Trwa ładowanie...
doeg6vf

Park Güell

Największe atrakcje
Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Park Güell – ten duży kompleks ogrodowy to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Barcelonie. Znajdziemy tam pełno kolorowych mozaik, wyjątkowe budynki i przepiękny widok na miasto. Będąc w stolicy Katalonii, nie sposób nie odwiedzić kolejnego z owoców prac słynnego Gaudiego.

Park Güell – historia, informacje ogólne

Park Güell w Barcelonie taką nazwę otrzymał od swojego pomysłodawcy i zarazem głównego sponsora. Eusebi Güell był przedsiębiorcą, który wzbogacił się na rewolucji przemysłowej w XIX wieku. Był też bardzo religijnym człowiekiem. W trakcie podróży do Paryża natknął się na wystawę młodego architekta. Jak się później miało okazać, ten także pochodził z Barcelony. Był to Antoni Gaudi.

Biznesmen był pod wrażeniem dzieł, które zobaczył, nawiązał więc kontakt z architektem. Rozmowa po pewnym czasie zeszła na tematy religijne. Antoni Gaudi również był człowiekiem wierzącym, więc dwaj panowie łatwo się dogadali. Niedługo później pojawiła się pierwsza oferta, by coś dla Güella zaprojektować. W ten sposób powstały Pavellons Güell, a także Palau Güell, posiadłość samego magnata tego miasta. W trakcie długoletniej przyjaźni Gaudi stworzył 5 dzieł architektury pod nazwą swojego bogatszego znajomego.

Park Güell był jednym z ostatnich projektów Gaudiego. Początkowo miało to być osiedle mieszkalne tylko dla najbogatszych. Artysta długo pracował nad projektem takiego miejsca. Miała się w nim znaleźć ogromna liczba niezwykłych rzeźb, roślin i krętych przejść pomiędzy budynkami. Wszystkiemu miał towarzyszyć park z widokiem na całe miasto. Projekt po pewnym czasie stał się jednak niestety zbyt skomplikowany nawet dla samego mistrza. Pomysł niemal całkiem porzucono, udało się uratować z niego jedynie park. Ukończono go w 1914 roku.

Antoni Gaudi zamieszkał nawet w jednym z budynków na terenie Park Güell. Gdy rozpoczął pracę nad Sagrada Familia, pomysł ogromnej bazyliki pochłonął go tak bardzo, że pozwolił by park sprzedano. Przejęło go wtedy miasto. Po jego śmierci miejsce stało się dostępne dla turystów, a w dawnym domu Gaudiego stworzono muzeum tego wybitnego twórcy. Dziś można je odwiedzić i zobaczyć przy tym także resztę owoców jego pracy w miejscu, które stało się jedną ze swego rodzaju wizytówek Barcelony.

Park Güell – przydatne informacje

Obecnie Park Güell podzielony jest na dwie części. Jedną z nich zwiedzimy bezpłatnie. Dostęp do ogrodów zamykany jest tylko na noc, więc będziemy mieć cały dzień, by się po nich przespacerować. Wchodzą w jej skład Zona Monumental, a także Zona Forestal, czyli przylegające do terenów lasy. W tej pierwszej znajdziemy natomiast, pomimo rozmiarów, jedynie część spośród rzeźb i budynków na terenie parku.

Główna część Park Güell jest natomiast dostępna tylko z biletem wstępu. To tutaj znajdziemy na przykład muzeum Gaudiego. Stało się tak, bo z każdym kolejnym rokiem ogród odwiedzała coraz większa liczba turystów. Władze miasta postanowiły więc sprzedawać bilety. Najlepiej kupić je za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej parku. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo może się zdarzyć, że na dany dzień zostaną wyprzedane.

Ceny biletów do Parku Güell to od 7-10 euro. Dzieci poniżej 6. roku życia wejdą z nami za darmo. Przewidziane są zniżki dla większych dzieci oraz osób starszych, a także niepełnosprawnych. Jeśli to ktoś z miejscowych będzie nas oprowadzać, również nie zapłaci za wizytę w tym miejscu. Mieszkańcy Barcelony mają darmowy wstęp do parku Güell. Na miejscu znajdziemy tymczasem płatnych przewodników, którzy mówią m.in. po angielsku. Ważne jest to, że nikt nas nie będzie pospieszać – z zakupionym biletem możemy po parku chodzić ile tylko chcemy.

Park Güell – jak dojechać? Lokalizacja parku

Kompleks ogrodów Park Güell w Barcelonie znajduje się w dzielnicy Gracia. Jego główne wejście znajduje się od strony ulicy Carrer d'Olot. Dostępne jest także wejście boczne, przy ulicy Av. del Santuari de Sant Josep de la Muntanya – nieopodal sanktuarium imienia tego właśnie patrona. Sam Park Güell oferuje kilka tras zwiedzania i to od nas jedynie zależy, z którego wejścia skorzystamy.

W cenie biletu wstępu do Park Güell uwzględniony jest tak zwany Bus Güell, czyli darmowy transport. Uwzględnia dojazd w obie strony ze stacji metra Alfons X (dotrzemy do niej linią L4). Jeśli natomiast nie chcemy korzystać z darmowego busa, do ogrodów dotrzemy także ze stacji metra Lesseps. Jedzie tu linia L3, którą trafimy np. spod stadionu Camp Nou. Na miejscu wysiadamy niedaleko kolejnego budynku Gaudiego – Casa Vicens. Stamtąd do Park Güell to natomiast ok. 20 minut piechotą.

doeg6vf
Park Güell
Czas lotu / jazdy samochodem

3 godziny samolotem z Polski. Na miejscu to 15 min jazdy samochodem z centrum Barcelony.

Strefa czasowa

UTC+01:00 (czas środkowoeuropejski)

Waluta

euro (EUR)

Godziny otwarcia

Park Güell otwarty jest przez cały rok.
Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku i liczby odwiedzających turystów.
Przez większą część roku park otwarty jest od 08:30 do 19:00.
Ostatni turyści wpuszczani są wewnątrz parku jedynie do 18:00.

Ceny biletów

Bilet normalny - 10 euro
Bilet ulgowy dla osób starszych, dzieci oraz osób niepełnosprawnych - 7 euro
Dzieci poniżej 6. roku życia - wstęp bezpłatny

Orientacyjna odległość

3 km od centrum Barcelony

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doeg6vf
doeg6vf
doeg6vf
doeg6vf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj