ycipk-qr2bpf

Początek wiosny – jak świętuje się go w innych krajach?

Początek wiosny jest celebrowany na całym świecie. Gdzie, poza Polską, urządza się śmigusa-dyngusa i co mają ze sobą wspólnego polska marzanna oraz szwajcarski bałwan Böögg? Sprawdź, jakie ciekawe tradycje obchodzone są w związku z początkiem wiosny w innych krajach!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Początek wiosny – jak świętuje się go w innych krajach?
(Shutterstock.com, Fot: Hit1912)
ycipk-qr2bpf

Początek wiosny na całym świecie przybiera różne formy i jest pełen symbolizmu. W Polsce topimy lub palimy marzannę, uważaną za symbol zimy i śmierci. Zwyczaj ten ma zapewnić urodzaj w nadchodzących miesiącach. Nie tylko my świętujemy w ten sposób nadejście wiosny – podobne tradycje możemy również znaleźć w innych krajach Starego Kontynentu.

Education First
Podziel się

Europa w ogniu

ycipk-qr2bpf

W połowie marca Hiszpanie obchodzą święto zwane Las Fallas. Odbywają się wówczas pokazy petard i fajerwerków. Mieszkańcy tworzą też specjalne kukły, zwane ninots, które przedstawiają humorystyczne sceny z życia publicznego lub postaci fantastyczne. Ostatniego dnia święta kukły zostają publicznie spalone. Oczyszczające z zimy ogniska pali się również w innych krajach europejskich.
– Dla przykładu, w Szwajcarii, w okolicach kwitnienia pierwszych kwiatów, rozpalane jest ogromne ognisko, w którym pali się kukłę bałwana zwanego Böögg.

Shutterstock.com
Podziel się

Azja celebruje ulotność

Nieco inaczej wita się wiosnę w Japonii. Obchody koncentrują się wokół święta podziwiania kwitnących kwiatów wiśni, znanego pod nazwą Hanami. Kwitnące wiśnie są metaforą życia i krótkotrwałego piękna. Z kolei w połowie kwietnia w Tajlandii celebrowanie wiosny zbiega się z Songkran, czyli Nowym Rokiem. Odbywa się wówczas wielki festiwal wody, przypominający nieco polski śmigus-dyngus. Tradycyjne, delikatne pokropienie wodą na znak błogosławieństwa dziś przybiera rozmiar ogromnej wodnej bitwy.

ycipk-qr2bpf
Shutterstock.com
Podziel się

Ameryka Północna z własnymi, nowoczesnymi zwyczajami

Świętowanie wiosny to nie tylko wieloletnie tradycje, a również współczesne zwyczaje. W Kanadzie od ponad 60 lat urządza się w maju największy na świecie festiwal tulipanów, na którym prezentowanych jest ponad milion kwiatów. Tulipany są nie tylko pięknym ukoronowaniem wiosny, ale również symbolem przyjaźni między Kanadą a Holandią. Warto wspomnieć również o Annapolis, niedaleko Waszyngtonu - co roku w marcu mieszkańcy tego miasta zbierają się, żeby dokonać rytuału palenia skarpetek. Ma to zwiastować powrót sezonu rekreacyjnego.

Źródło: Education First

ycipk-qr2bpf
Polub WP Turystyka
ycipk-qr2bpf
ycipk-qr2bpf
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-qr2bpf