Trwa ładowanie...
d18ub1c

Kołobrzeg

Największe atrakcje
Położenie:

Pomorze Zachodnie

iStock
Źródło: iStock

Kołobrzeg to nadmorskie uzdrowisko, które przyciąga kuracjuszy i turystów nie tylko z Polski, ale również zza zachodniej granicy. Miasto ma trzy kąpieliska morskie i rozbudowaną infrastrukturę hotelową.

Kołobrzeg – położenie i rys historyczny

Kołobrzeg usytuowany jest w środkowej części zachodniego wybrzeża Bałtyku, u ujścia Parsęty do Zatoki Pomorskiej. Znajduje się w województwie zachodniopomorskim (to czwarte miasto województwa pod względem wielkości). Ma około 47 tysięcy mieszkańców. Kołobrzeg podzielony jest na osiem dzielnic: Podczele, Kostrzewno, Lubostronie, Lubinię, Przylaski, Radzikowo, Radzikowskie Przedmieście i Żółczyce.

Kołobrzeg należy do najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim. Ślady pierwszego osadnictwa na tym terenie pochodzą z 880 roku. Od XIV wieku Kołobrzeg był w Lidze Hanzeatyckiej – znajdował się wśród głównych miast handlowych Europy Północnej. Jego historyczna i przez wieku używana nazwa brzmi Kolberg, gdyż dopiero po II wojnie światowej został przyłączony do Rzeczpospolitej. Wcześniej był twierdzą niemiecką. To właśnie w Kołobrzegu (a także w Pucku, Dziwnówku i Mrzeżynie) odbyły się zaślubiny Polski z morzem uwiecznione na płótnie przez Wojciecha Kossaka.

W bitwie o Kołobrzeg aż 95% miasta uległo zniszczeniu. Po odbudowaniu, pod koniec lat 60., powstało tutaj uzdrowisko słynące z leczniczych kąpielisk solankowych. Na mniejszą skalę łaźnie lecznicze budowano jednak w Kołobrzegu jeszcze przed wojną.

Kołobrzeg – co warto zwiedzić?

W Kołobrzegu zachowało się kilka zabytków architektury gotyckiej. Powstały tutaj także budowle neogotyckie – na czele z ratuszem miejskim. Perłą gotyku jest bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wokół miasta można podziwiać pozostałości twierdzy kołobrzeskiej. Na uwagę zasługują ponadto Baszta Lontowa z XV wieku, Pałac Brunszwickich, Kołobrzeski Skansen Morski oraz Muzeum Oręża Polskiego.

W Kołobrzegu funkcjonuje kilka portów: handlowy, wojenny i jachtowy. U jego wybrzeży znajdują się też XIX-wieczne latarnie morskie, a w centrum – Pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Na wody Morza Bałtyckiego wychodzi solidne żelbetonowe molo kołobrzeskie – najdłuższa w Polsce konstrukcja wykonana z tego materiału.

Kołobrzeg – atrakcje dla dzieci

Kołobrzeg – jako miasto turystyczne – jest bardzo przyjazny dzieciom. Działają tu liczne sale zabaw oraz centra rozrywki. Można wybrać się do jedynego w Europie Miasta Myszy, do Ukrytej Krainy z niezwykłą wystawą interaktywną lub do nowoczesnego Muzeum 6D.

W Kołobrzegu wspaniałą atrakcją dla dzieci jest też oceanarium, gdzie pływają tropikalne gatunki ryb, m.in. piranie, mureny, płaszczki, a nawet rekiny rafowe i czarnopłetwne. Prezentowane tutaj ryby pochodzą z Morza Czerwonego oraz Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego W kołobrzeskim oceanarium można zdobyć porządną dawkę wiedzy i wziąć udział w konkursie z nagrodami.

Kołobrzeg – wydarzenia

Miasto kuracjuszy ma również swoją wielką scenę. Amfiteatr w Kołobrzegu jest miejscem wielu wydarzeń artystycznych. Co roku odbywają się tutaj Festiwal Piosenki Żołnierskiej oraz letni Sunrise Festiwal z muzyką klubową.

Kołobrzeg
Przykładowe ceny

– jednorazowy bilet autobusowy 2,80 PLN,
– taxi od 6 PLN opł. początkowej + 3 PLN/km,
– piwo w sklepie od 2,50 PLN,
– piwo w knajpie od 6,50 PLN,
– obiad w restauracji od 20 PLN.

Komunikacja

Po mieście można poruszać się autobusami. Dostępne również korporacje taksówkarskie.

Co warto zobaczyć
Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18ub1c
d18ub1c
d18ub1c
d18ub1c

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj