Trwa ładowanie...

Pociągi retro powrócą na najpiękniejsze trasy Małopolski

Turyści zacierają ręce - na kilka miesięcy pociągi retro wrócą na najpiękniejszych trasach Małopolski. Władze województwa zdecydowały o dofinansowaniu tegorocznej edycji projektu "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej", w ramach którego w sezonie turystycznym odbędą się 42 przejazdy. W ubiegłym roku cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem - wszystkie kursy były wypełnione pasażerami do ostatniego miejsca, a dla wielu chętnych nie wystarczyło biletów.

Pociągi retro powrócą na najpiękniejsze trasy MałopolskiŹródło: skansenchabowka.pl
dwece99
dwece99

Przejazdy zabytkowymi składami będą realizowane od kwietnia do grudnia 2017 r. Organizuje je Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei we współpracy ze Skansenem Taboru Kolejowego w Chabówce. Województwo małopolskie przeznaczyło na wsparcie projektu 400 tys. zł w ramach konkursu z dziedziny turystyki "Małopolska Gościnna".

Tegoroczna dotacja z urzędu marszałkowskiego jest rekordowa. Pozwoli pokryć ok. 2/3 kosztów organizacji przedsięwzięcia, a reszta będzie pochodzić ze sprzedaży biletów. - Projekt "+Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej+" ma na celu promocję atrakcji turystycznych Małopolski poprzez organizację przejazdów historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z programem dodatkowych atrakcji - mówi Łukasz Wideł, wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

kolejegalicyjskie.pl
Źródło: kolejegalicyjskie.pl

W tym roku zabytkowe pociągi turystyczne pojawią się na najpiękniejszych trasach kolejowych Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka ponad 130-letniej dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Ponad 70-kilometrowy fragment tej linii biegnący z Chabówki do Nowego Sącza uznawany jest za jedną z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Polsce i w Europie.

dwece99

W programie przewidziano atrakcje na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach m.in. pikniki peronowe, występy zespołów muzycznych, stoiska kulinarne, rekonstrukcje historyczne czy zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych i rekreacyjnych.

kolejegalicyjskie.pl
Źródło: kolejegalicyjskie.pl

Podróżnym w pociągach towarzyszyć będą aktorzy – animatorzy Grup Rekonstrukcji Historycznej Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przebrani w stroje podróżnych z minionych epok. Stałym elementem przejazdów będzie postać dyżurnego ruchu z zielonym lizakiem w ręku, który będzie odprawiał pociągi z poszczególnych stacji.

W tym roku zaplanowano 42 kursy. Nowością będzie duża liczba weekendowych przejazdów na trasach m.in. Nowy Sącz – Piwniczna, Kraków – Wieliczka lub Chabówka – Mszana Dolna. Po raz pierwszy zabytkowy skład przejedzie trasą Doliną Białej przez Ciężkowice, Gromnik i Tuchów do Tarnowa. Historyczne składy zawitają też do Muszyny, Krynicy-Zdroju, Gorlic, Biecza, Wadowic, Żywica czy Zakopanego. Szczegółowy harmonogram przejazdów oraz ceny biletów podane zostaną 19 marca br.

kolejegalicyjskie.pl
Źródło: kolejegalicyjskie.pl

Do wycieczek wykorzystywane będą historyczne parowozy i wagony z lat 1920 – 1963 pochodzące z kolekcji Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Jak ocenia Maciej Panasiewicz, naczelnik tego skansenu Maciej Panasiewicz, ten rok, po bardzo udanym 2016, zapowiada się jeszcze bardziej pracowicie dla załogi i zabytkowego taboru z Chabówki. Skansen oprócz uczestnictwa w trzeciej edycji Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej uruchomi też wakacyjne przejazdy pociągami retro z Chabówki do Kasiny Wielkiej.
Źródło: PAP

dwece99
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwece99