Trwa ładowanie...
d1owcbp

Park Cytadela (Poznań)

Największe atrakcje
Park Cytadela (Poznań)
Kraj
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Park Cytadela – zielona atrakcja w centrum Poznania

Na terenie rozległych stoków fortecznych funkcjonują muzea, miejsca pamięci, cmentarze, alejki i mnóstwo zadbanej zieleni. Wokół cisza, choć znajdujemy się w centrum miasta, które zasłużenie pretendowało do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Warto zabrać ze sobą rowery lub rolki – Park Cytadela to atrakcja dla aktywnych na cały dzień. Dobrze odnajdą się tutaj entuzjaści historii i rodziny z dziećmi. To nie tylko park, ale i miejsce pamięci oraz historii Wielkopolski, które pozwoli nam dobrze i aktywnie spędzić czas. Kontakt z naturą, cisza i spokój w centrum dużego miasta. Polecamy każdemu jako atrakcja Poznania.

Park Cytadela – lokalizacja i dojazd

Park Cytadela jest zlokalizowany na północ od poznańskiego Starego Miasta. Na Wzgórzu Cytadela, przy ulicy Za Cytadelą i przy alei Armii Poznań.

Parkingi znajdują się przy północnej części Parku Cytadela. Na miejsce dojedziemy też tramwajem numer 4 i 10 albo autobusem 69, 71, 74, 83, 90.

Park Cytadela – projekt z rozmachem

Park Cytadela pierwotnie funkcjonowała jako główny fort Twierdzy Poznań – Fort Winiary, który razem z mniejszymi fortyfikacjami tworzył krąg o obwodzie 30 kilometrów. Fort Winiary powstał pod koniec XIX wieku na miejscu dwóch wysiedlonych wsi: Winiar i Bonina.

Park Cytadela ma ponad 100 hektarów. Powstał w latach 1963-1970. W XIX wieku funkcjonowała tutaj cytadela. W jej pozostałościach umieszczono wystawę z ekspozycją historycznego uzbrojenia – zainteresuje ona każdego fana militariów. Pozostałe budynki Cytadeli stanowią też malownicze pozostałości w różnych częściach miasta jako poszczególne forty.

W Forcie XVII działa przestrzeń pamięci z cmentarzem poległych między innymi w czasie I wojny światowej oraz Muzeum Martyrologii. Pozostałości fortyfikacji poznańskich w Parku Cytadela to: Rawelin I, Reduta I, Brama Północna (Polna), Bastion II oraz Estakada Małej i Wielkiej Śluzy. Poza tym na terenie Parku Cytadela działa też amfiteatr i rozarium.

Park Cytadela – atrakcje i czas wolny

Zielona przestrzeń większości parku to miejsc wypoczynku i rekreacji. Można przynieść kocyk i się poopalać, pobiegać lub spotkać z przyjaciółmi. Do czasów przedwojennych teren Cytadeli był dość mocno zaniedbany, dopiero po 1925 r., kiedy miasto przejęło te tereny. Rolki i rower to pomysł na dzień w Parku Cytadela z całą rodziną w jednym z 5 najpiękniejszych zielonych miejsc w Poznaniu.

Park Cytadela – warto wiedzieć

Park Cytadela w Poznaniu dysponuje ciekawymi i rozległymi podziemiami, które obecnie nie są udostępniane zwiedzającym. Przestrzeń Parku to prawdziwa gratka dla miłośników militariów i fortyfikacji. Istnieją plany, aby dostosować dla zwiedzających poszczególne budynki i umocnienia.

Na miejscu znajdują się pomniki i dzieła sztuki, w tym słynne 112 rzeźb Nierozpoznani, autorstwa Magdaleny Abakanowicz.

Park Cytadela – co jeszcze warto zobaczyć w Poznaniu?

Warto przyjechać do Poznania z kilku powodów. W Poznaniu warto wybrać się na Stare Miasto, zobaczyć ratusz Poznański, Palmiarnię i wiele innych atrakcji tego wielkiego miasta. Poznań to oczywiście nie tylko zabytki i muzea, na miejscu doskonale spędzimy czas w nowoczesnych klubach, uprawiając sport i poznając osoby z całego świata. Warto zobaczyć najmłodszy zamku w Polsce,

W okolicy mamy do zobaczenia Wielkopolski Park Narodowy.

Park Cytadela (Poznań)
Czas lotu / jazdy samochodem

Lot z Warszawy 55 minut/samochodem 3 godz.

Strefa czasowa

UTC + 1 godz.

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

Muzeum od 10 do 15, a od marca do października do 17.

Ceny biletów

Wstęp wolny na teren parku.
Muzeum Uzbrojenia:
- normalny - 8 zł
- ulgowy - 4 zł
Bilet sieciowy na 7 dni do wszystkich oddziałów muzeum:
- normalny - 25 zł
- ulgowy - 12 zł

Orientacyjna odległość

310 kilometrów z Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1owcbp
d1owcbp
d1owcbp