MiastaZamek Książ skrywa więcej tajemnic. Spektakularne odkrycie

Zamek Książ skrywa więcej tajemnic. Spektakularne odkrycie

Prace pielęgnacyjne zamku doprowadziły do odsłonięcia skrywanych przez dziesięciolecia kartuszy herbowych byłych właścicieli zamku. Wyłoniły się spod bluszczu porastającego północno-wschodnią stronę dawnej rezydencji Hochbergów.

Zamek Książ skrywa więcej tajemnic. Spektakularne odkrycie
Źródło zdjęć: © Facebook.com/ Zamek Książ w Wałbrzychu

Wśród nich odnaleziono małżeński herb księcia Jana Henryka XV i jego angielskiej żony, legendarnej księżnej Daisy. Książ, podobnie jak inne dzielnice Wałbrzycha, skrywa znacznie więcej emblematów rodowych. Kartusze herbowe odkryte podczas prac pielęgnacyjnych pochodzą z różnych epok. Starszy zdobi boczne wejście do zamku, znajdujące się po jego północnej stronie i pochodzi z pierwszej połowy XVIII w.

"Wykonany z piaskowca kartusz herbowy hrabiów von Hochberg i baronów na Książu upamiętniał hrabiego Konrada Ernesta Maksymiliana von Hochberga (1682-1742), ówczesnego właściciela Książa, ale także prywatnych wówczas miast Wałbrzych, Świebodzice, Boguszów i Mieroszów" – czytamy na profilu Zamku Książ w Wałbrzychu na Facebooku.

Największy z kartuszy znajduje się na szczycie XX-wiecznego monumentalnego skrzydła zachodniego. Stanowi rozbudowaną wersję połączonych herbów księcia Jana Henryka XI i księżnej Daisy. Najbardziej widoczny jest zimą oraz późną jesienią, gdy na drzewach nie ma liści.

Najbardziej znane są jednak kartusze herbowe zdobiące budynek bramny oraz wejście główne zamku – tuż pod balkonem Sali Maksymiliana. Najbardziej rozbudowaną wersją jest herb książąt von Pless, który znajduje się na elewacji frontowej budynku bramnego. Pochodzi z czasów księcia Jana Henryka XI, twórcy potęgi wałbrzyskich kopalń i ukochanego teścia księżnej Daisy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Gorączka złota w Wałbrzychu

zamekmiastawałbrzych

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (59)