Trwa ładowanie...

Półwysep Paliki. Najpiękniejsze plaże na Kefalonii

Półwysep Paliki to najdalej na zachód wysunięta część Kefalonii. Lekko górzysty teren jest porośnięty niewysokimi krzewami i poznaczony polami uprawnymi, pośród których przycupnęły niewielkie wsie. Podobnie jak na całej wyspie, także i tu trzęsienie ziemi zniszczyło pamiątki wcześniejszych epok. Kataklizm przetrwał tylko klasztoru Kipoureon. Jednak na półwysep warto przyjechać ze względu na jedne z najpiękniejszych plaż na wyspie.

Półwysep Paliki. Najpiękniejsze plaże na KefaloniiŹródło: Shutterstock.com, fot: Lucian Bolca
d1cbgbf

Liksuri (Lixouri) to największa miejscowość na półwyspie Paliki i druga co do wielkości na Kefalonii. Sercem miasta jest brukowany plac, na środku którego rośnie ogromny fikus. Dookoła rozlokowały się ogródki restauracji i tawern. Zabudowa miejscowości ciągnie się wzdłuż głównej drogi i opiera się o port, do którego wpływają promy z Argostoli.

Klasztor Kipoureon

Na zachodnim wybrzeżu półwyspu Paliki, ok. 13 km od Liksuri, nad 90-metrowym klifem stoi klasztor Kipoureon. Został on wzniesiony w XVII w. na polecenie arcybiskupa Paksos Chrysantosa Petropoulosa. Nazwa monasteru znaczy "klasztor ogrodów" i nawiązuje do pięknych ogrodów kwiatowych, które pielęgnowali niegdyś żyjący tam mnisi.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Martin Bilek

Dzisiaj w klasztorze mieszka jeden zakonnik opiekujący się świątynią. Uroczystości w kościele Świętego Krzyża i Zwiastowania NMP przypadają na 14 września i 25 marca. Z rozległego dziedzińca można wejść do sali, gdzie wystawiono dla zwiedzających kolekcję ikon z czasów postbizantyjskich.

d1cbgbf

Plaże półwyspu Paliki

Leżąca 8 km na południe od Liksuri plaża Xi to pas piasku o niezwykłym czerwonym kolorze obramowany formacjami skalnymi. Krystalicznie czysta woda w zestawieniu z czerwonym piaskiem wydaje się być wręcz granatowa. Nad plażą działają liczne restauracje i bary, zapewniające głośną muzykę i miejsce do tańca. Przy plaży znajdziemy ogrodzone kąpielisko, ratownika, parasolki i leżaki. Istnieje tu możliwość wypożyczenia kajaków oraz uprawiania innych sportów wodnych.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Lucian Bolca

Platia Ammos to kolejna złota plaża zasłużenie mieszcząca się w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych plaż Wysp Jońskich. Jadąc na północ wzdłuż zachodniego wybrzeża półwyspu Paliki, po minięciu klasztoru Kipoureon zobaczymy drogowskaz "Platia Ammos". Do plaży prowadzi szutrowa droga, a na sam dół schodziło się niegdyś po 400 kamiennych schodach. Obecnie to zejście jest zagrodzone biało-czerwoną taśmą, ponieważ schody zostały uszkodzone w czasie trzęsienia ziemi i wciąż ich nie odbudowano. Sama plaża wróciła pod rządy dzikiej przyrody. Warto jednak choć z góry popatrzeć na szeroki pas piasku omywany bajecznie niebieską wodą. Charakteru dodają plaży gigantyczne głazy, które odpadły z pobliskich klifów.

Zobacz też, czym zachwyca Grecja.

Na północ od Platia Ammos znajduje się piaszczysto-kamienista plaża Petani o długości ok. 500 m. Oznaczona jest niebieską flagą, a nad nią znajduje się kilka restauracji oferujących dania ze świeżych ryb. Plaża Petani jest mało znana i dzięki temu niezatłoczona. Prowadzi do niej bardzo stroma i kręta droga, nieosiągalna dla autobusów. Kameralna atmosfera oraz nieprawdopodobnie niebieska woda i pobliskie malownicze skały czynią ją jedną z przyjemniejszych plaż na wyspie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Piotr Krzeslak

Piękna Zola

Zola to niewielka miejscowość położona w zacisznej zatoce u nasady półwyspu Paliki, ok. 2 km od głównej drogi łączącej Argostoli z Liksuri. Kiedyś mieszkańcy Zoli żyli z produkcji oliwy, wina oraz rybołówstwa, teraz zajmują się głównie ruchem turystycznym. Nie dziwi więc, że wioska, choć wciąż spokojna, w sezonie bywa zatłoczona. Znajdziemy tu miejsca noclegowe oraz kilka restauracji.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Paweł Kaźmierczak

Sercem miejscowości jest plac Lodza, a w jej północnej części znajduje się odbudowany po trzęsieniu ziemi kościół Panagia Ypapanti. Z Zoli droga prowadzi na wybrzeże, gdzie znajdują się kamienista plaża oraz malutki port z zacumowanymi łódkami rybackimi.

d1cbgbf

Nad tą samą zatoką co miejscowość Zola rozciąga się plaża Agia Kyriaki. Jest dość duża, niezatłoczona, w większej części piaszczysta. Można na niej wypożyczyć leżaki i parasole, w miejscowej tawernie zjeść świeże ryby, a w pobliskiej marinie wynająć motorówkę. Przybrzeżne wody doskonale nadają się do snorkelingu.

Bezdroża
Źródło: Bezdroża
d1cbgbf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cbgbf