Podczas rutynowej kontroli na Heathrow wykryli uran. "Dochodzenie trwa"
Dziennik "The Sun" ujawnił, że pod koniec grudnia 2022 r. na lotnisku Heathrow w Londynie wykryto niewielką ilość uranu, którą próbowano przemycić do Wielkiej Brytanii. Ten pierwiastek może być wykorzystywany do budowy tzw. brudnej bomby, której celem jest rozsianie materiału radioaktywnego.
Według "The Sun" do zdarzenia doszło 29 grudnia. Uran pochodził z Pakistanu, skąd został przewieziony do Omanu, gdzie umieszczono go w luku bagażowym samolotu linii Oman Air lecącego na Heathrow - największe lotnisko w Europie. Odbiorcami tej niebezpiecznej przesyłki mieli być obywatele Iranu mieszkający w Wielkiej Brytanii.
Niebezpieczny ładunek na lotnisku w Londynie
W trakcie rutynowej kontroli na londyńskim lotnisku ładunek wykryły specjalistyczne skanery. Był przewożony na terenie Heathrow przez zajmującą się obsługą bagażową firmę Swissport. Został on znaleziony w przesyłce zawierającej złom.
Londyńska policja metropolitalna potwierdziła informacje gazety i poinformowała, że jej oddział antyterrorystyczny przejął prowadzenie śledztwa w tej sprawie. Nikt jeszcze nie został aresztowany. "Możemy potwierdzić, że z naszym oddziałem antyterrorystycznym skontaktowali się koledzy ze straży granicznej na Heathrow po tym, jak bardzo mała ilość skażonego materiału została wykryta podczas rutynowej kontroli paczki przybywającej do Wielkiej Brytanii" - napisano w oświadczeniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Zapewniono, że ilość skażonego materiału była niezwykle mała i została oceniona przez ekspertów jako niestanowiąca zagrożenia dla społeczeństwa. "Chociaż nasze dochodzenie nadal trwa, z dotychczasowych ustaleń nie wynika, aby było to związane z jakimkolwiek bezpośrednim zagrożeniem. Jednak będziemy nadal badać wszystkie możliwe tropy śledztwa, aby upewnić się, że tak jest na pewno" - poinformował Richard Smith, komendant oddziału antyterrorystycznego policji metropolitalnej.
Czy można przewozić uran?
Przewożenie niebezpiecznych ładunków, np. uranu, wymaga przestrzegania ścisłych protokołów. W transporcie lotniczym musi być m.in. zachowana odpowiednia odległość między materiałem a kabiną pasażerską.
Przypominamy, że uran jest pierwiastkiem, który występuje naturalnie. Może mieć zastosowanie w energii jądrowej, gdy zostanie poddany rafinacji, czyli wzbogaceniu. Osiąga się to za pomocą wirówek. Nisko wzbogacony uran może być wykorzystywany do produkcji paliwa dla komercyjnych elektrowni jądrowych. Uran wysoko wzbogacony ma z kolei czystość 20 proc. lub więcej i jest używany w reaktorach badawczych. Do zastosowania militarnego uran musi być wzbogacony do poziomu przynajmniej 90 proc.