Polacy tłumnie ruszyli po nowe paszporty. Dane za marzec robią wrażenie
Od końca lutego biura paszportowe w całej Polsce przeżywały prawdziwe oblężenie. Przed wejściami do budynków ustawiały się długie kolejki, a o umówieniu terminu szybciej niż za kilka tygodni można było pomarzyć. Jak się okazuje, w marcu liczba wniosków o wydanie paszportów osiągnęła zawrotną liczbę.
W ostatnim miesiącu złożenie wniosku o paszport wręcz graniczyło z cudem. Jednak długie kolejki nie odstraszyły Polaków. Choć co roku wiosną liczba wniosków o wydanie nowych dokumentów wzrastała - głównie ze względu na zbliżające się wakacje - to aż takiego zainteresowania nikt się nie spodziewał.
Polacy ruszyli po paszporty. Liczby mówią same za siebie
Dane za marzec zdecydowanie robią wrażenie - szczególnie, jeśli porównamy je z dwoma ostatnimi latami. W całej Małopolsce rok i dwa temu złożono odpowiednio - 6324 i 5267 wniosków. Z kolei w marcu 2018 roku - czyli przed pandemią koronawirusa - do urzędu wpłynęło 19603 wniosków. W zeszłym miesiącu przyjęto 42129 wniosków o nowy paszport, czyli i tak ponad 50 proc. więcej niż trzy lata temu.
"W 2022 roku przejęliśmy już prawie 5 tys. więcej wniosków niż w całym 2020 roku" - informuje dr Joanna Paździo z zespołu prasowego małopolskiego urzędu wojewódzkiego.
W sąsiednim województwie podkarpackim w marcu ubiegłego roku złożono 2482 wniosków paszportowych - informuje nas biuro prasowe. Jak się okazuje, w tym roku wniosków było niemal 10 razy więcej, bo aż 22492. "Codziennie w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim przyjmowanych jest 700 wniosków paszportowych od osób, które dokonały rezerwacji wizyty" - czytamy w przesłanym komunikacie.
Na północy kraju - a dokładniej w województwie warmińsko-mazurskim - we wszystkich pięciu punktach paszportowych w marcu przyjęto łącznie 12860 wniosków. Rok wcześniej wpłynęło ich zaledwie 1554. W kwietniu ruch w punktach paszportowych jest nadal duży. "Teraz więcej jest osób po odbiór paszportów, ale i wniosków jest dużo. Np. 8 kwietnia przyjęto 449 wniosków i wydano 616 zrealizowanych paszportów" - powiedział w rozmowie z PAP Krzysztof Guzk, rzecznik wojewody.
Urzędy wychodzą na przeciw ogromnemu zainteresowaniu
Jak informowaliśmy w marcu, w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim zmieniono elektroniczny system rejestracji, tak by zoptymalizować proces składania wniosków oraz wprowadzono pracujące soboty do końca kwietnia.
- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, a zarazem biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie załatwieniem spraw paszportowych, podjąłem decyzję, że punkty paszportowe w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie będą czynne w soboty 23 kwietnia, 14 maja i 18 w godzinach od 8 do 15 - zapowiedział we wtorek 12 kwietnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Paszport - cena i potrzebne dokumenty
Za wydanie paszportu - jeśli nie jesteśmy uprawnieni do żadnej ulgi - zapłacimy 140 zł. Wniosek o wydanie paszportu dostaniemy w punkcie paszportowym, wypełniamy go dopiero w urzędzie. Oprócz tego do wyrobienia dokumentu potrzebne są aktualne kolorowe zdjęcie (spełniające wytyczne), dowód wniesienia opłaty oraz aktualnie używany paszport (lub dowód osobisty, jeśli nie mamy paszportu).
Wniosek należy złożyć osobiście (w dowolnym punkcie paszportowym), ponieważ urzędnik musi pobrać od nas odciski palców.