Trwa ładowanie...

Zamek Książ skrywa więcej tajemnic. Spektakularne odkrycie

Prace pielęgnacyjne zamku doprowadziły do odsłonięcia skrywanych przez dziesięciolecia kartuszy herbowych byłych właścicieli zamku. Wyłoniły się spod bluszczu porastającego północno-wschodnią stronę dawnej rezydencji Hochbergów.

Zamek Książ skrywa więcej tajemnic. Spektakularne odkrycieŹródło: Facebook.com/ Zamek Książ w Wałbrzychu
d3j72u4
d3j72u4

Wśród nich odnaleziono małżeński herb księcia Jana Henryka XV i jego angielskiej żony, legendarnej księżnej Daisy. Książ, podobnie jak inne dzielnice Wałbrzycha, skrywa znacznie więcej emblematów rodowych. Kartusze herbowe odkryte podczas prac pielęgnacyjnych pochodzą z różnych epok. Starszy zdobi boczne wejście do zamku, znajdujące się po jego północnej stronie i pochodzi z pierwszej połowy XVIII w.

"Wykonany z piaskowca kartusz herbowy hrabiów von Hochberg i baronów na Książu upamiętniał hrabiego Konrada Ernesta Maksymiliana von Hochberga (1682-1742), ówczesnego właściciela Książa, ale także prywatnych wówczas miast Wałbrzych, Świebodzice, Boguszów i Mieroszów" – czytamy na profilu Zamku Książ w Wałbrzychu na Facebooku.

Największy z kartuszy znajduje się na szczycie XX-wiecznego monumentalnego skrzydła zachodniego. Stanowi rozbudowaną wersję połączonych herbów księcia Jana Henryka XI i księżnej Daisy. Najbardziej widoczny jest zimą oraz późną jesienią, gdy na drzewach nie ma liści.

d3j72u4

Najbardziej znane są jednak kartusze herbowe zdobiące budynek bramny oraz wejście główne zamku – tuż pod balkonem Sali Maksymiliana. Najbardziej rozbudowaną wersją jest herb książąt von Pless, który znajduje się na elewacji frontowej budynku bramnego. Pochodzi z czasów księcia Jana Henryka XI, twórcy potęgi wałbrzyskich kopalń i ukochanego teścia księżnej Daisy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Gorączka złota w Wałbrzychu

d3j72u4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j72u4