Trwa ładowanie...
d2h760d

Pałac Westminsterski

Największe atrakcje
Pałac Westminsterski
Kraj
iStock
Źródło: iStock

Pałac Westminsterski to jedna z głównych atrakcji Londynu. Należy do budynków symbolicznych dla stolicy Wielkiej Brytanii. Do jego zabudowań należy wieża zegarowa zwana Big Benem.

Pałac Westminsterski – najważniejsze informacje

Pałac Westminsterski (Palace of Westminster) jest siedzibą Izby Gmin i Izby Lordów, czyli Parlamentu Wielkiej Brytanii. Leży na północnym brzegu Tamizy w City of Westminster, przy Moście Westminsterskim, czyli w ścisłym centrum Londynu. Pałac jest własnością monarchy i zachowuje swój pierwotny status rezydencji królewskiej (pełni funkcję ceremonialną). Nazwa obiektu pochodzi od sąsiedniego Westminster Abbey.

Pierwszy pałac królewski zbudowano w miejscu w XI wieku i był on główną rezydencją królów Anglii, dopóki ogień nie zniszczył znacznej części kompleksu w 1512 roku. Potem służył jako siedziba Parlamentu Anglii. W 1834 roku jeszcze większy pożar spustoszył przebudowany obiekt, z którego zachowały się tylko nieliczne pomieszczenia. Pałac Westminsterski w obecnym kształcie to neogotyckie dzieło architekta Charlesa Barry'ego z lat 1840–1870. Znajduje się w nim ponad 1100 pokoi ułożonych symetrycznie wokół dziedzińców.

W trakcie drugiej wojny światowej Pałac Westminsterski przetrwał 14 nalotów bombowym, w których najbardziej ucierpiała część Izby Gmin. Udało się w pełni ją odrestaurować. Dzisiejszy Palace of Westminster jest kompleksem, w skład którego wchodzą m.in.:

  • Elisabeth Tower (Big Ben),
  • Victoria Tower,
  • Jewel Tower,
  • Robing Room,
  • Royal Gallery
  • Prince’s Chamber,
  • Lords Chamber,
  • Central Lobby
  • Members Lobby,
  • Commons Chamber
  • St Stephen’s Hall,
  • Westminster Hall,
  • kaplica Najświętszej Maryi Panny,
  • kaplica św. Stefana,
  • przestrzeń biurowa Portcullis House.

Pocztówkowy widok na Palace of Westminster został utrwalony przez wielu malarzy, m.in. przez Claude'a Moneta na obrazie zatytułowanym Budynek Parlamentu w Londynie.

Pałac Westminsterski w 1987 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Planowany jest jego gruntowny remont, który może potrwać nawet 6 lat i pochłonąć ponad 7 miliardów GBP.

Pałac Westminsterski – ciemna strona

Przez wieki Pałac Westminsterski z uwagi na swą doniosłą funkcję w życiu politycznym Wielkiej Brytanii był miejscem wielu przestępstw i zamachów. To tam w 1605 roku zorganizowano spisek prochowy, a w 1812 roku zastrzelono premiera Spencera Percevala. Pod koniec XIX wieku w Pałacu Westminsterskim wybuchły dwie bomby podłożone przez irlandzkich nacjonalistów. Prężnie działali tam aktywiści IRY, którzy zabili posła Aireya Neave'a przy użyciu samochodu pułapki.

Do brytyjskiego parlamentu wielokrotnie wdzierali się przeciwnicy procedowanych ustaw, by dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec polityki rządu. Podczas przemówienia na forum Izby Gmin został zaatakowany Tony Blair.

W 2017 roku pod Pałacem Westminsterskim doszło do zamachu terrorystycznego przeprowadzonego przez Państwo Islamskie. Podczas trwania posiedzenia Izby Gmin terrorysta próbował dostać się do środka. Zanim został zatrzymany, śmiertelnie godził nożem nieuzbrojonego funkcjonariusza, który pilnował wejścia do siedziby Parlamentu. Od tamtej pory procedury związane z bezpieczeństwem pozostają mocno zaostrzone.

Pałac Westminsterski – zwiedzanie

Wnętrza Pałacu Westminsterskiego są udostępnione dla zwiedzających tylko w dni, w które nie odbywają się obrady Parlamentu, czyli we wszystkie soboty i przez cały okres tzw. wakacji parlamentarnych. Do środka można wejść z przewodnikiem. Na turystów czekają również audioprzewodniki.

Pałac Westminsterski
Strefa czasowa

CET (UTC 0) /CEST (UTC+1)

Waluta

funt brytyjski (GBP)

Godziny otwarcia

9.00–17.00

Ceny biletów

– dorośli: 26.50 GBP,
– młodzież w wieku 16–18 lat, studenci z legitymacją, osoby powyżej 60. roku życia, żołnierze brytyjskich sił zbrojnych: 22 GBP,
– dzieci w wieku 5–15 lat: 11,50 GBP,
– dzieci poniżej 5. roku życia: wejście za darmo.

Orientacyjna odległość

1569 km z Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h760d
d2h760d
d2h760d