Trwa ładowanie...

Odwieczny problem pasażerów - co można przewozić w bagażu podręcznym?

Komu nie zdarzyło się stać nad otwartą walizką i zastanawiać się, co do niej zapakować, aby bezproblemowo przejść kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku? Jeśli obawiasz się, że twoja suszarka do włosów czy korkociąg zostaną skonfiskowane, to nie jesteś osamotniony. Niektóre pytania przed wyjazdem potrafią spędzić sen z powiek, dlatego podpowiadamy wam, co można, a czego lepiej nie zabierać ze sobą na pokład samolotu.

Odwieczny problem pasażerów - co można przewozić w bagażu podręcznym?Źródło: Shutterstock.com
d238q18
d238q18

Temat zawartości bagażu podręcznego jest wiecznie żywy. Świetnym tego dowodem są fora internetowe, na których pytań dotyczących tego zagadnienia są setki. Z kolei o braku dostatecznej wiedzy pasażerów, co wolno posiadać w walizce, świadczą chociażby pojemniki na lotnisku, w których można zobaczyć kijki sportowe czy ostre przedmioty, jak noże.

Zacznijmy od kwestii podstawowych, czyli poddawaniu kontroli naszego bagażu podręcznego

Kontroli nie da się uniknąć i musi przejść ją każdy, a wszelkie zasady dotyczące bagażu dotyczą w takim samym stopniu klientów i linii lotniczych, i biur podróży. Warto to podkreślić, ponieważ część urlopowiczów udających się z biurem podróży jest przeświadczona, że może zabrać co im się podoba. To że ktoś wykupił wycieczkę w biurze pani Basi, z którą zna się od lat i leci rejsem czarterowym, nie oznacza, że ma taryfę ulgową. Kontrola bezpieczeństwa jest taka sama dla wszystkich pasażerów. I choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, stosowanych jest wiele specjalistycznych urządzeń służących do detekcji różnego typu przedmiotów i materiałów zabronionych.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Jak to jest z tym jedzeniem? Wolno je zabierać czy nie?

Podróżni często pytają o możliwość przewożenia w bagażu podręcznym artykułów spożywczych, jak np. dżem, miód czy kiełbasa. Żywność w postaci płynnej może znaleźć się w bagażu kabinowym, pod warunkiem, że znajduje się w pojedynczych opakowaniach, o pojemności nieprzekraczającej 100 ml. Nie oznacza to, że możemy zabrać takich buteleczek np. 30. Ich łączna zawartość musi mieścić się w limicie 1 litra, a wszystkie buteleczki należy umieścić w plastikowej, zamykanej torebce. Pozostałą żywność w postaci stałej, jak pieczywo, kiełbasę, ciastka, owoce, słoiki z suszonymi grzybami, można przewozić wg wytycznych wagowych przewoźnika (zazwyczaj bagaż podręczny nie może przekraczać wagi 10 kg). Chcesz zabrać dżem czy bigos? Możesz, ale i w tym przypadku należy użyć 100-mililitrowych opakowań. W innym przypadku dżemik (który traktowany jest jako produkt półpłynny) zostanie skonfiskowany (chyba że umkną uwadze osoby kontrolującej twój bagaż).

d238q18

Obawiasz się, że wyrzucą twoją suszarkę? Spokojnie, nikt ci jej nie zabierze

Pasażerowie, zwłaszcza płci żeńskiej, często pytają o prostownicę do włosów, suszarkę do włosów, żelazko turystyczne, garnek, buty na szpilkach czy parasolka (bez ostrego zakończenia) – jak najbardziej można przewozić te przedmioty. A toster, czajnik elektryczny, grzałkę, konsolę do gier, szklane i ceramiczne figurki, ładowarki, zapalniczkę, zapałki czy jednorazową maszynkę do golenia? Tak, też możesz schować je do walizki.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Mniej przyjemniejsza część, czyli czego nie możesz ze sobą zabrać

Czas rozwiać wątpliwości co do rzeczy zabronionych. Problemy pojawiają się, gdy chcemy zabrać np. narzędzia służące do pracy. Z popularnych przedmiotów codziennego użytku, zabronione jest przewożenie w bagażu podręcznym: nożyczek o ostrzu powyżej 6 cm, scyzoryków, termometrów rtęciowych, korkociągów, kijków marszowych i sportowych (różnego typu), wędek oraz dużych gabarytowo części samochodowych.

Ogólna zasada jest taka, że każdy przedmiot, postrzegany jako niebezpieczny, nie może znaleźć się na pokładzie samolotu, stąd niemożliwe jest przewożenie w bagażu podręcznym np. młotka, wiertarki, śrubokrętów, linki stalowej, strzykawki, wędki, blendera, scyzoryków ani płynów w pojemnikach (szklanych i plastikowych) większych niż 100 ml. Absolutnie zabronione jest zabieranie (w każdym typie bagażu) materiałów łatwopalnych, takich, jak: fajerwerki, petardy, gaz czy pojemniki z gazem, paliwo płynne, aerozole obezwładniające, gaśnice, sprężone gazy, rozpałki z tabliczek węgla drzewnego. Są przedmioty, które podlegają indywidualnej ocenie kontrolującego. Należą do nich np. agrafki, druty i szydełka, sztućce czy zestawy do szycia zawierające małe igły.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Alkohol, perfumy, papierosy

W przypadku alkoholu i perfum można je zabierać, ale musimy zapakować je zgodnie z ogólnymi wytycznymi dotyczącymi przewozu płynów w bagażu podręcznym, czyli w 100-militrowych opakowaniach. Trunki poleca się kupować w strefie wolnocłowej na lotnisku. Ilość alkoholu, jaką można przewieźć w bagażu podręcznym, zależy od ustawowego limitu, jaki obowiązuje podczas przekraczania granicy z danym państwem. Natomiast to, ile papierosów można przewieźć samolotem, uzależnione jest przede wszystkim od kierunku podróży. Do kabiny samolotu możemy zabrać również papierosy niezakupione w strefie wolnocłowej lotniska.

d238q18

Masz w bagażu przedmiot zabroniony? Jest rozwiązanie

Pasażerowie, którzy na kontroli bezpieczeństwa posiadają przedmioty zabronione do przewozu w bagażu kabinowym, mogą je nadać w bagażu rejestrowanym (za dodatkową opłatą wg cennika przewoźnika). To jedyna opcja, jeśli nie chcemy ich wyrzucać. Niestety na lotnisku nie ma możliwości przechowania owych rzeczy. Każdy zarekwirowany przedmiot jest bezzwrotnie niszczony.

Jeśli w dalszym ciągu masz wątpliwości odnośnie tego, co możesz włożyć do walizki kabinowej, warto zajrzeć na stronę internetową Urzędu Lotnictwa Cywilnego, na której znajduje się tzw. "biała lista". Można też zadzwonić na lotnisko oraz przeczytać regulamin przewoźnika, w którym wyszczególnione są rzeczy zabronione i dopuszczone do przewożenia.

d238q18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d238q18

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj