Trwa ładowanie...
d49aja0
japonia
07-07-2009 16:28

Odkryto najstarszą w Japonii arabską wazę

Archeolodzy odnaleźli fragmenty najstarszej odkrytej w Japonii arabskiej wazy z VIII wieku - donosi serwis internetowy Asahi Shimbun. Zdaniem ekspertów, waza służyła do przewozu przypraw w handlu morskim z krajami arabskimi.

d49aja0
d49aja0

Archeolodzy odnaleźli fragmenty najstarszej odkrytej w Japonii arabskiej wazy z VIII wieku - donosi serwis internetowy Asahi Shimbun. Zdaniem ekspertów, waza służyła do przewozu przypraw w handlu morskim z krajami arabskimi.

Odkrycia dokonali naukowcy prowadzący prace wykopaliskowe na terenie cesarskiego pałacu Heijo w Heijo-kyo (obecnie miasto Nara w południowej części wyspy Honsiu), stolicy Japonii w Okresie Nara (710-784 r.).
Archeolodzy znaleźli pozostałości arabskiej wazy - wysokości 50 cm - rozbitej na 19 fragmentów, a pochodzącej z II połowy VIII wieku.
Znalezisko jest o ok. 100 lat starsze od ceramiki z okresu islamskiego, którą wcześniej znaleziono w Japonii - w północno-zachodniej części wyspy Kiusiu, w prefekturze Fukuoka.
Zdaniem Tatsuo Sasakiego, profesora archeologii na Uniwersytecie w Kanazawie, odkrycie wazy w pałacu Heijo potwierdza przypuszczenia, że w stolicy Japonii w Okresie Nara znajdował się końcowy punkt starożytnego Morskiego Jedwabnego Szlaku.
Pozostałości pałacu Heijo i okoliczne tereny zostały umieszczone w 1998 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
(PAP)

d49aja0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49aja0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj