Trwa ładowanie...

Opłata za wjazd do Krakowa. Pomysł ma pomóc rozwojowi miasta

Opodatkowanie turystów to pomysł, który ma pomóc w poradzeniu sobie z szybko rosnącą liczbą podróżnych odwiedzających Kraków. Od przyjezdnych miałaby być pobierana opłata w wysokości 1 euro.

Opłata za wjazd do Krakowa. Pomysł ma pomóc rozwojowi miastaŹródło: Shutterstock.com
d33jis0
d33jis0

Pomysłowi oręduje radna Małgorzata Janos, która sugeruje, że Kraków powinien wziąć przykład m.in. z zagranicznych miast, które wprowadziły podobne rozwiązanie. Radna podkreśla, że w zeszłym roku Kraków odwiedziło ponad 13 milionów turystów. Tak duża liczba przyjezdnych ma swoje plusy, ale powoduje też sporo niedogodności - w mieście jest głośno, a przyjezdni opanowują sklepy, restauracje oraz nocne kluby w centrum. To powoduje, że mieszkańcy chcąc uciec przed zgiełkiem przeprowadzają się na obrzeża.

Zdaniem radnej pieniądze zyskane z wprowadzenia podatku od turystów można będzie przeznaczyć na ważne dla mieszkańców projekty.

– Można się cieszyć, że odwiedzających jest mnóstwo, bo wiadomo, że turystyka jest biznesem napędzającym rozwój i bogacenie się miasta. Ale jest też tak, że w którymś momencie liczba turystów zaczyna osiągać stan krytyczny i może zagrażać normalnemu funkcjonowaniu mieszkańców – mówi Janos w rozmowie z "Rzeczpospolitą". – Dlatego trzeba pomyśleć co zrobić, by ten ruch wyhamować, a przy okazji, by miasto skorzystało na tak olbrzymim zainteresowaniu – dodaje.

d33jis0

Podobny podatek w 2017 r. wprowadzono np. w Gdańsku, gdzie od przyjezdnych przebywających w celach turystycznych dłużej niż dobę pobiera się opłatę w wysokości 2,22 zł dziennie. W przypadku turystów odwiedzających Kraków miałaby to być opłata w wysokości 1 euro (ok. 4,3 zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: #KresyŚwiata: "Strefa wolna od turystów". Obcokrajowcy muszą mieć tu przepustki

d33jis0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33jis0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj