Trwa ładowanie...

Pojechali turystycznie do Rosji. Wcielono ich do armii

Siedmiu turystów z Indii, którzy w grudniu 2023 r. przybyli do Rosji, zostało skłonionych podstępem do nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Radio Swoboda poinformowało, że następnie ich zatrzymano i zmuszono do udziału w inwazji na Ukrainę.

Turystów z Indii wcielono do armii. Nie mieli pojęcia, co im groziTurystów z Indii wcielono do armii. Nie mieli pojęcia, co im groziŹródło: X
dc6uf9c
dc6uf9c

Jako pierwsza powiadomiła o tym Uma Sudhir, dziennikarka indyjskiego nadawcy NDTV. Na platformie X udostępniła nagranie z apelem obywateli Indii, siłą wcielonych do rosyjskiej armii.

Zabrali ich na wycieczkę i wcielili do armii

Historia Indusów jest przerażająca. Gdy przyjechali do Rosji, dostali propozycję wycieczki na Białoruś. Zgodzili się i pojechali na miejsce, lecz nie mieli świadomości, że zrobili to nielegalnie, ponieważ nie posiadali wymaganych wiz wjazdowych. "Przedstawiciel (domniemanego) biura podróży oczekiwał od nas (w tej sytuacji) pieniędzy, a potem zniknął" - relacjonował jeden z obywateli Indii, cytowany przez Radio Swoboda.

Na Białorusi turyści zostali zatrzymani przez milicję, a następnie deportowani do Rosji. Tam zmuszono ich do podpisania dokumentów w języku rosyjskim, którego nie znali. Mężczyzn skierowano na 15-dniowe szkolenie wojskowe, zakończone wcieleniem do armii. Indyjskie media przekazały, że zostali, wbrew własnej woli, przetransportowani do "miejsca, gdzie trwa wojna", czyli do Ukrainy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Arabski Nowy Jork. "Jest drogo, ale za to życie jest łatwiejsze"

Według doniesień NDTV, alternatywą dla służby wojskowej po stronie Rosji był wyrok 10 lat pozbawienia wolności.

dc6uf9c

"Ci ludzie, którzy właściwie zupełnie nie są przygotowani do udziału w wojnie, mogą w każdej chwili znaleźć się na froncie" - zaalarmowała Sudhir na platformie X.

Wcielają obcokrajowców

To nie jest odosobniony przypadek. Jak oszacował portal The Hindu, w ciągu ostatniego roku w inwazji na Ukrainę wzięło udział ok. 100 Indusów. Wielu spośród nich miało zostać do tego zmuszonych podczas pobytu w Rosji.

W lutym władze Indii poprosiły Kreml o "wcześniejsze zwolnienie ze służby" indyjskich obywateli w rosyjskim wojsku.

W poprzednich miesiącach pojawiały się liczne doniesienia o rekrutowaniu przez Rosjan na wojnę obywateli m.in. Kuby, Nepalu, Białorusi, Serbii i Republiki Środkowoafrykańskiej. W styczniu ukraińskie media informowały, że na okupowanych terenach obwodu donieckiego zaobserwowano również najemników z Malezji.

dc6uf9c
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dc6uf9c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dc6uf9c