Palmiarnia w gdańskiej Oliwie. Będzie miała nowy kształt
Rotunda palmiarni to jeden z bardziej charakterystycznych obiektów w gdańskim Parku Oliwskim. W środku zaś rośnie 180-letni daktylowiec, który zaczął nie mieścić się w budynku. Od dwóch lat powstaje więc nowa konstrukcja, która będzie niedługo ukończona.
Historia Parku Oliwskiego sięga XV w., kiedy powstał jako przyklasztorny ogród Zakonu Cystersów. Pierwsza palmiarnia zaczęła funkcjonować zaś w XVIII w. i była ogrodem zimowym dla egzotycznych roślin. W latach 50. natomiast założono ogród botaniczny i wtedy też powstała charakterystyczna cylindryczna konstrukcja.
W środku panowały tak korzystne warunki, że jedna z roślin urosła na tyle, że naruszyła konstrukcję dachu. I choć w latach 70. palmiarnia została wpisana na listę zabytków, jako element zespołu pocysterskiego, to potrzebny był nowy, wyższy obiekt.
W 2017 r. stara rotunda została rozebrana, a 180-letni daktylowiec, który był przyczyną zmian, przykryty został specjalną folią ochronną. Nowa palmiarnia miała powstać jeszcze przed końcem ubiegłego roku, ale z różnych przyczyn termin zakończenia robót stale przesuwano.
– Skręcona konstrukcja obiektu jest prototypowa i bardzo nowoczesna, a jej wykonanie wymaga niezwykłej staranności i precyzji – mówił Włodzimierz Bartosiewicz z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG), tłumacząc przeciągającą się budowę. – Z uwagi na występujące w ostatnich latach gwałtowne zjawiska atmosferyczne podjęto decyzję o dodatkowym wzmocnieniu realizowanej obecnie palmiarni – dodał.
Nowy obiekt, to nowe przeszklenia. Jednak z ich montażem jest poważny problem. Najpierw na ogłoszony w marcu przetarg nie zgłosiła się żadna firma, a w sierpniu na ogłoszenie odpowiedział tylko jeden wykonawca. Ten przetarg również unieważniono, ponieważ firma chciała znacznie wyższego wynagrodzenia (14,9 mln zł) niż miasto przeznaczyło w swoim budżecie (8,6 mln zł).
Nowa palmiarnia zostanie oddana do użytku najwcześniej w drugiej połowie 2020 r. Jej kształt również będzie cylindryczny, ale o lekko skręconej formie. Nowy budynek ma również posiadać udogodnienia dla niepełnosprawnych, a w okresie od maja do października wstęp ma być bezpłatny.
Udogodnienia czekają też same rośliny. Nowy obiekt ma być wyższy od starego o 5 m, czyli będzie mieć 24 m. Dla najwyższego daktylowca będzie to w zupełności wystarczające, ponieważ palmy te osiągają maksymalnie 20-22 m wysokości.
Źródło: WhiteMAD
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl