Trwa ładowanie...
wawel

Odkrycie na Wawelu. Archeolodzy byli zaskoczeni

Podczas prac remontowych obok baszty Senatorskiej na Wawelu odkryto kamienne mury obronne z przełomu XIII i XIV w. Biegną inaczej niż przypuszczali archeolodzy. Teraz będą musieli zrewidować przebieg murów.

Share
Odkrycie na Wawelu. Archeolodzy byli zaskoczeni
Źródło: iStock.com, fot: Krzysztof Nahlik
d2672ks

Remont pomieszczenia wzniesionego podczas okupacji niemieckiej prowadzony jest w południowej części wzgórza. Przybudówka funkcjonowała niegdyś jako kuchnia.

W trakcie remontu zaplanowane były badania archeologiczne, podczas których udało dokonać się znaczących odkryć. - Około metra pod powierzchnią odkryliśmy mury gotyckie. To najmniej rozpoznany rejon archeologiczny wzgórza. Mimo że spodziewaliśmy się tego odkrycia, jesteśmy zaskoczeni przebiegiem tego muru - mówi cytowany przez radio RMF FM, prowadzący badania, archeolog Paweł Kajfasz.

Wcześniej uważano, że mur przebiegał bardziej na północ, a z basztą Senatorską połączony był szyją. Teraz się okazuje, że baszta była w przebieg muru wmontowana.

d2672ks

Zleceniodawcą pierwszych murowanych fortyfikacji na Wawelu mógł być Leszek Czarny, Władysław Łokietek lub Wacław Czeski. Być może archeologom uda się to ustalić.

Naukowcy będą teraz rewidować przebieg umocnień. Kamienne fortyfikacje nie będą udostępnione dla turystów - zostaną zasypane.

Jak podaje RMF FM, oprócz murów odkryto także szczątki ceramiki, monety oraz relikty dwóch ścian z narożnikiem - po nieznanej wcześniej budowli ceglanej z lat dwudziestych XX w.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Klątwa Kazimierza Jagiellończyka

d2672ks

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2672ks
d2672ks