Trwa ładowanie...
d1kkk4i

Paryski wieżowiec plagiatem warszawskiego?

Francuski gigant ubezpieczeniowy Avivo rozstrzygnął właśnie konkurs na projekt biurowca w paryskiej dzielnicy biznesowej La Defense. Budynek autorstwa Roberta A. M. Sterna jest niemal taki sam, jak apartamentowiec, który ma stanąć w Warszawie. Polscy architekci już zapowiadają protesty.

d1kkk4i
d1kkk4i

_ Francuski gigant ubezpieczeniowy Avivo rozstrzygnął właśnie konkurs na projekt biurowca w paryskiej dzielnicy biznesowej La Defense. Budynek autorstwa Roberta A. M. Sterna jest niemal taki sam, jak apartamentowiec, który ma stanąć w Warszawie. Polscy architekci już zapowiadają protesty - czytamy w \"Dzienniku\". _

To dość zaskakująca sytuacja - nie kryje zdziwienia Andrzej Wyszyński, autor polskiego projektu. Nie podejrzewam, by tak znane biuro pozwoliło sobie na plagiat. Dziwię się jednak, że jury dopuściło się takiego niedopatrzenia. Choć przyznam, że jest mi miło, bo budynek podobny do mojego pokonał prace kilku światowych gwiazd architektury - dodaje z przekąsem.

Wiadomość odbiła się głośnym echem, bo wieżowiec będzie miał ponad 280 m wysokości, co może dać mu pierwsze miejsce w Europie.

To nie pierwsza taka sytuacja w ostatnich tygodniach. W grudniu holenderska pracownia Claus en Kaan Architecten oskarżyła biuro Estudio Barozzi Veiga o plagiat projektu szczecińskiej filharmonii.

Opierając się na jednym obrazie, uznałem, że gmach jest podobny do tego, który przedstawiłem w konkursie na budynek opery w belgijskim mieście Ghent - tłumaczył wtedy holenderski architekt.

(PAP)

d1kkk4i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kkk4i