Trwa ładowanie...

Pierwszy dzień jesieni. Kiedy kończy się kalendarzowe i astronomiczne lato?

Pogoda cały czas płata nam figle, mieszając ciepłe letnie dni z jesienną pluchą. I choć chcielibyśmy jak najdłużej zatrzymać ze sobą lato, to musimy już powoli szykować się na jesień. Kiedy dokładnie wypada pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej jesieni?

Share
Już niedługo rozpocznie się kalendarzowa jesień
Już niedługo rozpocznie się kalendarzowa jesień Źródło: Adobe Stock, fot: ©Andrzej Tokarski - stock.adobe.com
dj3l28c

Wrześniowe dni już coraz bardziej przypominają nam o jesieni, która już niebawem przyniesie ze sobą ochłodzenie i szarugę. Dni robią się coraz krótsze, a słońce coraz nieśmielej wychylać się będzie zza deszczowych chmur.

Jesień 2021 - kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień?

Kalendarzowa jesień co roku wypada dokładnie tego samego dnia, którym jest 23 września. Będzie ona trwała aż do 21 grudnia. Tego dnia oficjalnie rozpocznie się kalendarzowa zima.

Jesień 2021 - kiedy zaczyna się astronomiczna jesień?

Za astronomiczną jesień na naszej półkuli uznaje się okres trwający od momentu równonocy jesiennej do przesilenia zimowego. Równonoc jesienna ma miejsce wtedy, gdy słońce przechodzi przez punkt Wagi.

Ziemia przekracza wówczas punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są jednocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Równonoc jesienna wypada zwykle między 22 a 23 września. W tym roku będzie to środa, 22 września. Dokładnie o godzinie 21:21.

dj3l28c

Klimatyczna jesień

Warto dodać, że rozróżnia się także jesień klimatyczną. Tę bardzo łatwo rozpoznać. Następujący po lecie i zaczyna się wtedy, gdy średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 15 a 5 st. C.

Co ciekawe, jesienią będzie można na niebie podziwiać kilka jasnych planet: Marsa, Wenus, Jowisza, Urana i Saturna.

Źródło: "TVN Meteo"

Jesienne gwiazdozbiory już widoczne. Co można zobaczyć we wrześniu na nocnym niebie?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dj3l28c

Podziel się opinią

Share
dj3l28c
dj3l28c