Policzyli nietoperze pod Krakowem. "Zanotowano nowy rekord"
Pod koniec stycznia naukowcy przyjechali do Jerzmanowic, aby policzyć hibernujące tam nietoperze. Jak się okazuje, w tym roku było ich więcej niż w 2022, a co za tym idzie, można mówić o nowym rekordzie i nazwać to miejsce prawdziwą "jaskinią Batmana".
Jak poinformowano w mediach społecznościowych, ogólnopolska akcja liczenia nietoperzy — zainicjowana przez Sekcję Teriologiczną Koła Leśników UP z Poznania — odbyła się 29 stycznia br.
Policzyli nietoperze. "Przybywa nam skrzydlatych mieszkańców"
Jest powód do radości, bo w systemie jerzmanowickim jaskiniowym zanotowano nowy rekord liczby nietoperzy, czyli 343 osobniki. To o 39 więcej niż w zeszłym roku, kiedy zidentyfikowano przedstawicieli dziewięciu gatunków. Tym razem hibernuje ich tam 10, w tym jeden nieoznaczony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
"Przybywa nam skrzydlatych mieszkańców! Wcale się nie dziwimy, że wybrały naszą gminę na swój dom. Gdzie będzie im lepiej niż w Jaskini Nietoperzowej?" - czytamy we wpisie gminnych urzędników.
Najwięcej — 242 sztuki — naliczono podkowców małych. Oprócz tego na liście znalazły się nocki duże (34 sztuki), nocki rude (siedem sztuk), nocki orzęsione (52 sztuki), nocki Brandta (dwie sztuki), gacki brunatne (dwie sztuki), po jednym mopku, nocku łydkowłosym i Nattera oraz jeden przedstawiciel nieoznaczonego gatunku.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Nietoperzy kiedyś było dużo mniej
— Zimą co roku przyjeżdżają tu naukowcy z Poznania, ale także z Krakowa, Warszawy, Łodzi i liczą nietoperze, które teraz hibernują w naszej jaskini. Bywa, że budzą się na krótki czas, ale potem znów zapadają w stan hibernacji i tak całą zimę, aż do wiosny. Potrafią hibernować nawet pół roku do siedmiu miesięcy. Zdarza się, że jeszcze w maju niektóre nietoperze hibernują w naszej jaskini — mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Zygmunt Ferdek, właściciel systemu Jaskini Nietoperzowej i Jaskini Zygmunta.
Jak dodaje, w latach 60. i 70. ubiegłego wieku nietoperzy drastycznie ubyło i bywały takie lata, że hibernowało ich zaledwie kilkanaście. — A teraz od trzech lat jest tylko wzwyż — podsumowuje Zygmunt Ferdek.
Zobacz także: Jaskinie, góry i zamki. Najciekawsze miejsca na Jurze
Warto wspomnieć, że sama Jaskinia Nietoperzowa przez część roku jest udostępniana turystom, którzy mogą do niej wejść razem z przewodnikiem. Zwiedzanie możliwe jest od kwietnia do połowy listopada.
Źródło: "Gazeta Krakowska", Facebook