Opuszczone miasta, które dawniej tętniły życiem

Opuszczone miasta, które dawniej tętniły życiem
Źródło zdjęć: © Svetlana Yudina / Shutterstock.com

Historie o opuszczonych miejscach, które dawniej zamieszkiwali ludzie, przyciągają uwagę i budzą dreszczyk emocji. To, co przyczyniło się do wyludnienia dawnych siedlisk ludzi jest związane z tragiczną historią, bądź owiane tajemnicą. Dziś przybliżymy wam kilka z wyludnionych miast-widm.

Historie o opuszczonych miejscach, które dawniej zamieszkiwali ludzie, przyciągają uwagę i budzą dreszczyk emocji. To, co przyczyniło się do wyludnienia dawnych siedlisk ludzi jest związane z tragiczną historią, bądź owiane tajemnicą. Dziś przybliżymy wam kilka z wyludnionych miast-widm.

Położona na wschodnim wybrzeżu Warosia, w czasach swojej świetności, przypadających na lata 1970-74, była jednym z najpopularniejszych europejskich kurortów. Rosnąca z roku na rok liczba turystów spowodowała, że w szybkim tempie powstawały tu ogromne kompleksy hotelowe. Na początku lat 70 XX w. kurort posiadał 45 obiektów z 10 tys. łóżek, 60 apartamentowców, 99 centrów rekreacyjnych, 21 banków, 24 teatry i kina oraz 3 tys. mniejszych i większych sklepów. 380 budynków wciąż było wówczas w budowie. Obecnie w żadnym biurze turystycznym nie znajdziemy ani jednej oferty wczasów w tym miejscu. Od lat stoi bowiem opuszczone i popada w ruinę. Złote czasy Warosi skończyły się gwałtownie w 1974 r., kiedy to rozpoczęła się inwazja turecka na Cypr. Ponad 1/4 ludności wyspy musiała opuścić jej północną część, gdzie utworzono uznawaną jedynie przez *Turcję *_ Turecką Republikę Cypru Północnego _. Mieszkańcy kurortu, zostawiając cały swój dobytek, opuścili domy w pośpiechu i z nadzieją szybkiego powrotu.
Jednak Turcy przejęli je i odcięli całkowicie od reszty wyspy. Obecnie stanowi kartę przetargową w negocjacjach między oba krajami, a władze obu części śródziemnomorskiej wyspy nie mogą dojść do porozumienia w tej kwestii. Na teren kurortu turyści nie mają wstępu, o czym przypomina ogromna liczba ostrzegawczych tablic. Zainteresowanie miastem duchów jest na tyle duże, że zdecydowano się stworzyć punkt widokowy dla turystów, z którego za drobną opłatą mogą bezpiecznie podziwiać zrujnowany kurort przez lunety.

wg/ik

1 / 6

Opuszczone miasta - Oradour-Sur-Glane, Francja

Obraz
© HUANG Zheng / Shutterstock.com

Oradour-Sur-Glane to niewielka miejscowość w regionie Limousin we Francji. Dokładnie 10 czerwca 1944 roku żołnierze _ Waffen SS _ wymordowali prawie całą populację w odwecie za zamach na oficera_ SS _ dokonany przez ruch oporu. W bestialski sposób zamordowano 642 osoby. Masakrę przeżyła jedna kobieta, dziecko i pięciu mężczyzn. Na końcu miasto spalono. Jak się potem okazało, zniszczono przez omyłkę nie tą miejscowość - egzekucja na oficerze została wykonana została w Oradour-sur-Vayres, a nie w Oradour-sur-Glane. Na pamiątkę tego strasznego wydarzenia pozostawiono część miasta w niezmienionym stanie. Obecne jest dostępne dla turystów.

2 / 6

Opuszczone miasta - wyspa Hashima, Japonia

Obraz
© buttchi 3 Sha Life / Shutterstock.com

Hashima to opuszczona wyspa na Morzu Wschodniochińskim. Z lotu ptaka przypomina okręt wojenny, dlatego częściej nazywana jest przez miejscowych Gunkan-jima (Wyspa - Okręt Wojenny). Kiedyś była domem dla tysięcy górników i ich rodzin, którzy pracowali na Morzu Wschodniochińskim przy wydobyciu węgla. Ośrodek miał wieloletnie tradycje - działał od 1887 roku, jednak gdy w latach 60. XX w. ropa wyparła węgiel, rozpoczęło się masowe zamykanie kopalń w całym kraju. Wydobycia węgla na Hashimie oficjalnie zaprzestano w 1974 r.. Wszyscy mieszkańcy opuścili wówczas wyspę i do dziś pozostaje wyludniona. Betonowe bloki bez okien, otoczone charakterystycznym falochronem, straszyły wyglądem i zdecydowały o tym, że miejsce zaczęto nazywać Wyspą Duchów. Od 2009 r., po odpowiednim zabezpieczeniu sypiących się budynków, Hashima została oficjalnie udostępniona zwiedzającym. Stała się także rozpoznawalną marką w popkulturze. Plan i cała architektura wyspy została przeniesiona do wielu gier komputerowych.
Popularność przyniósł jej także film "Skyfall", w którym Wyspa Duchów posłużyła za siedzibę ściganego przez Bonda Raoula Silvy.

