Plac św. Marka
Region |
Plac Św. Marka to tłumnie odwiedzane centrum Wenecji. Aby uprzyjemnić mieszkańcom i turystom wypoczynek, na jego terenie obowiązuje zakaz karmienia gołębi, które według legendy znajdują się tam już od czasu wzniesienia Bazyliki Św. Marka. Dodatkowo osoby znajdujące się tam w niewłaściwym stroju, np. bez koszulki, są karane przez policję mandatami.
Na Placu Św. Marka usytuowane są liczne kawiarnie i restauracje.
Plac Św. Marka - historia
Nie da się być w Wenecji i przynajmniej kilkukrotnie w ciągu dnia czy nocy nie przespacerować się po Placu Św. Marka, sercu miasta, położonym w dzielnicy San Marco. To najstarsza część Wenecji, z IX wieku, gdzie wszędobylskie gołębie bezczelnie przysiadają na głowach turystów, sprawiając, że miejsce przoduje w rankingach najmniej higienicznych atrakcji turystycznych na świecie. Sam Napoleon Bonaparte określił plac jako „najpiękniejszy salon Europy”.
Jedynie główny plac Wenecji był godzien nazwy Piazza, pozostałe nazywano Campi (pola). Jego projektanci pragnęli podkreślić powagę pobliskiego Pałacu Dożów oraz Bazyliki Św. Marka i uświetnić godność tych instytucji w odpowiednio wyeksponowanym towarzystwie. Początkowo obejmował on tylko najbliższe sąsiedztwo świątyni, w miarę upływu czasu rozrastał się i był podzielony na dwie części ówczesnym kanałem.
Plac Św. Marka uzyskał ostateczny rozmiar w XII wieku, przed planowanym spotkaniem jednego z papieży z cesarzem. Obchodzono tam wszystkie ważne dla Wenecjan uroczystości, m.in. zaślubiny z morzem. Zabudowa pochodzi głównie z XVI wieku, natomiast nawierzchnia Placu Św. Marka, po której możemy spacerować obecnie, to efekt prac z początku XVIII wieku.
Plac Św. Marka - atrakcje w pobliżu
W okolicach Wenecji dość często zdarzają się powodzie, skutkujące częściowymi podtopieniami. Do Placu Św. Marka przylega dużo zabytkowych budynków i pięknych kamienic. Powodzie rujnują część ich fasad, woda wlewa się do piwnic, a władze miasta nie potrafią poradzić sobie z problemem od lat.
Przykładowo w 2012 roku po przypływie Aqua alta przelała się po Placu Św. Marka półtorametrowa fala wody. Adriatyk w Lagunie Weneckiej osiągnął wówczas najwyższy od około 150 lat stan. Na zalewanym wodą placu ustawia się platformy, umożliwiające pieszym poruszanie się.
Plac Św. Marka łączy się z placykiem weneckim, Piazzettą San Marco, a obok, nad zabytkowymi kamienicami, górują budynki pałacu i bazyliki. Znajduje się tu również wzniesione z polecenia Napoleona skrzydło (Ala Napoleonica z Muzeami Correr, Narodowym Archeologicznym i poświęconym powstaniu przeciw Austriakom), które miało zamykać wizualnie zabudowę całego placu, pomiędzy budynkami Starej i Nowej Prokuracji.
Plac Św. Marka najlepiej prezentuje się z punktów widokowych: Dzwonnicy Św. Marka (prawie stumetrowej Campanile) oraz tarasu Bazyliki Św. Marka.
Czas lotu / jazdy samochodem | 2 h 48 min /13 h |
Strefa czasowa | UTC±01:00 |
Waluta | Euro (1 euro = 4,19 zł) |
Orientacyjna odległość | 976 km samolotem, 1307 km samochodem, 1473 km pociągiem |
Komentarze