Trwa ładowanie...

Ojcowski Park Narodowy. Jaskinia Ciemna będzie tymczasowo zamknięta

Jaskinia Ciemna, która jest najważniejszym miejscem zimowania nietoperzy - podkowców małych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, będzie zamknięta dla zwiedzających od czwartku aż do wiosny. Związane jest to z rozpoczęciem przez te ssaki przygotowań do hibernacji.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jaskinia CiemnaJaskinia CiemnaŹródło: Wikimedia Commons
d7fklpp
d7fklpp

Przedstawiciele Ojcowskiego Parku Narodowego informowali pod koniec września, że w Jaskini Ciemnej zaobserwowano liczne pojawienie się podkowców małych, przygotowujących się zimowania.

"Jaskinia Ciemna jest najważniejszym miejscem zimowania tych nietoperzy na terenie parku. W październiku rozpoczną hibernację, zwaną też snem zimowym. Pozostaną tam aż do wiosny, kiedy to znów wylecą w poszukiwaniu pożywienia – owadów" - wskazali przedstawiciele OPN.

Ojców i jego okolice są jednym z ważniejszych zimowisk w Polsce dla podkowców małych (Rhinolophus hipposideros). Jaskinia Ciemna jest też największym zimowiskiem tych zwierząt na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Gatunek znajduje na tych terenach bardzo dobre warunki do życia - tereny zalesione ze skałami wapiennymi, dostatek pożywienia oraz dogodnych miejsc do zimowania.

Jaskinia Ciemna OPN
Jaskinia CiemnaŹródło: OPN

Według corocznej inwentaryzacji prowadzonej tej zimy w OPN przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, doliczono się tam 721 zimujących nietoperzy z 11 gatunków. Zdecydowana większość - 631 to podkowce małe; liczebność tego gatunku od kilkunastu lat wzrasta na tym terenie.

d7fklpp

Pozostałe 90 osobników to przedstawiciele gatunków: podkowiec duży, nocek duży, nocek rudy, nocek orzęsiony, nocek łydkowłosy, nocek Brandta, nocek wąsatek, nocek Alkatoe, mroczek późny, gacek brunatny oraz mopek zachodni.

Według poznańskich badaczy, nietoperze w OPN mają się dobrze. Wpływ na dobrostan tych ssaków ma poprawa stanu środowiska naturalnego, związana przede wszystkim z wycofaniem toksycznych środków ochrony roślin oraz dobra ochrona stanowisk zimowania.

W Polsce występuje 26 gatunków nietoperzy. Wszystkie są objęte ochroną prawną. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.

W jaskiniach w Petrze znów mieszkają ludzie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d7fklpp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7fklpp