Trwa ładowanie...

Pobierowo: Kübelwagen znaleziony na plaży

Na plaży pomiędzy Pobierowem a Pustkowem odkryto fragment podwozia pojazdu z czasów II wojny światowej. Znaleziska tego typu zawsze budzą wśród pasjonatów militariów spore emocje. O sprawie pisze Piotr Maszkowski.

Pobierowo: Kübelwagen znaleziony na plażyŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d2x19nk
d2x19nk

Poszukiwania takich elementów prowadzone są na podstawie przekazów miejscowych świadków, często lakonicznych relacji czy wspomnień uczestników walk sprzed ponad 70 lat. W terenie weryfikuje się je przy wykorzystaniu wykrywaczy metalu bądź innych, bardziej zaawansowanych metod bezinwazyjnej penetracji gruntu. Najczęściej jednak o znalezisku decyduje przypadek. Tak było i tym razem.

PAP
Źródło: PAP, fot: Marcin Bielecki

Gdy na początku lutego jeden z mieszkańców Pobierowa wybrał się na spacer po plaży, zauważył wystające z piasku metalowe części, które wstępnie zidentyfikował jako pozostałości po pojeździe z czasów II wojny światowej. Zaintrygowany znaleziskiem, poinformował o nim pracowników Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Dyrektor placówki, Aleksander Ostasz, niezwłocznie podjął decyzję o przeprowadzeniu oględzin na miejscu. W ich wyniku udało się ustalić, że najprawdopodobniej pod piaskiem znajdują się szczątki niemieckiego samochodu osobowo-terenowego Kübelwagen. Błyskawicznie została zorganizowana próba ich wydobycia, m.in. przy udziale muzealnych specjalistów oraz Urzędu Morskiego w Szczecinie. Po odsłonięciu wierzchniej warstwy piasku i pogłębieniu dołu ukazały się większe fragmenty podwozia – układu kierowniczego, wału napędowego i osi. Niestety, nie zachowały się żadne elementy nadwozia, czy silnika.

PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA, fot: Berliner Verlag Archive

Pojazd najprawdopodobniej został porzucony w 1945 roku podczas wycofywania się oddziałów niemieckich z tego rejonu. Po zakończeniu wojny jego części były zapewne wykorzystywane przez miejscową ludność, a morze dokonało dzieła zniszczenia. Stan odzyskanych elementów nie jest najlepszy, całość jest poważnie skorodowana i raczej nie będzie mogła posłużyć do poważniejszej próby rekonstrukcji. Być może kiedyś uda się odnaleźć bardziej kompletny egzemplarz.

VW typ 82 Kübelwagen to lekki pojazd osobowo-terenowy produkowany dla niemieckiej armii w latach 1940-1945. W tym czasie powstało ok. 50 tys. sztuk tych charakterystycznych aut, z których niewiele zachowało się do dzisiejszych czasów.

d2x19nk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x19nk