Trwa ładowanie...
d6adbsb

Olbia

Największe atrakcje
Położenie:

północno-wschodnia część Sardynii, nad Morzem Tyrreńskim

Strefa czasowa:

UTC+1

Waluta:

1 EUR = ok. 4,25 PLN

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Shardan /

Olbia jest jednym z głównych miast włoskiej Sardynii – czwartym pod względem wielkości na wyspie, a przy tym ośrodkiem turystycznym i kąpieliskiem.

Olbia – położenie

Olbia leży w północno-wschodniej Sardynii, nad brzegiem Morza Tyrreńskiego, około 30 km od malowniczego Costa Smerlada, Szmaragdowego Wybrzeża, jak również 50 km od Arcipelago La Maddalena, gdzie mieści się Park Narodowy Arcipelago della Maddalena. Odległość drogowa Olbii od największego miasta Sardynii, Cagliari, wynosi ok. 270 km; bliżej znajduje się inne duże miasto, Sassari – 100 km na zachód.

Olbia – klimat

W Olbii panuje klimat śródziemnomorski, dlatego natrafimy tam na łagodne zimy, ciepłe wiosny i jesienie, oraz na gorące lata. Średnia roczna temperatura sięga ok. 16 st. C, w miesiącach letnich w ciągu dnia mogą być średnio ok. 24 st. C, ale rekordowe temperatury mogą wykraczać dużo ponad 30 st. C, sięgając nawet 40 st. C.

Zimą temperatury rzadko spadają poniżej zera i utrzymują się raczej na poziomie minimum kilkunastu stopni na plusie. Olbia jest miastem dość suchym, opady nie występują tam często, w miesiącach letnich są minimalne, a najwyższy poziom (ok. 85 mm) osiągają w listopadzie.

Olbia – kiedy lecieć?

Wakacje w Olbii dobrze zaplanować na okres między kwietniem a czerwcem lub wrześniem a październikiem – ominiemy wtedy szczyt sezonu, gdy turystów jest najwięcej, a upały mogą sięgać nawet 40 st. C. Wysokie temperatury na wyspie są jednak znośnie dzięki bryzie morskiej, a miłośnicy kąpieli mogą również wykąpać się w ciepłym morzu – sezon kąpielowy zaczyna się już w maju i trwa do października, gdyż w tym okresie woda jest najcieplejsza.

Olbia – historia

Początki Olbii sięgają czasów antycznych – założyli je Fenicjanie, ale nazwa ukształtowała się pod wpływem Greków, którzy pojawili się na Sardynii w VII wieku. Od czasów, gdy na terenach miasta Olbia mieszkali Nuragijczycy, do czasu przybycia Rzymian, miasto miało duże znaczenie jako port, a w średniowieczu było stolicą jednego z czterech lokalnych państewek (giudicati) o nazwie Gallura.

Olbia – transport

Kilka kilometrów od centrum miasta leży port lotniczy Olbia-Costa Smeralda, drugie co do wielkości (po Cagliari-Elmas) lotnisko Sardynii, z którego bardzo szybko dotrzemy do centrum miasta. Olbia-Costa Smeralda obsługuje głównie loty sezonowe do Europy, ale też kilka w obrębie Włoch. W mieście znajdziemy też morski port pasażerski Olbia-Isola Bianca, a także stację kolejową, obsługującą pociągi do Cagliari, Porto Torres i Golfo Aranci.

W pobliżu stacji znajduje się też przystanek autobusów dalekobieżnych. Główna droga ekspresowa Olbii to kierująca się na południe SS131 (przez Nuoro i Oristano do Cagliari); z miasta wyjechać można też drogami krajowymi: SS199-E840 w kierunku Sassari, SS127 do Tempio Pausani i SS125 do Palau. Po mieście można się poruszać kilkunastoma liniami komunikacji miejskiej i taksówkami.

Olbia – atrakcje

  • Park Narodowy Arcipelago della Maddalena – park leży w prowincji Olbia-Tempio i obejmuje 180 km linii brzegowej oraz wyspy prowincji La Maddalena, został założony w 1994 roku; w parku znajdziemy 1/3 gatunków roślin występujących na obszarze Sardynii, a wśród zwierząt występujących na jego obszarze warto wspomnieć burzyki żółtodziobe i śródziemnomorskie, kaszaloty, płetwale zwyczajne i butlonosy.
  • Bazylika San Simplicio (Basilica di San Simplicio) – granitowa bazylika w pobliżu centrum Olbii z XI wieku; cenny zabytek z okresu średniowiecza, nad jego centralnym wejściem znajduje się biforium (arkadowe okno), a we wnętrzu znajdziemy trzy nawy, filary i tablice nagrobne. Podczas prac archeologicznych w kryptach w 1614 roku pod ołtarzem znaleziono relikwie św. Symplicjusza.
  • Narodowe muzeum archeologiczne w Olbii – zaprojektowane przez Vanni Macciocco, ukończone w 2003 roku; muzeum jest darmowe, czynne od środy do niedzieli w godzinach 10:00-13:00 i 17:00-20:00.
  • Tomba dei Giganti Su Mont'e S'Abe – niecałe 8 km od centrum Olbii znajduje się grobowiec olbrzymów, jedna z wielu rozrzuconych po Sycylii pozostałości po cywilizacji nuragijskiej zamieszkującej Włochy od XVII wieku p.n.e. do II wieku n.e.; kamienny grobowiec ma długość 28 m i szerokość 6 m.
  • W Olbii organizowane są festiwale i cykliczne obchody świteczne: Festa di Sant’Angelo w maju, Festa Della Madonna del Mare e di San Giovanni Battista w czerwcu, Festa Della Vergine Assunt w sierpniu oraz najbardziej znane Sagra delle Cozze (Święto Małży).

Olbia – kuchnia

Kuchnia sardyńska słynie przede wszystkim z owoców morza, trzeba więc podczas pobytu w Olbii spróbować dań z anchois, sardynek, kalmarów, krabów i małży. Popularne są zupy rybne jak burrida i cassòla, a także wyjątkowe dla tej wyspy sery, szczególnie przypominający gorgonzolę ser owczy casu marzu, który fermentowany jest z pomocą larw much.

Warto również sięgnąć po regionalne pieczywo (np. pasterski chleb pane carasu) i mięsa (jak choćby szynka z owcy). Jak na włoskie miasto przystało, w Olbii nie obejdziemy się bez spaghetti i wybornych białych i czerwonych win oraz innych trunków.

Olbia
Przykładowe ceny

– serwis plażowy: ok. 10-15 EUR/dzień
– wynajem samochodu: ok.75 EUR/dzień

Komunikacja

lotnisko międzynarodowe, port morski, stacja kolejowa, przystanek autobusów dalekobieżnych, autobusy miejskie, taksówki

Orientacyjna odległość

1 900 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6adbsb
d6adbsb
d6adbsb
d6adbsb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj