Trwa ładowanie...

Grecja. Jaskinia Zeusa, czyli jedno z najbardziej zagadkowych miejsc świata

Na naszej planecie jest wiele miejsc, które fascynują zarówno naukowców, jak i badaczy zagadek. Postanowiliśmy zbadać tajemniczą jaskinię Zeusa na Krecie. Czy naprawdę pojawia się tam nieznana postać? A może to tylko legendy?

Jaskinia ZeusaJaskinia ZeusaŹródło: Enigma
de9xeix
de9xeix

W górach Dikti we wschodniej części greckiej wyspy Krety, na wysokości 1025 m n. p. m., znajduje się słynna jaskinia Zeusa, w której według starożytnej mitologii miał narodzić się najwyższy z greckich bogów, Zeus. W związku z tym miejscem od dawna mówi się o tajemniczym objawieniu, które rzekomo można tu zobaczyć. - Wielu gości informuje nas o dziwnych doświadczeniach. Mówią, że wewnątrz czują obecność kogoś niewidzialnego - mówi lokalna kasjerka Mya Goves. Jak to wytłumaczyć?

Zeus rządzi niebem i ziemią

Legenda głosi, że matka Zeusa, bogini płodności Reja, ukryła syna w słynnej jaskini przed mężem Kronosem, który w obawie o tron ​​połknął jego rodzeństwo Hestię, Demeter, Herę, Hadesa i Posejdona. Kiedy Zeus dorastał, rzekomo zmusił ojca do wyplucia połkniętego rodzeństwa, a po dekadzie wojny podobno go obalił i przejął rządy nad niebem i ziemią. Czy ta starożytna, grecka legenda może mieć w sobie źdźbło prawdy?

W jaskini, wiele lat później, ustanowiono siedzibę kultu Zeusa, gdzie odbywają się rytuały, podczas których mówi się, że wiele osób jest składanych w ofierze. "Kto wjechał na to terytorium, nie mógł dalej żyć" - twierdził grecki autor Aratus (ok. 315–240 p.n.e.).

Czy te przerażające rytuały w jakiś sposób odciśnięty piętno na okolicy świątyni?

Jaskinia Zeusa Enigma
Jaskinia ZeusaŹródło: Enigma

Czy duchy istnieją?

Jaskinia po rozpoczęciu panowania chrześcijaństwa jest opuszczona, ponieważ mówi się, że jest to miejsce pogańskie. Odkryta została dopiero pod koniec XIX wieku przez greckiego badacza Josepha Hatzidakisa (1848–1936) i włoskiego archeologa Federica Halbherra (1857–1930). Naukowcom udało się odkryć ołtarze, przedmioty rytualne i ofiary schowane w szczelinach skalnych w jaskini. Miejsce to wkrótce stało się popularną atrakcją turystyczną. I z tego czasu pochodzą pierwsze historie o tajemniczym objawieniu.

de9xeix

- Dzieje się tak głównie w małej jaskini nad jeziorem pośrodku tego terenu - mówi Mya Goves, która pracuje w budynku. Według naocznych świadków jaskinia jest bardzo mała, około 3 × 3 metry, ale podobno sprawia wrażenie świętego miejsca, jakby to było miejsce starożytnego kultu. Czy ktoś lub coś naprawdę się tu pojawia? Czy to duch jednego ze zmarłych mieszkańców jaskini, jak głosi jedna z teorii? A może pojawia się tutaj starożytny grecki bóg?

Jedna wielka pomyłka?

Niektórzy badacze uważają, że opowieści o tajemniczym objawieniu są dziełem zbyt bujnej fantazji odwiedzających z różnych części świata. "Część zeznań z pewnością jest również fikcyjna. To tylko chwyt marketingowy mający na celu zwiększenie turystyki" - mówią sceptycy.

Według nich jaskinia Zeusa na Krecie jest uważana za miejsce narodzin najwyższych bogów mitologii greckiej. - Znajduje się w niewłaściwym miejscu i nie może być prawdziwa - mówi angielski poeta i badacz Robert Graves (1895–1985).

de9xeix

Faktem jest, że niektóre źródła podają jaskinię Idajską w greckiej górze Psiloritis jako miejsce urodzenia Zeusa. Inna wersja mówi, że incydent miał miejsce na górze Lykaion. Co gorsza, tak zwana Jaskinia Zeusa znajduje się również na zachodnim wybrzeżu Turcji. Jednak wielu odwiedzających jaskinię Zeusa we wschodniej Krecie pozostaje przekonanych, dzięki swoim mistycznym doświadczeniom, że właściwa lokalizacja jest właśnie tutaj. Czy mają rację?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

LP Wakacje.pl w odc. nr 1 programu Remont w prezencie

de9xeix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de9xeix