Olsztyńska atrakcja nieczynna. Znamy powód
Jedna z popularnych atrakcji województwa warmińsko-mazurskiego będzie czasowo niedostępna dla turystów. Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zaczyna przeprowadzać prace modernizacyjne.
Olsztyńskie Planetarium jest drugim co do wielkości planetarium w Polsce. Otwarte zostało w 1973 r. w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika pod nazwą Planetarium Lotów Kosmicznych. Przez ten czas obiekt stale się rozwijał, a przed nim realizacja kolejnego projektu.
Prace w Olsztynie
Ratusz ma zamiar unowocześnić ofertę kulturalną i popularnonaukową Planetarium i Obserwatorium. Z tego powodu w olsztyńskiej placówce będą trwały prace modernizacyjne związane z realizacją dwóch projektów - "Śladami Mikołaja Kopernika" oraz "Śladami Mikołaja Kopernika - cz. II".
W związku z prowadzonymi pracami obserwatorium w okresie od 31 października do 5 grudnia jest nieczynne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kraj siedmiu cudów kulinarnych. "Nic tylko przyjeżdżać i smakować"
Turyści powinni być zadowoleni ze zmian
- W planetarium zaczynamy instalować i uruchamiać nowoczesny system projekcyjny składający się z projektorów, generatorów obrazu i oprogramowania astronomicznego oraz komponentów stanowiska sterowania - mówi prezydent Piotr Grzymowicz, cytowany przez "Gazetę Wyborczą". - Nowy sprzęt zastąpi ten zamontowany w 2012 roku. Na pewno podniesie jakość i atrakcyjność planowanych prezentacji - dodaje Grzymowicz.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Całą placówkę wraz z obserwatorium czeka gruntowne odnowienie i rozbudowa. Ma tam powstać nowoczesne centrum edukacyjne, którego główną atrakcją będzie baza księżycowa. Przedsięwzięcie pochłonie ok. 30 mln zł, a jego celem będzie stworzenie atrakcji edukacyjnej i turystycznej na miarę XXI wieku.
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne znajduje się w dwóch obiektach. Aktualnie zamknięte jest obserwatorium znajdujące się w XIX-wiecznej wieży ciśnień, znajdującej się na najwyższym wzniesieniu dawnego Olsztyna.
Planetarium natomiast działa w gmachu, który został zaprojektowany przez Ludomira Gosławskiego. Znajdujące się w centrum budynku atrium zostało ozdobione mozaiką emaliowanych elementów autorstwa wybitnego artysty Stefana Knapp’a. Ten obiekt aktualnie jest otwarty dla zwiedzających.
Źródło: Gazeta Wyborcza/Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne