukać?

W Polsce można znaleźć dużo fajnych miejscówek do nurkowania W Polsce można znaleźć dużo fajnych miejscówek do nurkowania Źródło: Adobe Stock, fot: Erwin Wodicka
d4eetxn
d4eetxn

Nurkowanie z roku na rok zyskuje na popularności. Zobaczenie na własne oczy podwodnych gatunków roślin i zwierząt to zupełnie inne doświadczenie niż oglądanie ich jedynie na szklanym ekranie czy fotografiach zamieszczonych w atlasach. Zejście pod wodę z pewnością dostarcza też sporo emocji.

Choć Polska nie kojarzy się z rajem dla nurków, to po małych poszukiwaniach i u nas uda się znaleźć akweny wykorzystywane przez fanów tego sportu. Brak konieczności wyjazdu za granicę to oszczędność czasu i pieniędzy. Bałtyk z wieloma wrakami statków oraz liczne jeziora rozmieszczone w całym kraju czekają na mniej i bardziej doświadczonych wielbicieli nurkowania.

Nurkowanie na Mazurach

Mazury to prawdziwa kraina jezior. Wiele z nich może pochwalić się stosunkowo czystą wodą. Z tego też powodu stanowią często cel polskich nurków.

d4eetxn

Jednym z najpopularniejszych miejsc do nurkowania w Polsce jest jezioro Piłakno położone na Pojezierzu Mrągowskim. Latem widoczność sięga tam nawet 10 metrów. Ale nie tylko to przyciąga miłośników nurkowania. Znajduje się tam bowiem podwodne stanowisko archeologiczne z fragmentami osady zamieszkiwanej dawniej przez ludność należącą do kultury kurhanów zachodniobałtyjskich. Co ważne, jezioro jest objęte strefą ciszy i nie można na nim korzystać z łodzi motorowych.

Jezioro Hańcza Adobe Stock
Jezioro Hańcza Źródło: Adobe Stock, fot: Irena Szewczyk

Kolejny akwen odpowiedni do nurkowania to Hańcza. Wody najgłębszego polskiego jeziora zaliczają się do I klasy czystości. Nic dziwnego, że kuszą nurków. Zwykle zaczynają oni podwodną przygodę na wysokości wsi Błaskowizna lub kolonii Stara Hańcza. Jednak nurkowanie w tym jeziorze wymaga szczególnej ostrożności. Ze względu na bardzo zimną wodę trzeba pamiętać o zaopatrzeniu się w ciepły skafander. Ponadto należy uważać na strome brzegi, głazowisko oraz dużą głębokość jeziora.

Nurkowanie na Mazurach warto połączyć ze zwiedzaniem malowniczej okolicy. Więcej o atrakcjach turystycznych regionu oraz bazie gastronomiczno-hotelarskiej można przeczytać np. w serwisie Nocowanie.pl, polskim liderze wśród portali noclegowych.

d4eetxn

Nurkowanie w Bałtyku

Morze Bałtyckie również skrywa ciekawe skarby. Co prawda, nie znajdziemy tutaj przepięknej rafy koralowej, ale za to możemy poznać tajemnice licznych wraków statków, łodzi czy kutrów rybackich niszczejących na dnie. Wiele z nich spoczywa w okolicach Półwyspu Helskiego, Zatoki Puckiej oraz Zatoki Gdańskiej.

Oczywiście nie wszystkie wraki są dostępne dla płetwonurków. Wykaz obiektów, które można "zwiedzać" pod wodą, sporządził Urząd Morski w Gdyni wraz z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, są to m.in. wraki statków "Groźny", "Abille", "Bryza" czy "Delfin". Na wyprawę w poszukiwaniu wraków warto wyruszyć w towarzystwie doświadczonych fanów nurkowania.

W Polsce można nurkować m.in. w Bałtyku Adobe Stock
W Polsce można nurkować m.in. w Bałtyku Źródło: Adobe Stock

Nurkowanie w najgłębszym basenie w Europie

Ci, którzy obawiają się nurkowania w otwartym akwenie, mogą wybrać się do basenu Deepspot w mazowieckim Mszczonowie. Jego głębokość wynosi aż 45,45 m, co czyni go najgłębszym basenem nurkowym na naszym kontynencie.

d4eetxn

Chętni mogą skorzystać z kursów nurkowania sprzętowego lub na zatrzymanym oddechu. Podczas nurkowania istnieje wiele okazji do obejrzenia podwodnych komór przypominających jaskinie, sztucznego wraku statku i szklanego tunelu.

Sztuka podróżowania - DS7

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4eetxn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eetxn

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj