MiastaPolskie rekordy - najdłuższe obiekty i nazwy

Polskie rekordy - najdłuższe obiekty i nazwy

Polskie rekordy - najdłuższe obiekty i nazwy
Źródło zdjęć: © Dziurek - Shutterstock

W naszym kraju znajduje się wiele rekordowych obiektów, które są dumą nie tylko dla swoich miast, ale także często i dla całej Polski na arenie międzynarodowej. Dziś przedstawiamy 8 najdłuższych miejsc w naszym kraju, które zdecydowanie warto zobaczyć.

W naszym kraju znajduje się wiele rekordowych obiektów, które są dumą nie tylko dla swoich miast, ale często dla całej Polski także na arenie międzynarodowej. Dziś przedstawiamy 8 najdłuższych miejsc w naszym kraju, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Zestawienie rozpoczyna Bolesławiec, miasto w województwie dolnośląskim, które może pochwalić się najdłuższym wiaduktem kolejowym w kraju. Kamienny obiekt powstał w XIX wieku, żeby umożliwić przeprawę przez rzekę Bóbr. Ma 490 metrów długości, 35 przęseł i należy do najdłuższych tego typu obiektów w całej Europie. Od 2006 roku jest oświetlony.

if/udm

1 / 7

Najdłuższa ulica - Wał Miedzeszyński w Warszawie

Obraz
© PAP/Paweł Brzeziński

Wał Miedzeszyński prowadzi wzdłuż Wisły od Saskiej Kępy do granicy miasta. Jadąc *najdłuższą ulicą *nie tylko stolicy, ale całej Polski, po wschodniej stronie zobaczymy głównie domy mieszkalne i punkty usługowe. Natomiast na zachodzie znajduje się Wisła wraz z licznymi ośrodkami rekreacyjno-wypoczynkowymi.

2 / 7

Najdłuższy most - Most Solidarności w Płocku

Obraz
© PAP/Paweł Kubicki

Wantowy most nad Wisłą powstawał w latach 2002-2006 i jest jedną z najważniejszych inwestycji Płocka ostatniej dekady. Czteropasmowa konstrukcja ma 1200 metrów długości i jest obecnie najdłuższym mostem w Polsce, z rekordowym, także na skalę europejską, przęsłem żeglownym o długości 375 metrów.

3 / 7

Najdłuższy żeglowny kanał - Kanał Elbląski

Obraz
© Przemyslaw Wasilewski - Shutterstock

Jezioro Drużno z Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak połączone jest Kanałem Elbląskim. Odcinek pierwszy: Jezioro Drużno - śluza Miłomłyn ma 52 km długości, a drugi, krótszy: Miłomłyn - Iława to 32,2 km. Łączna długość drogi wodnej wynosi więc 84,2 km, co daje Kanałowi Elbląskiemu pierwszą pozycję wśród najdłuższych żeglownych kanałów w naszym kraju. Wraz z odgałęzieniami szlak ma 151,7 km długości.

4 / 7

Najdłuższy blok mieszkalny - Falowiec w Gdańsku

Obraz
© "GDANSK, Falowiec na Obroncow Wybrzeza". Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Falowce to budynki mieszkalne, których długa bryła przypomina falę, a do mieszkań wchodzi się z tak zwanych "galerii". Powstały w Gdańsku na przełomie lat 60. i 70., jako rozwiązanie przejściowe z powodu braku mieszkań. Osiem falowców służy jednak cały czas mieszkańcom miasta: jeden znajduje się w dzielnicy Nowy Port, a siedem na Przymorzu. To właśnie na ulicy Obrońców Wybrzeża "wije się" najdłuższy blok w Polsce - ma 11 kondygnacji i aż 860 metrów długości! W rekordowym budynku mieszka około 6 tysięcy osób.

5 / 7

Najdłuższy trakt handlowy - ulica Piotrkowska w Łodzi

Obraz
© Avillfoto / Shutterstock.com

Reprezentacyjna ulicy Łodzi, czyli słynna Piotrkowska biegnie od pl. Wolności do pl. Niepodległości. Ma ponad 4 km długości i uznawana jest za najdłuższy trakt handlowy w Europie. Wokół niej rozbudowało się miasto, a sama ulica, będąca osią aglomeracji, stała się centrum handlowym, biznesowym i rozrywkowym. Znajdziemy tutaj nie tylko biura, kluby i puby, jest tu także polska Aleja Gwiazd.

6 / 7

Najdłuższa nazwa miejscowości - Szymankowszczyzna

Obraz
© WP.PL

Najdłuższe nazwy miejscowości *w Polsce to Sobienie Kiełczewskie Pierwsze i Przedmieście Szczebrzeszyńskie. Obie liczą po 30 znaków, jednak składają się z więcej niż jednego wyrazu. Najdłuższa pojedyncza nazwa to Siemieniakowszczyzna. Liczy aż 20 znaków, za to odnosi się do przysiółka, a nie odrębnej miejscowości. Najdłuższe w Polsce nazwy miejscowości będące jednym wyrazem to: *Szymankowszczyzna, Wierzchosławiczki i Jazgarzewszczyzna. Wszystkie liczą po 17 znaków.

7 / 7

Najdłuższe drewniane molo - Sopot

Obraz
© Nightman1965 / Shutterstock.com

Wzdłuż sopockiego wybrzeża rozciągają się czyste, piaszczyste plaże, na których usytuowane są zjeżdżalnie wodne, wypożyczalnie sprzętu wodno-plażowego oraz kabiny do przebierania i prysznice. Sopocką plażę przecina najdłuższe w Europie drewniane molo (511,5 m) - miejsce spacerów i festynów, a jednocześnie przystań turystycznej żeglugi pasażerskiej i taksówek wodnych.

if/udm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)