Trwa ładowanie...

Początek wiosny – jak świętuje się go w innych krajach?

Początek wiosny jest celebrowany na całym świecie. Gdzie, poza Polską, urządza się śmigusa-dyngusa i co mają ze sobą wspólnego polska marzanna oraz szwajcarski bałwan Böögg? Sprawdź, jakie ciekawe tradycje obchodzone są w związku z początkiem wiosny w innych krajach!

Share
Początek wiosny – jak świętuje się go w innych krajach?Źródło: Shutterstock.com, fot: Hit1912
d41h0sg

Początek wiosny na całym świecie przybiera różne formy i jest pełen symbolizmu. W Polsce topimy lub palimy marzannę, uważaną za symbol zimy i śmierci. Zwyczaj ten ma zapewnić urodzaj w nadchodzących miesiącach. Nie tylko my świętujemy w ten sposób nadejście wiosny – podobne tradycje możemy również znaleźć w innych krajach Starego Kontynentu.

Education First
Źródło: Education First, fot: Education First

Europa w ogniu

W połowie marca Hiszpanie obchodzą święto zwane Las Fallas. Odbywają się wówczas pokazy petard i fajerwerków. Mieszkańcy tworzą też specjalne kukły, zwane ninots, które przedstawiają humorystyczne sceny z życia publicznego lub postaci fantastyczne. Ostatniego dnia święta kukły zostają publicznie spalone. Oczyszczające z zimy ogniska pali się również w innych krajach europejskich.
– Dla przykładu, w Szwajcarii, w okolicach kwitnienia pierwszych kwiatów, rozpalane jest ogromne ognisko, w którym pali się kukłę bałwana zwanego Böögg.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Kisan

Azja celebruje ulotność

Nieco inaczej wita się wiosnę w Japonii. Obchody koncentrują się wokół święta podziwiania kwitnących kwiatów wiśni, znanego pod nazwą Hanami. Kwitnące wiśnie są metaforą życia i krótkotrwałego piękna. Z kolei w połowie kwietnia w Tajlandii celebrowanie wiosny zbiega się z Songkran, czyli Nowym Rokiem. Odbywa się wówczas wielki festiwal wody, przypominający nieco polski śmigus-dyngus. Tradycyjne, delikatne pokropienie wodą na znak błogosławieństwa dziś przybiera rozmiar ogromnej wodnej bitwy.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Xuanlu Wang

Ameryka Północna z własnymi, nowoczesnymi zwyczajami

Świętowanie wiosny to nie tylko wieloletnie tradycje, a również współczesne zwyczaje. W Kanadzie od ponad 60 lat urządza się w maju największy na świecie festiwal tulipanów, na którym prezentowanych jest ponad milion kwiatów. Tulipany są nie tylko pięknym ukoronowaniem wiosny, ale również symbolem przyjaźni między Kanadą a Holandią. Warto wspomnieć również o Annapolis, niedaleko Waszyngtonu - co roku w marcu mieszkańcy tego miasta zbierają się, żeby dokonać rytuału palenia skarpetek. Ma to zwiastować powrót sezonu rekreacyjnego.

Źródło: Education First

d41h0sg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41h0sg