3 / 6

Opuszczone miasta - Prypeć, Ukraina

Obraz
© Fotokon / Shutterstock.com

Do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku, w wyniku wybuchu wodoru z reaktora jądrowego bloku nr 4. Była to największa tragedia w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX w. Dzień później, w ciągu kilku godzin, ewakuowano ok. 50 tys. mieszkańców Prypeci. Ludzie w pośpiechu opuszczali swe domy, dlatego obecnie miasto to prawdziwy skansen, który od lat jest rozkradany. W budynkach wciąż znaleźć można porozrzucane zabawki, maski gazowe, meble. Będący na miejscu turyści mogą obejrzeć m.in. straszące pustkami bloki, opuszczony kościół, szkołę, wesołe miasteczko, szpital, teatr. Po pełnej wrażeń wycieczce można zjeść posiłek w dawnej pracowniczej stołówce. Jak twierdzą eksperci, promieniowanie w rejonie wybuchu reaktora nie jest już szkodliwe.

4 / 6

Opuszczone miasta - Kolmanskop, Nambia

Obraz
© Victoria Lipov / Shutterstock.com

Namibia również kryje na swoim Diamentowym Wybrzeżu miasto widmo - Kolmanskop. Na początku XX w. uchodziło ono za najbogatsze na kontynencie. Wszystko zmieniło się w momencie, kiedy w okolicy zaprzestano wydobycia diamentów. Mieszkańcy opuścili je, a pustynia coraz bardziej pochłaniała zabudowania. Niektóre domy zasypane są piaskiem do wysokości 1 m, a część z nich popadła w całkowitą ruinę. Na szczęście na początku lat 90. zainteresowanie Kolmanskop znów odżyło i zdecydowano się częściowo odrestaurować budynki.

5 / 6

Opuszczone miasta - Pentedattilo, Włochy

Obraz
© Belfry / Shutterstock.com

Pentedattilo to "miasto duchów" w Kalabrii, najdalej na południe wysuniętym regionie kontynentalnej części Włoch. Położone jest 250 m n.p.m., na górze Monte Calvario, której kształt przypominał niegdyś pięć palców. Od jej wyglądu pochodzi nazwa miejscowości - z greckiego: penta + daktylos, czyli pięć palców. Została założona jako kolonia greckiego miasta *Chalkida *w roku 630 p.n.e. Funkcjonowała do 1783 roku, kiedy została poważnie zniszczona przez trzęsienie ziemi. Większość mieszkańców przeniosła się wówczas do pobliskiego Melito Porto Salvo. Miasto było całkowicie opuszczone w latach 1960-1980, następnie zostało częściowo odbudowane dzięki wolontariuszom z całej Europy.

6 / 6

Opuszczone miasta - Craco, Włochy

Obraz
© edella / Shutterstock.com

Region Basilicata znajduje się w południowej części Włoch i kryje jedno z najbardziej fascynujących opuszczonych miast w Europie - Craco. Znajduje się ono ok. 40 km od Zatoki Tarenckiej, która stanowi część Morza Jońskiego. Góruje 400 metrów nad doliną rzeki Cavone i już na pierwszy rzut oka przeraża surowym wyglądem. Co więcej, pozory wcale nie mylą - przy bliższym poznaniu ten włoski zakątek mrozi krew w żyłach. Historia niezwykłej osady sięga już VIII wieku - niestety ani ludzie, ani klęski żywiołowe nie oszczędzały tego miejsca. Craco zostało doświadczone przez plagę Czarnej Śmierci i najazdy wroga, a także klęski suszy i głodu. W połowie XX w. gród zaczęły nękać trzęsienia ziemi, co spowodowało osuwanie się gruntu. To te czynniki ostatecznie zadecydowały o masowej ewakuacji średniowiecznego miasta. W 1963 r. podjęto decyzję o kompletnym wyludnieniu osady. Ludzie zostali przeniesieni do nowego miasta - Craco Peschiera. Opuszczony gród upodobali sobie filmowcy - stanowił tło dla zmagań
Jamesa Bonda w "Quantum of Solace" oraz śmierci Judasza w "Pasji" Mela Gibsona.

wg/ik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)