EgzotykaPolacy, którzy podbili świat

Polacy, którzy podbili świat

Polacy, którzy podbili świat

Dzięki pasji, determinacji i dyscyplinie dokonali rzeczy wielkich. Zapisali się na kartach historii ustanawiając rekordy, które wydawały się dla wielu niemożliwe. Oto najwybitniejsi podróżnicy, odkrywcy i zdobywcy.

Dzięki pasji, determinacji i dyscyplinie dokonali rzeczy wielkich. Zapisali się na kartach historii ustanawiając rekordy, które wydawały się dla wielu niemożliwe. Oto najwybitniejsi polscy podróżnicy, odkrywcy i zdobywcy.

1 / 7

Odkrycie źródeł Amazonki

Obraz
© Zbigniew Bzdak

Piotr Chmieliński to organizator i uczestnik wielu wyczynowo - badawczych wypraw kajakowych, m.in. Canoandes 1979 po rzekach Ameryk oraz spływu kanionem rzeki Colca. Najsłynniejszym osiągnięciem Chmielińskiego był udział i kierowanie międzynarodową wyprawą mającą za zadanie przepłynięcie Amazonki, co nastąpiło w 1985 (odnotowane w Księdze Rekordów Guinessa). Wyczyn ten został opisany przez Chmielińskiego w National Geographic w kwietniu 1987 roku oraz przez dziennikarza Joe Kane w książce "Running the Amazon" wydanej w jedenastu wersjach językowych. Laureat zespołowej nagrody Super Kolos 2000 (Kolosy) za zdobycie kanionu rzeki Colca a takze Laureat nagrody Explorer-2008 na Explorers Festival w Łodzi 2008.
„New York Times” uznał przepłynięcie Amazonki za jedno z największych osiągnięć eksploracyjnych XX wieku, porównując je ze zdobyciem bieguna północnego przez Roberta Peary'ego, zdobyciem Everestu przez sir Edmunda Hillary'ego czy postawieniem stopy na Księżycu przez Neila Armstronga.

2 / 7

Oba bieguny w jeden rok

Obraz
© Fundacja Marka Kamińskiego

Marek Kamiński (urodzony w 1964 roku w Gdańsku) to słynny polski polarnik i podróżnik. Jest on pierwszym i jedynym człowiekiem na świecie, który zdobył oba Bieguny Ziemi w ciągu jednego roku, bez pomocy z zewnątrz: 23 maja 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na Biegun Północny, a 27 grudnia 1995 roku zdobył samotnie Biegun Południowy. Jest on członkiem The Explorers Club w Nowym Jorku i założycielem Fundacji Marka Kamińskiego. Włada dziewięcioma językami: angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, norweskim, rosyjskim, japońskim i polskim.

3 / 7

14 ośmiotysięczników świata

Obraz
© PD

Włoski himalaista Reinhold Messner jako pierwszy człowiek zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników świata. Bicie rekordu rozpoczął w 1970 roku, a skończy 16 lat później. Drugim człowiekiem, który dokonał tego wyczyny był polski alpinista i himalaista Jerzy Kukuczka (na zdjęciu). Spośród 14 ośmiotysięczników zdobytych w ciągu 9 lat (1979–1987), na 10 wszedł nowymi drogami. Zginął na wysokości 8300 metrów 24 października 1989 roku, podczas wejścia na Lhotse nową drogą przez słynną, niezdobytą wówczas południową ścianę.

4 / 7

Pierwsza kobieta na K2

Obraz
© PD

Wanda Rutkiewicz-Błaszkiewicz to jedna z najbardziej znanych Polek światowego himalaizmu. Pierwsze kontakty ze wspinaniem miała w Górach Sokolich i skałkach koło Jeleniej Góry. 16 października 1978, w dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża, jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Everest, najwyższym szczycie Ziemi. Jan Paweł II, przyjmując później alpinistkę na audiencji, skomentował ten fakt słowami: "Dobry Bóg tak chciał, abyśmy tego samego dnia zaszli tak wysoko". 23 czerwca 1986 roku jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła szczyt K2. 13 maja 1992 roku zginęła na stokach Kanczendzongi w Himalajach.

18 maja 2009 roku Kinga Baranowska stanęła na Kanczendzondze jako pierwsza Polka i piąta kobieta na świecie.

5 / 7

Kobieta, która opłynęła kulę ziemską

Obraz
© Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (ur. 1936 roku w Warszawie) to pierwsza kobieta na świecie, która samotnie opłynęła kulę ziemską na pokładzie jachtu SY Mazurek. Trasa rejsu przebiegała przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię i wokół Afryki. Po dwóch latach, 20 marca 1978 roku zamknęła pętlę rejsu w pobliżu wysp Zielonego Przylądka. 21 kwietnia, owacyjnie witana przez przyjaciół i dziennikarzy, zawinęła do portu w Las Palmas po przepłynięciu 31 166 mil morskich i 401 dniach samotnej żeglugi. Była pierwszą kobietą, która dokonała takiego wyczynu - jej konkurentka Naomi James zamknęła pętlę miesiąc później.

Za zdjęciu: Krystyna Chojnowska-Liskiewicz odbiera nagrodę Super Kolosa.

6 / 7

Najmłodszy zdobywca obu biegunów

Obraz
© Fundacja „Poza Horyzonty”

Jan Mela to najmłodszy w historii zdobywca bieguna północnego i bieguna południowego (miał wówczas 16 lat). Jest jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu. Założył fundację "Poza Horyzonty" i jest współautorem programu podróżniczego w Radiu Kraków - "Między biegunami". W 2009 roku odbył wyprawę na Elbrus – najwyższy szczyt Kaukazu, w której uczestniczyli także inni niepełnosprawni.

Jan Mela stracił lewe podudzie i prawe przedramię w wyniku porażenia prądem, którego doznał w 2002 roku w Malborku, kiedy schronił się przed deszczem w stacji transformatorowej.

7 / 7

Pierwszy Polak, który dwukrotnie opłynął kulę ziemską

Obraz
© Krzysztof Baranowski

Krzysztof Baranowski to wybitny żeglarz, kapitan jachtowy, a obecnie redaktor naczelny magazynu "Jachting". Jako pierwszy Polak dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską. Był inicjatorem powstania trzech znanych jachtów – „Polonez”, „Pogoria” i „Fryderyk Chopin”, których budowę osobiście nadzorował.

W 1983 roku był pomysłodawcą, założycielem i prowadzącym Szkołę pod Żaglami na "Pogoria", a w 1992 roku na "Fryderyk Chopin". Dorobek Krzysztofa Baranowskiego nie ogranicza się do dokonań zrealizowanych na morzu. Oprócz wielu wybitnych rejsów jest on również pisarzem – autorem kilkunastu książek, ponadto zrealizował około 50 filmów dokumentalnych o tematyce morskiej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)