W PodróżyPodróże po nieistniejących państwach

Podróże po nieistniejących państwach

Podróże po nieistniejących państwach
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Choć nie ma już ich na mapie, cały czas możemy je odwiedzać - i to nie tylko w wyobraźni. Podróże po państwach nieistniejących jak najbardziej są możliwe. Sami zobaczcie, gdzie się znajdują.

Jugosławia

Zacznijmy od Europy. W latach 70. i 80. ubiegłego wczasy w Jugosławii należały do przedmiotu marzeń znacznej części Polaków. I choć Jugosławia rozpadła się ostatecznie w roku 2003 r., nadal możemy wygrzewać się na adriatyckim wybrzeżu Chorwacji, Czarnogóry bądź, coraz bardziej popularnej, Słowenii.

1 / 10

Czechosłowacja

Obraz
© Shutterstock.com

Czechosłowacja przestała istnieć 1 stycznia 1993 r., jednak ani Czechy, ani Słowacja nie straciły na uroku i choć są to dwa niezależne kraje, to są bardzo zżyte. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by po zwiedzeniu Pragi udać się do stolicy Słowacji, Bratysławy, i z przedmieść tego miasta odbyć podróż jedną z najdłuższych, o ile wręcz nie najdłuższą w świecie linią tramwajową, która łączy Bratysławę z Wiedniem.

2 / 10

Rozdrobnione Niemcy i Włochy

Obraz
© Shutterstock.com

Będąc w Wiedniu, stolicy Austrii, a wcześniej Monarchii Austro-Węgierskiej (a więc także państwa już nieistniejącego) wsiadamy do samolotu i opuszczamy nasz kontynent. Pozostawiamy za sobą rzeszę nieistniejących – od 1918 r. – państw i państewek niemieckich – z Królestwem Prus i Królestwem Bawarii na czele, oraz dawne państwa Półwyspu Apenińskiego, których, nim zjednoczyła je dynastia sabaudzka w latach 1859-1870, także było sporo (Królestwo Sardynii, Królestwo Obojga Sycylii, Wielkie Księstwo Toskanii, Księstwo Parmy, Księstwo Modeny i, najpóźniej włączone, Państwo Kościelne).

3 / 10

Królestwo Hidżasu

Obraz
© Shutterstock.com

Dokąd się udać opuszczając Europę? Może na Półwysep Arabski, do Królestwa Hidżazu, zlikwidowanego w 1925 r. (gdy kraj ten włączono do dzisiejszej Arabii Saudyjskiej), monarchii położonej w zachodniej części tego rejonu. To tu znajdują się dwa najświętsze miejsca muzułmanów, do których wstęp mają wyłącznie wyznawcy tej religii. Dla nas jest to więc jedynie podróż w wyobraźni lub palcem po mapie.

4 / 10

Tuwińska Republika Ludowa

Obraz
© Shutterstock.com

Lecimy dalej – na wschód – do granicy Rosji z Mongolią. To tu na pograniczu obu tych państw istniała przez 23 lata, od roku 1921 do roku 1944, Tuwińska Republika Ludowa. Kraj ten, nominalnie niepodległy, a będący faktycznie sowieckim protektoratem, włączono do ZSRR pod koniec II wojny światowej. Tannu Tuwa, jak zwano powszechnie to państwo, była najbardziej popularna wśród filatelistów. Kolorowe "marki", wypuszczane w dużych nakładach, stanowiły (i stanowią nadal, jeśli się zachowały) ozdobę niejednego zbioru.

5 / 10

Republika Dalekiego Wschodu

Obraz
© Shutterstock.com

Na samym skraju Azji znajdowała się niegdyś Republika Dalekiego Wschodu. To buforowe państwo, stworzone w kwietniu 1920 r. przez bolszewików, miało oddzielać "pierwsze państwo robotników i chłopów" od Chin i Japonii. Nominalnie demokratyczna i kapitalistyczna republika została zlikwidowana po niespełna dwóch latach i włączona Rosji Sowieckiej.

6 / 10

Cesarstwo Mandżukuo

Obraz
© Shutterstock.com

Na południe od zajmowanego przez Republikę Dalekiego Wschodu obszaru powstało w 1932 r. państwo Mandżukuo, będące początkowo republiką, a od 1934 r. monarchią. Teoretycznie niepodległe cesarstwo było faktycznie całkowicie zależne od Japończyków, którzy kontrolowali zarówno władze cywilne, jak i armię Mandżukuo. Państwo, zajmujące północno-wschodnie Chiny, przestało istnieć w 1945 r. Włączono je do Republiki Chińskiej.

7 / 10

Królestwo Hawajów

Obraz
© Shutterstock.com

Przelatujemy ocean i zanim dotrzemy do USA, możemy podziwiać z wysokości archipelag Hawajów, a raczej dawne Królestwo Hawajów. Dzisiaj to część Stanów Zjednoczonych i ulubione miejsce wypoczynku Amerykanów, ale do 1893 r. była to niepodległa monarchia.

8 / 10

Republika Teksasu

Obraz
© Shutterstock.com

Lecimy dalej - nad Zatokę Meksykańską. To tu położony jest dumny stan Teksas, a w latach 1836-1845 samodzielna Republika Teksasu.
W 1845 r. państwo to stało się częścią Stanów Zjednoczonych – z przerwą w latach 1861-1865, gdy wchodziło w skład Skonfederowanych Stanów Zjednoczonych.

9 / 10

Wolne Państwo Orania

Obraz
© Shutterstock.com

Z Teksasu lecimy do Afryki, a ściślej – do Republiki Południowej Afryki. Część obecnego obszaru RPA zajmowało w latach 1854-1902 Wolne Państwo Orania. Ta republika burska (była jeszcze druga – Transwal) – założona przez białych osadników z Holandii, została podbita w 1902 r. przez Wielką Brytanię.

10 / 10

Księstwo Hajdarabad

Obraz
© Shutterstock.com

Orania była przedostatnią naszą wizytą w nieistniejących państwach. Krótki ich przegląd kończymy w Hajdarabadzie – muzułmańskim księstwie położonym w południowo-środkowym obszarze subkontynentu indyjskiego, a istniejącym do 1948 r., gdy zostało włączone do Indii. Mimo utraty niepodległości, Hajdarabad jest nadal atrakcyjny dla turystów. Mogą oni tu między zobaczyć wspaniałe budowle z czasów świetności księstwa, groby władców oraz twierdzę Golkondę.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)