Trwa ładowanie...
d2ap8p8

Otwarcie sezonu w Beszeniowej – tak się bawi Słowacja!

W niewielkiej miejscowości uzdrowiskowej Beszeniowa na północy Słowacji znajduje się park wodny, którego Polacy mogą pozazdrościć naszym południowym sąsiadom. Właśnie świętowano tu z pompą otwarcie sezonu letniego, a wśród gości były znane osobistości, w tym prezydent.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Otwarcie sezonu w Beszeniowej – tak się bawi Słowacja!
(Wojciech Gojke / WP)
d2ap8p8

Bešeňova (Beszeniowa) to popularny park termalny i jedna z wizytówek Słowacji. Położony jest w regionie Liptów, w pięknym otoczeniu Gór Choczańskich i z widokami na Tatry Niskie, Tatry Zachodnie i Wielką Fatrę. Cieszy się dużą popularnością wśród Polaków, w dużej mierze dzięki jego uzdrowiskowemu charakterowi i bliskiej odległości od granicy – ok. 50 km.

Wojciech Gojke / WP

Uwagę zwraca nowo otwarty 4-gwiazdkowy hotel holistyczny Galeria Thermal Bešeňová - jedyny taki obiekt na Słowacji. Oferuje uzdrawiające ciało i duszę rytuały wellness, wykorzystując energię dźwięku, tybetańskie misy, muzykoterapię, ćwiczenia relaksacyjne, jogę i różne zabiegi odmładzające. Jest nawet biblioteka z książkami o zdrowym stylu życia i inne atrakcje.

Wojciech Gojke / WP

Na otwarcie nie tylko nowoczesnego ośrodka, ale też sezonu letniego przyjechało wiele słowackich i polskich gwiazd, modeli oraz prezydent Andriej Kiska. Częścią programu były m.in.: rywalizacje słowakich kucharzy, pokaz mody czy występ najpopularniejszej na Słowacji piosenkarki Dary Rolins.

Wojciech Gojke / WP

Co jeszcze oferuje turystom Beszeniowa? Posiada 21 basenów, z czego 8 z wodą termalną, której temperatura sięga 40 st. C. Zawiera ona mnóstwo minerałów, takich jak wapń, magnez, żelazo czy siarczany, które pozytywnie pływają na zdrowie. Korzystne wpływa na skórę, ma dobroczynny wpływ na układ ruchowy i oddechowy. Kąpiel w tak ciepłej wodzie, to sama przyjemność!

Wojciech Gojke / WP

Dla tych, co chcą zaznać relaksu, do dyspozycji są m.in. zabiegi, masaże i sauny, w których pobyt na długo zapada w pamięci. Ceremonie wykonywane przez mistrzów saunowych, to zdecydowanie mocna strona Beszeniowej. Podczas maksymalnie 12-minutowego przedstawienia wykorzystują elementy teatralne, tańca artystycznego, kostiumów, aromaterapii i wirowania powietrza. Można wygrzewać się we włoskim czy orientalnym klimacie.

Jednak baseny, spa i wellness to tylko część tego, co oferuje kompleks. Na jego terenie znajduje się też. min. kilkanaście zjeżdżalni wodnych, choć, jak miałem okazję doświadczyć to na własnej skórze, dobra jest dla osób, którym nie straszna zjazd z 30 metrów. Łączna długość zjeżdżalni wynosi ponad kilometr. Na uwagę zasługuje także basen ze sztucznymi falami.

Wojciech Gojke / WP

Historia parku wodnego w Bešeňovej sięga 1987 r., kiedy powstał pierwszy z trzech odwiertów. Z otworów na głębokości 2 km wypływa woda geotermalna o temperaturze 61-64 st. C. Pierwsze baseny ówczesnego kąpieliska termalnego zostały oddane do użytku w 1993 r., a trzy lata później zbudowano szklarnie do uprawy pomidorów z wykorzystaniem energii geotermalnej do ogrzewania. Od lata 2006 r., czyli od otwarcia nowego wyremontowanego kompleksu, aquapark rozrósł się o kolejne baseny kryte i zewnętrzne.

Wojciech Gojke / WP
d2ap8p8

Podziel się opinią

Share

d2ap8p8

d2ap8p8