Trwa ładowanie...
holderName

Pociągi retro powrócą na najpiękniejsze trasy Małopolski

Turyści zacierają ręce - na kilka miesięcy pociągi retro wrócą na najpiękniejszych trasach Małopolski. Władze województwa zdecydowały o dofinansowaniu tegorocznej edycji projektu "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej", w ramach którego w sezonie turystycznym odbędą się 42 przejazdy. W ubiegłym roku cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem - wszystkie kursy były wypełnione pasażerami do ostatniego miejsca, a dla wielu chętnych nie wystarczyło biletów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pociągi retro powrócą na najpiękniejsze trasy Małopolski
(skansenchabowka.pl)
holderName

Przejazdy zabytkowymi składami będą realizowane od kwietnia do grudnia 2017 r. Organizuje je Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei we współpracy ze Skansenem Taboru Kolejowego w Chabówce. Województwo małopolskie przeznaczyło na wsparcie projektu 400 tys. zł w ramach konkursu z dziedziny turystyki "Małopolska Gościnna".

Tegoroczna dotacja z urzędu marszałkowskiego jest rekordowa. Pozwoli pokryć ok. 2/3 kosztów organizacji przedsięwzięcia, a reszta będzie pochodzić ze sprzedaży biletów. - Projekt "+Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej+" ma na celu promocję atrakcji turystycznych Małopolski poprzez organizację przejazdów historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z programem dodatkowych atrakcji - mówi Łukasz Wideł, wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

   kolejegalicyjskie.pl
(kolejegalicyjskie.pl)

W tym roku zabytkowe pociągi turystyczne pojawią się na najpiękniejszych trasach kolejowych Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka ponad 130-letniej dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Ponad 70-kilometrowy fragment tej linii biegnący z Chabówki do Nowego Sącza uznawany jest za jedną z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Polsce i w Europie.

holderName

W programie przewidziano atrakcje na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach m.in. pikniki peronowe, występy zespołów muzycznych, stoiska kulinarne, rekonstrukcje historyczne czy zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych i rekreacyjnych.

   kolejegalicyjskie.pl
(kolejegalicyjskie.pl)

Podróżnym w pociągach towarzyszyć będą aktorzy – animatorzy Grup Rekonstrukcji Historycznej Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przebrani w stroje podróżnych z minionych epok. Stałym elementem przejazdów będzie postać dyżurnego ruchu z zielonym lizakiem w ręku, który będzie odprawiał pociągi z poszczególnych stacji.

W tym roku zaplanowano 42 kursy. Nowością będzie duża liczba weekendowych przejazdów na trasach m.in. Nowy Sącz – Piwniczna, Kraków – Wieliczka lub Chabówka – Mszana Dolna. Po raz pierwszy zabytkowy skład przejedzie trasą Doliną Białej przez Ciężkowice, Gromnik i Tuchów do Tarnowa. Historyczne składy zawitają też do Muszyny, Krynicy-Zdroju, Gorlic, Biecza, Wadowic, Żywica czy Zakopanego. Szczegółowy harmonogram przejazdów oraz ceny biletów podane zostaną 19 marca br.

   kolejegalicyjskie.pl
(kolejegalicyjskie.pl)

Do wycieczek wykorzystywane będą historyczne parowozy i wagony z lat 1920 – 1963 pochodzące z kolekcji Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Jak ocenia Maciej Panasiewicz, naczelnik tego skansenu Maciej Panasiewicz, ten rok, po bardzo udanym 2016, zapowiada się jeszcze bardziej pracowicie dla załogi i zabytkowego taboru z Chabówki. Skansen oprócz uczestnictwa w trzeciej edycji Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej uruchomi też wakacyjne przejazdy pociągami retro z Chabówki do Kasiny Wielkiej.
Źródło: PAP

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName