Trwa ładowanie...

Polski turysta 2020. Klient awanturujący się i wiecznie niezadowolony

Właściciele obiektów noclegowych skarżą się, że turyści zapominają o zasłanianiu ust i nosa oraz dezynfekcji rąk, a upominani udają, że nie słyszą lub po prostu odmawiają. Ale to niejedyny problem tego sezonu. Właściciele narzekali w tym roku wyjątkowo na brak kultury wczasowiczów, chamstwo i brud pozostawiony w pokojach.

Zgodnie z przepisami podczas zameldowania w hotelu czy obiekcie noclegowym powinniśmy mieć zasłonięte usta i nosZgodnie z przepisami podczas zameldowania w hotelu czy obiekcie noclegowym powinniśmy mieć zasłonięte usta i nosŹródło: Getty Images, fot: South_agency
dijeojs
dijeojs

Właściciele obiektów noclegowych nie mieli i wciąż nie mają łatwego sezonu, ale robią wszystko, by przyciągnąć klientów i jednocześnie sprostać wytycznym rządu związanych z obostrzeniami.

Turyści a koronawirus

Przy wejściach czy recepcjach pojawiły się ścianki z plexi i płyny do dezynfekcji rąk. Pracownicy przyjmują klientów w maseczkach i rękawiczkach. Często "stają na głowie", by klientów ugościć jak trzeba.

Niestety okazuje się, że nie wszyscy klienci tak chętnie stosują się do zaleceń i, mówiąc kolokwialnie, je olewają.

Brak maseczki to coraz częstszy widok (zdjęcie ilustracyjne) Getty Images
Brak maseczki to coraz częstszy widok (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Getty Images, fot: mustafagull

- Właściciele obiektów najczęściej wymieniają brak maseczek u turystów i niechęć do dezynfekcji rąk przy wejściu do obiektu - mówi w rozmowie z WP Kamila Miciuła, dyrektor PR portalu Nocowanie.pl (największej bazy noclegów w Polsce). Upomniani przez obsługę turyści często udają, że nie słyszą lub, co gorsza zaczynają się awanturować.

dijeojs

Jest też druga grupa. Turyści, którym bardzo zależy na tym, by zasady higieny były mocno przestrzegane i dopytują, czy każdy nawet najmniejszy przedmiot w pokoju na pewno został zdezynfekowany.

- Widzimy, że w zapytaniach turystów bardzo często poruszane są kwestie higieny i bezpieczeństwa, a obiekty, które posiadają taką informację w ofercie, dostają nawet dwa razy więcej zapytań niż inne - mówi Miciuła. - Widać, że ci turyści świadomie podchodzą do tych kwestii i wybierając się na wypoczynek, są odpowiedzialni wobec najbliższych oraz innych gości.

Barbara Podwysocka, dyrektor Pionu Bezpieczeństwa w Polskim Holdingu Hotelowym, uważa, że niezwykle ważne zarówno dla klientów, jak i obiektów jest teraz jasne określenie zasad i ich komunikowanie.

- W przypadku obiektów należących do grupy Polskiego Holdingu Hotelowego już od wejścia do hotelu zasady bezpieczeństwa są widoczne, a obiekty dobrze oznaczone w tym zakresie. Nasi goście w większości stosują się do tych zasad, a wzrost zakażeń sprawia, że niejako pilnują się wzajemnie. Niemniej pamiętajmy, że to do naszych obowiązków należy zwracanie uwagi i prośba o odpowiedzialne zachowanie - podkreśliła Barbara Podwysocka. - Podczas sezonu wakacyjnego, szczególnie w naszych turystycznych, rodzinnych obiektach, zaobserwowaliśmy, że często to dzieci są bardziej zdyscyplinowane niż dorośli i to one edukują rodziców, aby byli odpowiedzialni i przestrzegali zasad bezpieczeństwa. Dzieci doskonale wiedziały, kiedy i gdzie używać maseczek i nie zapominały o myciu i dezynfekcji rąk. To tacy nasi mali pomocnicy w utrzymaniu bezpieczeństwa.

Utrzymanie czystości i bezpieczeństwa w pokojach hotelowych jest teraz ważne jak nigdy Getty Images
Utrzymanie czystości i bezpieczeństwa w pokojach hotelowych jest teraz ważne jak nigdyŹródło: Getty Images, fot: Vesnaandjic

Nowy rodzaj turysty w Polsce

Ale koronawirusowa rzeczywistość w hotelach i obiektach noclegowych to nie tylko zmiany dotyczące bezpieczeństwa i higieny.

dijeojs

Właściciele obiektów zauważyli, że pojawiła się w tym roku nowa grupa turystów, której przedstawiciele często są problematyczni.

- Bon turystyczny spowodował, że zaczęły podróżować osoby, które do tej pory niekoniecznie to robiły - wyjaśnia Kamila Miciuła. - Jeden z klientów poinformował nas, że jego zdaniem bon turystyczny umożliwił wyjazd ludziom, którzy do tej pory nie tylko tego nie robili, ale przede wszystkim nie są do tego przygotowani. Z relacji naszego klienta wynika, że na wyjazdy zabierają torby foliowe zamiast walizek, są roszczeniowi. Często uważają, że jak wydali kilkaset zł, to wszystko im się należy, a personel jest nieuprzejmy, jeżeli zwróci im uwagę na niewłaściwe zachowanie. Wielu z nich nie szanuje wyposażenia, zostawia po sobie brud i bałagan - mówił nasz klient. Skarżył się też na hałaśliwe imprezy przy alkoholu i muzyce.

Właściciele narzekali w tym roku wyjątkowo na brak kultury wczasowiczów, chamstwo i brud pozostawiony w pokojach. - Krew miesiączkowa na pościeli, piasek w łóżkach, zarwane łóżka, pomazane ściany - to tylko niektóre z sytuacji, o jakich wspominali nasi klienci - dodaje Miciuła.

Właściciele obiektów noclegowych skarżą się na brud pozostawiany w pokojach Getty Images
Właściciele obiektów noclegowych skarżą się na brud pozostawiany w pokojachŹródło: Getty Images, fot: FotoDuets

Przedstawicielka portalu przytacza też odpowiedź jednego z właścicieli obiektów na pytanie o to, jakie jest największe wyzwanie, z jakim się obecnie zmaga przy prowadzeniu obiektu noclegowego?

dijeojs

- "Alkohol, który muszę wypić z gośćmi" - odpowiedział klient - mówi Miciuła. - Faktycznie docierają do nas informacje, że w obiektach schodzi więcej alkoholu i to niekoniecznie z powodu dezynfekcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Spectra Lightning w odc. nr 2 programu Remont w prezencie

dijeojs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dijeojs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj